Saxána, Arabela i Popelka. Vorlíčkovy komedie a pohádky bavily děti i dospělé

Tři oříšky pro Popelku.
V komedii z roku 1967 Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky exceloval herec Jan Kačer. Ten absolvoval přípravu s akademickými mistry světa v džudu. Komedie se promítala mimo jiné v Indii.
Jedna z Vorlíčkových nejznámějších komedií z roku 1970 nikdy nezestárla. Dívka na koštěti údajně také patřila k autorovým nejoblíbenějším. Rozhodnutí zrušit ve filmu výskyt armády bylo dle režisérova vyjádření protestem proti okupaci vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.
Tři oříšky pro Popelku patří mezi nejznámější a nejhranější Vorlíčkovy snímky. Před několika lety režisér vysvětlil, že k úspěchu přispěla pragmatická žádost týkající se peněz. Vorlíčkovi němečtí koproducenti potřebovali zaměstnat dělníky v ateliérech, aby mohli dostat prémie. A tak tvůrci přepsali původně letní verzi na zimní a pohádka se stala hitem.
Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, komedie o zásadovém bytovém referentovi a neslavném osudu posledních českých vodníků z roku 1974. Scéna, ve které se jde doktor Mráček podívat pod vodu na sbírku hrníčků, se točila snímáním přes akvárium.
Foto: Česká televize
Magazín Magazín
6. 2. 2019 15:44
Omlazovací špenát, cestování v čase díky noční košili, děti narozené jako staříci, kteří postupně mládnou, či mizení vodníků v umyvadle byly nápady z filmů a seriálů režiséra a scenáristy Václava Vorlíčka. Většina jeho nejslavnějších pohádkových příběhů nebo crazy komedií s prvky sci-fi se zrodila ze spolupráce se scenáristou Milošem Macourkem. Takřka fenoménem se také v Německu stala Vorlíčkova pohádka Tři oříšky pro Popelku. Filmový tvůrce zemřel v úterý ve věku 88 let. Připomeňte si jeho nejznámější snímky.
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy