Do práce chodil v obleku, teď chová jalovice. Smrdím a neznám dovolenou, říká farmář

Do práce chodil v obleku, teď chová jalovice. Smrdím a neznám dovolenou, říká farmář
"Není to nic jiného než plast. Čekal bych, že když platím za výkup, sběrný dvůr fólie slisuje a naloží s balíky jako s plastem. Zjistil jsem ale, že kvůli novým směrnicím se tyhle fólie zahrabou na skládku. Je to demotivující," říká Mráz.
Senáž si farmář vyrábí sám. V létě poseče polní trávu a zabalí ji do několika vrstev fólií, v kterých seno zfermentuje, podobně jako kysané zelí. Fólie, do kterých se seno balí, odváží Mráz pravidelně do sběru.
Mít vlastní hospodářství Mráze podle jeho slov uspokojuje. Jak ale říká, je to náročná práce a není na ní co závidět: "Pořád chodím v holínkách, smrdím a v podstatě neznám dovolenou. U krav a ovcí musím být 365 dní v roce, bez ohledu na to, jestli jsou Vánoce, nebo silvestr."
... Petr Mráz si vystačí s málem.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
17. 2. 2021 6:00
Petr Mráz byl dítě z paneláku, vyučoval i na škole a při zahraničních cestách spával v pětihvězdičkových hotelech. "V pětatřiceti jsem se za sebou ohlédl a zjistil jsem, že tam nic není. Jen prázdnota," říká sympatický rodák z Jičína, který změnil směr a u kopce Zebín začal chovat pár několik kusů salerského skotu. Dnes má farmář stádo jalovic, ovcí a zjara by chtěl založit vinohrad.

Zebín patří mezi přírodní památky Královéhradeckého kraje. Neovulkanický kopec spásá stádo koz, ovcí a salerského skotu Petra Mráze, který v roce 2012 změnil svůj někdejší život a stal se farmářem. "Začátky nebyly jednoduché. Má první telata se mi ztrácela před očima. Byl jsem naivní," říká v galerii pětačtyřicetiletý sedlák v holínkách a modré džínové bundě.

Podívejte se, jak vypadá život na farmě.

 

Právě se děje

Další zprávy