Rodina zachraňuje faru a kostel na Úštěcku. Komunisté v nich chovali slepice

Rodina zachraňuje faru a kostel na Úštěcku. Komunisté v nich chovali slepice
Bývalá evangelická fara Habřina stojí v malebném kraji s povodím Labe, sopečnými reliéfy a roubenými staveními podél silnice.
Je jen pár kilometrů od městské památkové rezervace Úštěk, který dříve byl hlavním centrem pro distribuci chmele.
Úštěk se pyšní pozdně gotickými domy, a byť je jen sedmdesát kilometrů od Prahy, na turisty je v celku chudý. Osudem připomíná města v pohraničí, kde po mnichovské dohodě nadobro zmizela většina původních obyvatel a převládla vykořeněnost.
Obec Habřina byla po tolerančním patentu císaře Josefa II. jediným místem na Úštěcku, kde se sdružovali evangelíci. Odkoupili pozemky, postavili kostel, faru, školu, hospodářské budovy a založili evangelický hřbitov.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
30. 8. 2020 19:28
Evangelická fara a kostel Habřina stojí na hranici Českého středohoří a Kokořínska. Příběh obou staveb, který se píše už od 19. století, zpřetrhali komunisti, kteří z fary vyhnali původní obyvatele a za kostelem postavili JZD. Nová kapitola odsvěceného místa se začala psát před pěti lety, kdy faru odkoupila sympatická rodina z Prahy a vrátila ji do původní podoby. Teď se snaží zachránit i kostel.

Fara Habřina se nachází v malebném kraji s povodím Labe, sopečnými reliéfy a památkovou rezervací Úštěk. Do poloviny 19. století byla centrem evangelické víry, dnes se v ní díky pětičlenné rodině z Prahy mohou ubytovat turisté, rodiny i vyznavači jógy. Podívejte se. 

 

Právě se děje

Další zprávy