10 slavných spisovatelů, kteří se schovávali za pseudonym

J. K. Rowling
J. K. Rowling alias Robert Galbraith – Autorka ságy o Harrym Potterovi se nedávno přiznala, že kritikami opěvovaný román Roberta Galbraitha Volání kukačky je její autorská práce. Jak uvedla, chtěla s novým žánrem získat svobodu a nebýt stále zaškatulkovaná coby autorka dětské literatury. Prvním pokusem knihy pro dospělé byl titul Prázdná místa, který napsala ještě pod svým jménem, kritika ho ale přijala velmi vlažně.
Agatha Christie alias Mary Westmacott – Legendární autorka detektivek, z jejíhož pera vzešel elegán Hercule Poirot nebo Slečna Marplová, vydala pod pseudonymem Mary Westmacott celkem šest románů. Její pravou identitu odhalili fanoušci až po patnácti letech, přesto romantická literatura nikdy nezískala takový ohlas, jako její detektivky.
Jan Cempírek alias Lan Pham Thi – Český spisovatel na sebe upozornil knihou Bílej kůň, žlutej drak, která vyvolala pozdvižení. Psal ji totiž pod pseudonymem devatenáctileté vietnamské dívky žijící v Čechách. Ta za svou sondu do česko-vietnamského soužití dostala cenu Knižního klubu, ale záhy se začalo o pravosti autorství pochybovat. Cempírek se nakonec ke všemu přiznal s tím, že tato mystifikace měla být pokusem, jaký bude mít kniha s takto exotickým autorem úspěch.
Stephen King alias Richard Bachman – Autor zfilmovaných děl Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle má na svém kontě více jak sedmdesát titulů včetně těch, které psal inkognito. Stephen totiž chtěl vydávat více knih během jednoho roku, s čímž u svého nakladatele narazil. Proto si změnil jméno na Richarda Bachmana, který je podepsaný pod jeho sedmi romány. Odhalen byl ale po letech jistým kritikem, který si povšiml podobnosti stylů u obou autorů.
Foto: Reuters
jaz
28. 2. 2014 13:56
Nejvíce skloňovaným jménem v souvislosti s autorskými pseudonymy z poslední doby je J. K. Rowlingová, která přiznala, že Robert Galbraith je její literární alter ego. Kdo další mystifikoval čtenáře?

Praha - Autorka slavné ságy o Harry Potterovi chtěla s novou identitou vyzkoušet takříkajíc "beztrestně" vody literatury pro dospělé.

Není ale jedinou spisovatelkou, která si ze strachu či ze zábavy vymyslela příhodné krycí jméno a tajně vydala knihu. 

Stephen King, Agatha Christie i C. S. Lewis. Kdo další oklamal fanoušky a stal se někým jiným?

 

Právě se děje

před 27 minutami

Voda stoupá i na Slovensku. Část země zasáhly lokální povodně

Vydatný déšť způsobil v několika regionech Slovenska lokální záplavy, s jejichž zvládnutím pomáhali i hasiči. Armáda opět vyslala vojáky do vesnice na středním Slovensku, kterou už v pondělí po protržení protipovodňové hráze zaplavila voda a při neštěstí tam zemřel jeden člověk. Informovalo o tom v úterý vedení hasičského záchranného sboru a ministerstvo obrany.

Hasiči do úterního rána zaznamenali v souvislosti s nepříznivým počasím zhruba dvě stovky výjezdů, hlavně v severní, střední a západní části země. Odčerpávali vodu ze zatopených sklepů a ulic, odstraňovali také nánosy bláta. V Banské Bystrici stavěli protipovodňové bariéry s cílem zabránit vylití řeky Hron.

Na středním Slovensku hasiči použili čluny, aby pomohli třem lidem dostat se z motorových vozidel, která uvízla v silném proudu a ve vysoké hladině vody. Počasí mezitím zkomplikovalo situaci i na východním Slovensku. V několika regionech po celé země platí nejvyšší stupeň výstrahy před záplavami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy