FOTO Šatník na větvi a rozdováděné děti. I to je folklór

FOTO Šatník na větvi a rozdováděné děti. I to je folklór
Světoznámý Mezinárodní folklórní festival Strážnice má své neměnné tradice, ale zároveň se nebojí inovací a jiných pohledů na folklór. Nicméně zahájení festivalu by asi nebylo myslitelné bez strážnických mužů ze zdejších souborů Danaj, Demižón a Žerotín a jejich zahajovací písně "Otvírajte sa, strážnické brány".
Tradiční je také vysoká návštěvnost, jež se každoročně pohybuje kolem 20 tisíc lidí. Na snímku amfiteátr Bludník, kde byl festival slavnostně zahájen.
MFF Strážnice je jedním z našich kulturních klenotů. "Strážnice udávala folklórním festivalům tón a podle jejího vzoru vznikla spousta festivalů nejen u nás, ale i ve střední Evropě," říká Jan Krist, ředitel festivalu. (Na snímku právě na pódiu vítá ministra kultury Daniela Hermana.)
Zdejší festival vznikl roku 1946. Strážnice má spoustu prvenství - první pořad dětského folklóru, první samostatný dětský festival, první pořad regionálního folklóru, moderního folklóru, vesnických skupin či předvádění obyčejových tradic. To vše bylo poprvé ve Strážnici, další přehlídky pak šly v jejích stopách.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
1. 7. 2014 12:30
Nahlédněte do Strážnice, kde proběhl mezinárodní festival s téměř 70letou tradicí.

Strážnice - Mezinárodní folklórní festival Strážnice je starý již 69 let. Strážnici se přezdívá "Mekka folklóru", v kroji tu stále ještě místní chodí coby ve slavnostním oděvu.

Kultovní festival, na nějž přijíždějí účinkující i diváci z celého světa, pořádá Národní ústav lidové kultury. To svádí k domněnce, že se tu výhradně odehrává jakési "konzervování" lidových zvyků, tradic, tanců a obyčejů.

Jenže to je jen jedna tvář Strážnice a folklóru obecně. Ta druhá je otevřená všem zajímavým experimentům a variacím, všem neotřelým nápadům.

"Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici je samozřejmě otevřen jednak všem typům folklorních kolektivů, jednak všem způsobům interpretace folklorního materiálu. Záleží jen na kvalitě, na vybraném materiálu a jeho scénickém provedení," říká k tomu ředitel festivalu a ředitel Národního ústavu lidové kultury Jan Krist.

S folklórem se tak můžete ocitnout třeba v pekle plném neposedných čertů, v kostele, kde děti zlobí pana faráře, na čarodějnickém sletu anebo se můžete dozvědět, co se stane, když holčička dostane blechy. Račte nahlédnout do Strážnice.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Trump propustil Albrightovou a další z poradního orgánu Pentagonu

Americký prezident Donald Trump pokračuje necelé dva měsíce před koncem svého mandátu v personálních změnách na ministerstvu obrany. Podle zdrojů časopisu Foreign Policy zbavil funkce několik vysoce postavených činitelů z Odboru obranné politiky (DPB), což je externí poradní orgán ministerstva. Mezi nimi byla například Madeleine Albrightová, česká rodačka, jež byla první ženou, která stála v čele americké diplomacie v letech 1997 až 2001. Zprávy o personálních změnách následně potvrdilo i ministerstvo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy