Obrazem: Voní tu svařené víno, punč a hotdogy. Vídeňský advent se vrátil v plné kráse

Obrazem: Voní tu svařené víno, punč a hotdogy. Vídeňský advent se vrátil v plné kráse
Nejznámější a nejnavštěvovanější jsou trhy před vídeňskou radnicí. Na snímku její věž prosvítá přes vánočně nasvícené stromy.
Flašinetář na Karlově náměstí. Jeho melodie jako by vracely čas do dob rakousko-uherské monarchie.
Podobně jako v předchozích letech každý z trhů se na něco specializuje. Ten na Karlově náměstí je zaměřen především na umělecká řemesla. V pozadí svítí kostel svatého Karla Boromejského (Wiener Karlskirche).
Moderní podobu vánočních trhů si návštěvníci mohou užít ve vídeňské Muzejní čtvrti. Její součástí je i působivý videomapping (projekce obrazu na fasády okolních budov).
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
28. 11. 2022 6:00
Vůně punče a pečených kaštanů, flašinetáři vyhrávající starodávné melodie, záplava třpytivých světel a okouzlující atmosféra. Vídeňské vánoční trhy se po dvou letech pandemických restrikcí vrátily v plné kráse. A podařilo se jim to v roce, kdy slaví už 300 let své existence.

Trhy začaly ve Vídni už v polovině listopadu a odehrávají se na sedmnácti různých místech rakouské metropole. Během první adventní neděle, která letos připadla na 27. listopadu, už tedy byly v plném proudu. Prodejci letos nabízejí své zboží ve více než 900 stáncích. Žádné jiné evropské město jich nemá tolik, alespoň podle informací, které zveřejnila vídeňská radnice.

Adventní vesničky se opět naplno rozjely po dvou letech omezení způsobených pandemií. V roce 2020 Vídeň kvůli koronaviru vánoční trhy kompletně zrušila. Loňský ročník pak byl výrazně ovlivněn opatřeními, která měla bránit šíření nemoci.

Nejznámější a nejnavštěvovanější trhy u radnice nabízejí letos přes 100 stánků. Zábavu tam kromě tradičního kluziště zajišťuje i nově instalovaný patrový kolotoč. 

Vídeňské vánoční trhy právě teď slaví kulaté výročí. První z nich se podle dobových záznamů uskutečnil roku 1722 na náměstí Freyung. O 120 let později trh přesídlil na blízké náměstí Am Hof, roku 1918 na Štěpánské náměstí. Od 80. let minulého století začala radnice vydávat více povolení a počet vánočních trhů ve městě se začal rozrůstat. "Jsme rádi, že můžeme vánoční trhy ve Vídni u příležitosti jejich třístého výročí uskutečnit v tak velkém rozsahu a bez omezení," zdůraznil šéf vídeňských adventních trhů Andreas Kutheil.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Real Madrid porazil v dohrávce Valencii a snížil ztrátu na Barcelonu

Fotbalisté Realu Madridu zvítězili v dohrávce 17. kola španělské ligy nad Valencií 2:0 a v tabulce snížili na druhém místě ztrátu na vedoucí Barcelonu na pět bodů. O výhře úřadujících šampionů Ligy mistrů rozhodli po přestávce dvěma góly v rozmezí dvou minut Marco Asensio a Vinícius.

Real se mohl dostat do vedení už v nastaveném času prvního poločasu, trefu Rüdigera ale sudí po zásahu videorozhodčího kvůli faulu neuznal. V 52. minutě už se po Asensiově střele zdálky skóre změnilo a dvě minuty nato zvýšil po individuální akci Vinícius, jenž se v této sezoně trefil už posedmé.

Valencie dohrávala zápas v deseti poté, co byl v 72. minutě vyloučen Gabriel Paulista. Vítězství se nedočkala v pátém utkání v řadě a v tabulce je na 14. místě.

před 8 hodinami

FBI prohledá v kauze utajovaných dokumentů soukromý dům bývalého viceprezidenta Pence

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v rámci šetření kauzy utajovaných dokumentů v příštích dnech prohledá soukromý dům bývalého viceprezidenta Mikea Pence v Indianě, napsal ve čtvrtek list The Wall Street Journal. U Pence, stejně jako u prezidenta Joea Bidena, našli jeho spolupracovníci dokumenty označené jako tajné. Kauza utajovaných dokumentů začala loni v srpnu, když agenti FBI našli v soukromém sídle exprezidenta Donalda Trumpa na Floridě několik krabic materiálů, které měl Trump odevzdat po odchodu z Bílého domu.

Jak bývalí prezidenti a viceprezidenti zacházeli s utajovanými dokumenty nyní vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti. Biden a Pence oba uznali, že malé množství citlivých materiálů neměli uchovávat ve svých soukromých nemovitostech a prohlásili, že s úřady budou "plně spolupracovat". V Bidenově washingtonské kanceláři a jeho dvou domech našli vyšetřovatelé "malé množství dokumentů" a k dalšímu přezkumu si odnesli materiály datované až desítky let do minulosti, kdy byl Biden americkým senátorem.

"Když ve funkci končí jeden prezident a nastupuje nový, v Bílém domě nejsou žádné dokumenty, žádné složky a počítače jsou naprosto prázdné," řekl WSJ David Marchik, autor knihy The Peaceful Transfer of Power (Nenásilné předání moci), která mapuje předávání moci mezi americkými prezidenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy