Spasitel zachraňuje opuštěná zvířata v japonské Fukušimě. Vlastní už 41 koček

Spasitel zachraňuje opuštěná zvířata v japonské Fukušimě. Vlastní už 41 koček
Hisae Unuma mezitím při své návštěvě po deseti letech zašla i na rodinný hrob.
Kočky ale nejsou jedinými zvířaty, o které se Japonec denně stará.
Kato v roce 2011 odmítl z domu odejít, protože nemohl přenést přes srdce, že by kočky, které jiní opustili po jaderné havárii, zůstaly na pospas osudu.
Zastavila se také na farmě, kterou v zakázaném pásmu vlastní Masami Yoshizawa. I on po roce 2011 odmítl z oblasti odejít a na protest neutratil dobytek, jak mu nařídila vláda.
Foto: Reuters
Magazín dap Magazín, dap
14. 3. 2021 19:56
V roce 2011 zůstal v radioaktivní zóně, aby se postaral o divoká i domácí zvířata, která jiní opustili po havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima. Ani po deseti letech nechce odejít. "Zůstanu tu, dokud se nepostarám i o to poslední zvíře. Až pak chci umřít," říká Sakae Kato z kontaminované zóny. Doposud pohřbil 23 koček, o 41 se ještě stará.

Havárie japonské elektrárny Fukušima byla po Černobylu druhou nejhorší  jadernou katastrofou v historii. Vyvolalo ji zemětřesení a následně vlna tsunami, která zaplavila jaderné reaktory.

Z kontaminované zóny, která se neustále rozšiřovala, odešlo přes 150 tisíc lidí. Stavebník Sakae Kato ale zůstal. Už deset let se v zóně stará o domácí zvířata, která lidé nechali na pospas osudu. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Česko a Japonsko podepsaly nový plán strategické spolupráce

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek a jeho japonský protějšek Tomišicu Motegi dnes ve Varšavě podepsali nový plán strategické spolupráce mezi oběma zeměmi. Učinili tak na okraj jednání ministrů visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko) a Japonska, které zorganizovalo polské předsednictví V4.

Mezi prioritní oblasti spolupráce Česka a Japonska budou na základě akčního plánu pro období 2021 až 2025 patřit kromě ekonomiky také věda, inovace a obchod. Součástí je i spolupráce v oblasti bezpečnosti a multilaterální diplomacie. Japonsko je po Číně a Jižní Koreji třetí zemí v Asii, se kterou má Česko takto upravené vztahy.

Podle tiskové zprávy českého ministerstva zahraničí je Japonsko je druhým největším investorem v ČR a druhým nejdůležitějším obchodním partnerem Česka v Asii. Obrat obchodní výměny v roce 2020 dosáhl 3,8 miliardy dolarů (80,2 miliardy korun). Celkem 260 japonských firem v současné době zaměstnává v ČR přes 50 000 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nadal prohrál v madridském čtvrtfinále se Zverevem

Německý tenista Alexander Zverev potřetí za sebou porazil Rafaela Nadala a postoupil do semifinále antukového turnaje v Madridu. Čtyřiadvacetiletý hráč zvítězil nad světovou dvojkou 6:4, 6:4 a jeho dalším soupeřem bude Rakušan Dominic Thiem.

Nejvýše nasazený Nadal, pětinásobný vítěz madridského turnaje, prolomil soupeřův servis jako první, jenže vedení 4:2 neudržel. Zverev čtyřmi gamy za sebou získal úvodní set a ve druhém mu pak stačil brejk v páté hře. "Tohle je jedna z největších výher mojí kariéry. Ale turnaj ještě nekončí," radoval se Zverev po mečbolu.

Nadal má sice se Zverevem dál aktivní bilanci 5:3, jenže německého protivníka naposledy zdolal před třemi lety. Dvakrát mu pak podlehl na tvrdém povrchu. Právě v roce 2018 Zverev ovládl madridský turnaj, o titul se tehdy utkal s Thiemem.

Thiem porazil Američana Johna Isnera 3:6, 6:3, 6:4 a do semifinále se v Madridu probojoval počtvrté za sebou. Na první triumf ale zatím čeká, ve finále byl dvakrát.

Další zprávy