Saxána, Arabela i Popelka. Vorlíčkovy komedie a pohádky bavily děti i dospělé

Tři oříšky pro Popelku.
V komedii z roku 1967 Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky exceloval herec Jan Kačer. Ten absolvoval přípravu s akademickými mistry světa v džudu. Komedie se promítala mimo jiné v Indii.
Jedna z Vorlíčkových nejznámějších komedií z roku 1970 nikdy nezestárla. Dívka na koštěti údajně také patřila k autorovým nejoblíbenějším. Rozhodnutí zrušit ve filmu výskyt armády bylo dle režisérova vyjádření protestem proti okupaci vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.
Tři oříšky pro Popelku patří mezi nejznámější a nejhranější Vorlíčkovy snímky. Před několika lety režisér vysvětlil, že k úspěchu přispěla pragmatická žádost týkající se peněz. Vorlíčkovi němečtí koproducenti potřebovali zaměstnat dělníky v ateliérech, aby mohli dostat prémie. A tak tvůrci přepsali původně letní verzi na zimní a pohádka se stala hitem.
Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, komedie o zásadovém bytovém referentovi a neslavném osudu posledních českých vodníků z roku 1974. Scéna, ve které se jde doktor Mráček podívat pod vodu na sbírku hrníčků, se točila snímáním přes akvárium.
Foto: Česká televize
Magazín Magazín
6. 2. 2019 15:44
Omlazovací špenát, cestování v čase díky noční košili, děti narozené jako staříci, kteří postupně mládnou, či mizení vodníků v umyvadle byly nápady z filmů a seriálů režiséra a scenáristy Václava Vorlíčka. Většina jeho nejslavnějších pohádkových příběhů nebo crazy komedií s prvky sci-fi se zrodila ze spolupráce se scenáristou Milošem Macourkem. Takřka fenoménem se také v Německu stala Vorlíčkova pohádka Tři oříšky pro Popelku. Filmový tvůrce zemřel v úterý ve věku 88 let. Připomeňte si jeho nejznámější snímky.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy