10 slavných spisovatelů, kteří se schovávali za pseudonym

J. K. Rowling
J. K. Rowling alias Robert Galbraith – Autorka ságy o Harrym Potterovi se nedávno přiznala, že kritikami opěvovaný román Roberta Galbraitha Volání kukačky je její autorská práce. Jak uvedla, chtěla s novým žánrem získat svobodu a nebýt stále zaškatulkovaná coby autorka dětské literatury. Prvním pokusem knihy pro dospělé byl titul Prázdná místa, který napsala ještě pod svým jménem, kritika ho ale přijala velmi vlažně.
Agatha Christie alias Mary Westmacott – Legendární autorka detektivek, z jejíhož pera vzešel elegán Hercule Poirot nebo Slečna Marplová, vydala pod pseudonymem Mary Westmacott celkem šest románů. Její pravou identitu odhalili fanoušci až po patnácti letech, přesto romantická literatura nikdy nezískala takový ohlas, jako její detektivky.
Jan Cempírek alias Lan Pham Thi – Český spisovatel na sebe upozornil knihou Bílej kůň, žlutej drak, která vyvolala pozdvižení. Psal ji totiž pod pseudonymem devatenáctileté vietnamské dívky žijící v Čechách. Ta za svou sondu do česko-vietnamského soužití dostala cenu Knižního klubu, ale záhy se začalo o pravosti autorství pochybovat. Cempírek se nakonec ke všemu přiznal s tím, že tato mystifikace měla být pokusem, jaký bude mít kniha s takto exotickým autorem úspěch.
Stephen King alias Richard Bachman – Autor zfilmovaných děl Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle má na svém kontě více jak sedmdesát titulů včetně těch, které psal inkognito. Stephen totiž chtěl vydávat více knih během jednoho roku, s čímž u svého nakladatele narazil. Proto si změnil jméno na Richarda Bachmana, který je podepsaný pod jeho sedmi romány. Odhalen byl ale po letech jistým kritikem, který si povšiml podobnosti stylů u obou autorů.
Foto: Reuters
jaz
28. 2. 2014 13:56
Nejvíce skloňovaným jménem v souvislosti s autorskými pseudonymy z poslední doby je J. K. Rowlingová, která přiznala, že Robert Galbraith je její literární alter ego. Kdo další mystifikoval čtenáře?

Praha - Autorka slavné ságy o Harry Potterovi chtěla s novou identitou vyzkoušet takříkajíc "beztrestně" vody literatury pro dospělé.

Není ale jedinou spisovatelkou, která si ze strachu či ze zábavy vymyslela příhodné krycí jméno a tajně vydala knihu. 

Stephen King, Agatha Christie i C. S. Lewis. Kdo další oklamal fanoušky a stal se někým jiným?

 

Právě se děje

před 5 minutami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy