Na indonéském ostrově Sumba vloni 249 dní nepršelo. Lidé se sžívají s drsným klimatem

Na indonéském ostrově Sumba vloni 249 dní nepršelo. Lidé se sžívají s drsným klimatem
Farmář Ndelu Ndaha nedávno přišel o 18 koní a sedm krav. Aby udržel při životě zbytek svého stáda, musí vozit trávu z jiných vesnic.
Ndelu Ndaha a jeho rodina na poli.
Produkce potravin je na Sumbě závislá na období monzunových dešťů. To je však každým rokem kratší, a ostrov je tak často závislý na potravinové pomoci vlády.
Tradiční dům v Hamba Praing.
Foto: Reuters
Reuters dap mdan Reuters, dap, mdan
20. 6. 2020 18:17
Sumba je jedním z ostrovů Malých Sund a jeho východní část, která se nachází dva tisíce kilometrů od indonéské metropole Jakarty, se vloni musela obejít 249 dní bez deště. Někteří experti tvrdí, že na vině jsou klimatické změny v této části světa. A místní lidé se tak extrémnímu suchu musí přizpůsobit.

"Už nic nepěstujeme," říká farmář Thomas Tay Ranjawali z vesnice Hamba Praing na východě indonéského ostrova Sumba. Dříve zde lidé pěstovali burské oříšky nebo kukuřici a chovali stáda dobytka. Ten však kvůli suchu a nedostatku trávy a další potravy vymírá. Dvaapadesátiletý farmář a otec šesti dětí se tak učí tkát, aby vydělal peníze na jídlo. 

Sumba je sice třináctým největším ostrovem Indonésie, ale také třetí nejchudší provincií Východní Nusy Tenggary, která je zároveň nejsušším regionem souostroví.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy