Rodina zachraňuje faru a kostel na Úštěcku. Komunisté v nich chovali slepice

Rodina zachraňuje faru a kostel na Úštěcku. Komunisté v nich chovali slepice
Bývalá evangelická fara Habřina stojí v malebném kraji s povodím Labe, sopečnými reliéfy a roubenými staveními podél silnice.
Je jen pár kilometrů od městské památkové rezervace Úštěk, který dříve byl hlavním centrem pro distribuci chmele.
Úštěk se pyšní pozdně gotickými domy, a byť je jen sedmdesát kilometrů od Prahy, na turisty je v celku chudý. Osudem připomíná města v pohraničí, kde po mnichovské dohodě nadobro zmizela většina původních obyvatel a převládla vykořeněnost.
Obec Habřina byla po tolerančním patentu císaře Josefa II. jediným místem na Úštěcku, kde se sdružovali evangelíci. Odkoupili pozemky, postavili kostel, faru, školu, hospodářské budovy a založili evangelický hřbitov.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
30. 8. 2020 19:28
Evangelická fara a kostel Habřina stojí na hranici Českého středohoří a Kokořínska. Příběh obou staveb, který se píše už od 19. století, zpřetrhali komunisti, kteří z fary vyhnali původní obyvatele a za kostelem postavili JZD. Nová kapitola odsvěceného místa se začala psát před pěti lety, kdy faru odkoupila sympatická rodina z Prahy a vrátila ji do původní podoby. Teď se snaží zachránit i kostel.

Fara Habřina se nachází v malebném kraji s povodím Labe, sopečnými reliéfy a památkovou rezervací Úštěk. Do poloviny 19. století byla centrem evangelické víry, dnes se v ní díky pětičlenné rodině z Prahy mohou ubytovat turisté, rodiny i vyznavači jógy. Podívejte se. 

 

Právě se děje

před 3 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rozpočet je nyní ve schodku 305 miliard. Je to méně, než se očekávalo

Schodek státního rozpočtu momentálně činí zhruba 305 miliard korun. Hospodaření státu se tak vyvíjí lépe, než se plánovalo. Na tiskové konferenci po jednání se senátory o daňovém balíčku to uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Pro letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 500 miliard korun.

"Je menší inkaso příjmů, logicky větší výdaje. Ale ten rozpočet se vyvíjí lépe, než byl schválen. Uvidíme, jak dopadne celý rok," řekl premiér.

Ke konci října činil schodek rozpočtu 274 miliard korun. Příjmy rozpočtu ke konci října meziročně klesly o 42,3 miliardy na 1,18 bilionu korun. Daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení se snížily meziročně o 61,2 miliardy na 1,02 bilionu korun. Výdaje rozpočtu meziročně stouply o 212,1 miliardy na 1,45 bilionu korun. Po říjnových výsledcích ekonomové očekávali, že schodek rozpočtu za celý rok bude 400 až 450 miliard korun. Data o vývoji rozpočtu ke konci listopadu zveřejní ministerstvo financí v úterý 1. prosince.

Zdroj: ČTK
Další zprávy