FOTO Chlouba Česka: 12 divů, které nám závidí celý svět

Praha
Český Krumlov - Jihočeské město bylo vystavěno na řece Vltavě roku 1274 a své panství zde měli páni z Rožmberka. Ochrana UNESCO se vztahuje na areál hradu a zámku. Původně gotický hrad, který založil Vítek z Prčice, a později ve stavbě pokračoval rod Rožmberků, byl v polovině 18. století zrekonstruován do stylu vídeňského baroka. Komplex budov o rozloze šesti hektarů zahrnuje několik zámeckých budov, barokní divadlo, zámeckou zahradu i letohrádek Bellarie s otáčivým hledištěm. (Rok zapsání na seznam UNESCO: 1992)
Telč - Podle pověsti založil Telč v roce 1099 Otta II., když na dnešním Starém Městě vystavěl kapli. Největší rozmach město zažilo až v 19. století při příchodu železnice. Do dědictví UNESCO bylo zapsáno díky královské hradní tvrzi ze 13. století, která byla o tři století později přestavěna na renesanční zámek. Ve 14. století nechal Jindřich III. z Hradce postavit na místě dnešního zámku vodní hrad, ale v roce 1531 zdědil panství Zachariáš z Hradce a začal s přestavbou na renesanční zámek. (Rok zapsání na seznam UNESCO: 1992)
Žďár nad Sázavou - V srdci chráněné krajinné oblasti Žďárských vrchů leží město, které bylo původně tržní osadou. Dominantou Žďáru nad Sázavou, která si zasloužila ochranu UNESCO, je kostel sv. Jana Nepomuckého postavený podle návrhu architekta Jana Blažeje Santini-Aichela. Půdorys stavby je ve tvaru pěticípé hvězdy s pěti vchody a pěti oltáři. Okolí kostela je obklopeno ambity neboli chodbami ve tvaru deseticípé hvězdy. (Rok zapsání na seznam UNESCO: 1994)
Kutná Hora - Ve středověku bylo toto město nazýváno pokladnicí českých králů. Těžilo se zde stříbro a razily mince. Dnes vyniká různorodými architektonickými slohy. Významnou stavbou je chrám sv. Barbory a katedrála Nanebevzetí Panny Marie. Historické jádro města zahrnuje celou řadu středověkých domů v gotickém, renesančním i barokním slohu. Od doby, kdy byla Kutná Hora zapsána na seznam UNESCO, prošly památky rozsáhlou rekonstrukcí. (Rok zapsání na seznam UNESCO: 1995)
Foto: Thinkstock
Zuzana Mocková Zuzana Mocková
28. 6. 2014 10:25
Mezi světovými památkami UNESCO, jako jsou Sydney Opera House, vodopády Iguaçu nebo Velká čínská zeď, figuruje i tucet českých.

Fotogalerie - Na seznam světového dědictví UNESCO se zapisují budovy, města, hory i jezera.

Nejvíce památek chráněných Organizací OSN pro výchovu, vědu a kulturu najdete v Itálii. Česká republika zaujímá dvacáté místo.

Mezi tucet památkově chráněných objektů a míst v České republice, patří například historická část hlavního města Prahy, malebná vesnička Holašovice nebo funkcionalistická vila Tugendhat v Brně.

Podívejte se na divy Česka zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy