Rodina zachraňuje faru a kostel na Úštěcku. Komunisté v nich chovali slepice

Rodina zachraňuje faru a kostel na Úštěcku. Komunisté v nich chovali slepice
Bývalá evangelická fara Habřina stojí v malebném kraji s povodím Labe, sopečnými reliéfy a roubenými staveními podél silnice.
Je jen pár kilometrů od městské památkové rezervace Úštěk, který dříve byl hlavním centrem pro distribuci chmele.
Úštěk se pyšní pozdně gotickými domy, a byť je jen sedmdesát kilometrů od Prahy, na turisty je v celku chudý. Osudem připomíná města v pohraničí, kde po mnichovské dohodě nadobro zmizela většina původních obyvatel a převládla vykořeněnost.
Obec Habřina byla po tolerančním patentu císaře Josefa II. jediným místem na Úštěcku, kde se sdružovali evangelíci. Odkoupili pozemky, postavili kostel, faru, školu, hospodářské budovy a založili evangelický hřbitov.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
30. 8. 2020 19:28
Evangelická fara a kostel Habřina stojí na hranici Českého středohoří a Kokořínska. Příběh obou staveb, který se píše už od 19. století, zpřetrhali komunisti, kteří z fary vyhnali původní obyvatele a za kostelem postavili JZD. Nová kapitola odsvěceného místa se začala psát před pěti lety, kdy faru odkoupila sympatická rodina z Prahy a vrátila ji do původní podoby. Teď se snaží zachránit i kostel.

Fara Habřina se nachází v malebném kraji s povodím Labe, sopečnými reliéfy a památkovou rezervací Úštěk. Do poloviny 19. století byla centrem evangelické víry, dnes se v ní díky pětičlenné rodině z Prahy mohou ubytovat turisté, rodiny i vyznavači jógy. Podívejte se. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy