Fotky: Její prapředci oživili pražský orloj. Teď jej sama pomůže rozebírat

Fotky: Její prapředci oživili pražský orloj. Teď jej sama pomůže rozebírat
Čtvrťové hodiny Hainz z roku 1879, jeden z prvních věžních strojů vyrobených touto firmou. Nese číslo 25. Všechny hodiny vyrobené firmou Hainz totiž byly číslovány. Stroje byly určeny pro soukromého statkáře a po 136 letech jej firma Hainz odkoupila zpět.
Detail soukolí čtvrťového stroje číslo 25. Krokové kolíčkové kolo se závěrkovým kolem a bicím kolem. „Je vidět, že pan statkář nebyl až tak bohatý. Kdyby totiž byl, tak by těch ozubení z mosazi bylo na stroji víc než těch železných,“ říká Mariana Nesnídalová.
Čtvrťové hodiny značky Hainz z roku 1920. Stroj byl rozkraden a nyní čeká na kompletaci - chybí mu kyvadlo a krokové kolo. „Kdy se hodiny dočkají opravy, sama nevím. To je jako s tou kovářovou kobylou. Jelikož hodiny patří naší firmě, tak si musí počkat, až nejdřív vyřídíme zákazníky,“ říká majitelka firmy.
Kovaný čtvrťový stroj, ruční kovářská výroba. Pochází ze 17. století a fotografie ukazuje detail takzvaného evolventního ozubení kol. „To je mimochodem typické právě pro věžní hodiny. Tyto ovšem musely být denně natahovány klikou, což si dnes už asi nikdo neumí představit,“ popisuje pokračovatelka rodinné tradice.
Foto: archiv Hainz
Lenka Petrášová
10. 4. 2017 17:00
Podívejte se do zákulisí rodinné dílny Ludvík Hainz, která existuje od roku 1836 a celých 152 let se stará o pražský orloj. Kdysi se jim jej totiž podařilo oživit, vlastně těsně před tím, než konšelé rozhodli o jeho likvidaci. Od té doby si péči o orloj předávají z generace na generaci. Firma Hainz je jediná v Česku, která opravuje věžní hodiny starodávnou mechanickou metodou, jako to ve středověku dělali mistři hodináři. Mariana Nesnídalová, která stojí v čele firmy, je přímou pokračovatelkou rodinné tradice. A nejenže firmě velí, ale orloj pomůže při jeho nynější chystané opravě i rozebírat a opravovat.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy