Rodina zachraňuje faru a kostel na Úštěcku. Komunisté v nich chovali slepice

Rodina zachraňuje faru a kostel na Úštěcku. Komunisté v nich chovali slepice
Bývalá evangelická fara Habřina stojí v malebném kraji s povodím Labe, sopečnými reliéfy a roubenými staveními podél silnice.
Je jen pár kilometrů od městské památkové rezervace Úštěk, který dříve byl hlavním centrem pro distribuci chmele.
Úštěk se pyšní pozdně gotickými domy, a byť je jen sedmdesát kilometrů od Prahy, na turisty je v celku chudý. Osudem připomíná města v pohraničí, kde po mnichovské dohodě nadobro zmizela většina původních obyvatel a převládla vykořeněnost.
Obec Habřina byla po tolerančním patentu císaře Josefa II. jediným místem na Úštěcku, kde se sdružovali evangelíci. Odkoupili pozemky, postavili kostel, faru, školu, hospodářské budovy a založili evangelický hřbitov.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
30. 8. 2020 19:28
Evangelická fara a kostel Habřina stojí na hranici Českého středohoří a Kokořínska. Příběh obou staveb, který se píše už od 19. století, zpřetrhali komunisti, kteří z fary vyhnali původní obyvatele a za kostelem postavili JZD. Nová kapitola odsvěceného místa se začala psát před pěti lety, kdy faru odkoupila sympatická rodina z Prahy a vrátila ji do původní podoby. Teď se snaží zachránit i kostel.

Fara Habřina se nachází v malebném kraji s povodím Labe, sopečnými reliéfy a památkovou rezervací Úštěk. Do poloviny 19. století byla centrem evangelické víry, dnes se v ní díky pětičlenné rodině z Prahy mohou ubytovat turisté, rodiny i vyznavači jógy. Podívejte se. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 5 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy