10 slavných spisovatelů, kteří se schovávali za pseudonym

J. K. Rowling
J. K. Rowling alias Robert Galbraith – Autorka ságy o Harrym Potterovi se nedávno přiznala, že kritikami opěvovaný román Roberta Galbraitha Volání kukačky je její autorská práce. Jak uvedla, chtěla s novým žánrem získat svobodu a nebýt stále zaškatulkovaná coby autorka dětské literatury. Prvním pokusem knihy pro dospělé byl titul Prázdná místa, který napsala ještě pod svým jménem, kritika ho ale přijala velmi vlažně.
Agatha Christie alias Mary Westmacott – Legendární autorka detektivek, z jejíhož pera vzešel elegán Hercule Poirot nebo Slečna Marplová, vydala pod pseudonymem Mary Westmacott celkem šest románů. Její pravou identitu odhalili fanoušci až po patnácti letech, přesto romantická literatura nikdy nezískala takový ohlas, jako její detektivky.
Jan Cempírek alias Lan Pham Thi – Český spisovatel na sebe upozornil knihou Bílej kůň, žlutej drak, která vyvolala pozdvižení. Psal ji totiž pod pseudonymem devatenáctileté vietnamské dívky žijící v Čechách. Ta za svou sondu do česko-vietnamského soužití dostala cenu Knižního klubu, ale záhy se začalo o pravosti autorství pochybovat. Cempírek se nakonec ke všemu přiznal s tím, že tato mystifikace měla být pokusem, jaký bude mít kniha s takto exotickým autorem úspěch.
Stephen King alias Richard Bachman – Autor zfilmovaných děl Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle má na svém kontě více jak sedmdesát titulů včetně těch, které psal inkognito. Stephen totiž chtěl vydávat více knih během jednoho roku, s čímž u svého nakladatele narazil. Proto si změnil jméno na Richarda Bachmana, který je podepsaný pod jeho sedmi romány. Odhalen byl ale po letech jistým kritikem, který si povšiml podobnosti stylů u obou autorů.
Foto: Reuters
jaz
28. 2. 2014 13:56
Nejvíce skloňovaným jménem v souvislosti s autorskými pseudonymy z poslední doby je J. K. Rowlingová, která přiznala, že Robert Galbraith je její literární alter ego. Kdo další mystifikoval čtenáře?

Praha - Autorka slavné ságy o Harry Potterovi chtěla s novou identitou vyzkoušet takříkajíc "beztrestně" vody literatury pro dospělé.

Není ale jedinou spisovatelkou, která si ze strachu či ze zábavy vymyslela příhodné krycí jméno a tajně vydala knihu. 

Stephen King, Agatha Christie i C. S. Lewis. Kdo další oklamal fanoušky a stal se někým jiným?

 

Právě se děje

před 41 minutami

Tottenham podruhé dal Wolfsbergu čtyři góly a je v osmifinále EL

Fotbalisté Tottenhamu suverénně postoupili do osmifinále Evropské ligy. Svěřenci trenéra Josého Mourinha v odvetě druhého kola doma deklasovali rakouský Wolfsberg 4:0 a navázali na úvodní vítězství 4:1 z Budapešti. Záložník Dele Alli se blýskl výstavním gólem "nůžkami" a dvěma asistencemi.

Alli v desáté minutě převzal míč od Matta Dohertyho, na značce penalty si ho předkopl a akrobatickou ranou přes hlavu zamířil k tyči. Kritizovaný čtyřiadvacetiletý hráč vstřelil třetí soutěžní branku v sezoně a premiérovou v letošním roce.

Krátce po změně stran zvýšil Carlos Vinícius hlavičkou po centru Alliho, který v 73. minutě připravil gól i pro střídajícího Garetha Balea. Debakl Wolfsbergu ještě v závěru zvýraznil Brazilec Carlos Vinícius svou druhou trefou. Asistenci si připsal teprve šestnáctiletý náhradník londýnského týmu Dane Scarlett.

Tottenham si tak částečně spravil chuť po špatných výsledcích v anglické lize, kde prohrál pět z posledních šesti zápasů a klesl až na deváté místo tabulky

před 1 hodinou

Indráčková postoupila na MS do závodu skokanek na středním můstku

Pouze Karolína Indráčková se na mistrovství světa v klasickém lyžování představí v závodě na středním můstku. V dnešní kvalifikaci v Oberstdorfu obsadila 30. místo, další české skokanky Štěpánka Ptáčková, Klára Ulrichová a Veronika Jenčová se do postupové čtyřicítky nevešly.

Indráčková skočila 86 metrů a navázala na bodované umístění z posledního závodu Světového poháru v Rašnově. To se naopak nepovedlo Ulrichové, která letos v SP už čtyřikrát bodovala a figuruje v průběžném pořadí seriálu ještě o místo před Indráčkovou. Dnes skočila 73 metrů a obsadila 48. místo.

Ptáčkovou, která skočila 71,5, dělilo na 42. místě od postupu 4,5 bodu. Jenčová byla s pokusem dlouhým 71 metrů padesátá.

Kvalifikaci ovládla vítězka posledního závodu SP Sara Takanašiová z Japonska s pokusem 103 metrů. Vedoucí žena seriálu Nika Križnarová ze Slovinska byla pátá (98,5 m).

Další zprávy