Bydlení budoucnosti: Města nahradí zelené ekologické vesnice

Bydlení budoucnosti: Města nahradí zelené ekologické vesnice
Nizozemský architekt a urbanista Raimond de Hullu představil nový projekt. Inovativní urbanistické řešení současných měst by v budoucnu mohlo přinést i městským lidem možnost žít v souladu s přírodou.
Domy postavené z recyklovaného dřeva jsou zakryty zelení. "Žít ve městě a přitom se cítit jako v lese. To je přeci skvělé," říká architekt s tím, že jím navrhované bydlení je určeno široké veřejnosti.
Do "lesní čtvrti" záměrně nenavrhl ani jedno parkovací místo. Chce totiž automobily nechat na jejím okraji.
Neexistují tu ani žádné elektrické dráty. Domy z recyklovaného dřeva se speciálními okny a organickou fasádou jsou totiž energeticky soběstačné.
Foto: oas1s.com
pej
15. 7. 2015 10:59
Nizozemský architekt navrhl projekt, kterým chce změnit tvář městské zástavby.

Haag - Nizozemský architekt a urbanista Raimond de Hullu představil inovativní projekt zelených čtvrtí, které by v budoucnu rád umístil do běžné městské zástavby. "Stromové mrakodrapy", jak jim říká sám autor, jsou postaveny z recyklovaného dřeva a jsou energeticky soběstačné.

Záměrem Raimonda de Hulla bylo nejenom postavit ekologické domy, ale zároveň ukázat nový směr, kterým by se v budoucnu mohla ubírat přetechnizovaná města.

"Myslím si, že lidé města milují, ale i nenávidí. Po celá staletí jsme města potřebovali z ekonomických důvodů, dnes se ale spíš nemůžeme dočkat, až z nich utečeme. Příroda vždycky byla a zůstane dominantní silou na Zemi," vysvětlil Aktuálně.cz nizozemský architekt. 

Ideální by podle něho bylo místo obrovských městských aglomerací vytvořit síť malých a zelených vesnic. "A z tohoto důvodu jsem vytvořil projekt OAS1S, který má být fúzí přírody a běžné městské zástavby," dodává.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Cisternová loď řízená českým kapitánem poškodila most v nizozemském Groningenu

Cisternová loď, kterou řídil 59letý český kapitán, narazila do důležitého mostu v nizozemském Groningenu. Nikomu se nic nestalo, ale škody na mostě jsou podle zástupců města velké.

Policie českého kapitána zadržela. Testy ukázaly, že nepožil alkohol, ani si nevzal žádní drogy. Čelí podezření, že nemá dostatečné schopnosti k řízení lodi.

Svědci nehody, která se stala v noci na sobotu, vypověděli, že slyšeli hlasitou ránu. V té době most zrovna nepřejíždělo žádné auto, jen jeden řidič mopedu. Náraz lodi ho vyděsil.

Vyšetřování nehody bude pokračovat i v příštích dnech. Cisternová loď Bodensee je 110 metrů dlouhá a pluje pod německou vlajkou. Podle policie na ní nebyly žádné technické závady. Se čtyřčlennou posádkou plula ze Štrasburku do nizozemského Delfzijlu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy