FOTO U Boženy Šimkové, autorky legendární Krkonošské pohádky

FOTO U Boženy Šimkové, autorky legendární Krkonošské pohádky
Pracovna Boženy Šimkové.
Krakonoš, postava kterou učinila nesmrtelnou, a Božena Němcová, milovaná spisovatelka.
"To jsou moje Krkonoše," říká spisovatelka a ukazuje na dobový nábytek z Podkrkonoší, odkud pochází.
Práce s počítačem a internetem jí nedělá nejmenší problém.
Foto: Zuzana Hronová
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
20. 5. 2014 10:14
Tady je Krakonošovo. Na návštěvě u spisovatelky, scénáristky a dramaturgyně Boženy Šimkové.

Praha - "Než si začneme povídat, ukážu vám Krkonoše," prohlásí Božena Šimková a zavede mě do své pracovny s dobovým nábytkem podkrkonošské vesničky za časů pána z Trautenberka.

Brzy osmdesátiletá spisovatelka jde z dobou, stolu vévodí moderní počítač. Na něm píše, z něj posílá emailem do rozhlasu, divadla či nakladatelství své texty.

Výzdoba na poličce nenechává nikoho na pochybách: jedna velká figurka Krakonoše a busta a fotografie její oblíbené autorky Boženy Němcové

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy