Fotky: Její prapředci oživili pražský orloj. Teď jej sama pomůže rozebírat

Fotky: Její prapředci oživili pražský orloj. Teď jej sama pomůže rozebírat
Čtvrťové hodiny Hainz z roku 1879, jeden z prvních věžních strojů vyrobených touto firmou. Nese číslo 25. Všechny hodiny vyrobené firmou Hainz totiž byly číslovány. Stroje byly určeny pro soukromého statkáře a po 136 letech jej firma Hainz odkoupila zpět.
Detail soukolí čtvrťového stroje číslo 25. Krokové kolíčkové kolo se závěrkovým kolem a bicím kolem. „Je vidět, že pan statkář nebyl až tak bohatý. Kdyby totiž byl, tak by těch ozubení z mosazi bylo na stroji víc než těch železných,“ říká Mariana Nesnídalová.
Čtvrťové hodiny značky Hainz z roku 1920. Stroj byl rozkraden a nyní čeká na kompletaci - chybí mu kyvadlo a krokové kolo. „Kdy se hodiny dočkají opravy, sama nevím. To je jako s tou kovářovou kobylou. Jelikož hodiny patří naší firmě, tak si musí počkat, až nejdřív vyřídíme zákazníky,“ říká majitelka firmy.
Kovaný čtvrťový stroj, ruční kovářská výroba. Pochází ze 17. století a fotografie ukazuje detail takzvaného evolventního ozubení kol. „To je mimochodem typické právě pro věžní hodiny. Tyto ovšem musely být denně natahovány klikou, což si dnes už asi nikdo neumí představit,“ popisuje pokračovatelka rodinné tradice.
Foto: archiv Hainz
Lenka Petrášová
10. 4. 2017 17:00
Podívejte se do zákulisí rodinné dílny Ludvík Hainz, která existuje od roku 1836 a celých 152 let se stará o pražský orloj. Kdysi se jim jej totiž podařilo oživit, vlastně těsně před tím, než konšelé rozhodli o jeho likvidaci. Od té doby si péči o orloj předávají z generace na generaci. Firma Hainz je jediná v Česku, která opravuje věžní hodiny starodávnou mechanickou metodou, jako to ve středověku dělali mistři hodináři. Mariana Nesnídalová, která stojí v čele firmy, je přímou pokračovatelkou rodinné tradice. A nejenže firmě velí, ale orloj pomůže při jeho nynější chystané opravě i rozebírat a opravovat.
 

Právě se děje

před 15 minutami

Státní kasa už pociťuje dopady koronaviru. Schodek ke konci března stoupl na 44,7 miliardy Kč

Schodek státního rozpočtu ke konci března stoupl na 44,7 miliardy korun z únorových 27,4 miliardy korun. Loni ke konci března byl schodek 9,2 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Letošní březnový výsledek je nejhorší od roku 2010, tehdy skončil ke konci března rozpočet ve schodku 45,9 miliardy korun. Sněmovna minulý týden kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšila letošní schodek rozpočtu ze 40 na 200 miliard korun.

Příjmy rozpočtu ke konci března meziročně stouply o 13 miliard na 377,3 miliardy korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply meziročně o 14,2 miliardy na 320,2 miliardy korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 48,5 miliardy na 422 miliard korun. Některá dosud přijatá opatření na omezení dopadů šíření koronaviru podle ministerstva financí již ovlivnila březnové příjmy rozpočtu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy