Nový hotel se staví místo hřbitova, kostry se musí přestěhovat

ČTK ČTK
23. 4. 2016 7:32
Protesty politiků i historiků vyvolal plán na vybudování nového hotelu na části výměry nejstaršího hřbitova islandské metropole Reykjavíku.Na hřbitov zvaný Víkurkirkjugardur Islanďané přitom své zemřelé ukládalpolii již kolem roku 1000. Nyní se některé kostry musí stěhovat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Reykjavík - Protesty politiků i historiků vyvolal plán na vybudování nového hotelu na části výměry nejstaršího hřbitova islandské metropole Reykjavíku. Informoval o tom server Iceland Monitor. Na hřbitov zvaný Víkurkirkjugardur Islanďané přitom své zemřelé ukládalpolii již kolem roku 1000. Nyní se některé kostry musí stěhovat.

"Město by nemělo mít hotel na hřbitově," říká jeden z odpůrců výstavby, bývalý ředitel islandského Národního muzea Pór Magnússon. Hřbitov, na němž se poslední pohřeb uskutečnil v roce 1838, by se podle něj měl změnit "v krásné a klidné místo vzpomínání na minulé generace", místo aby po něm turisté "tahali svá zavazadla". Proti stavbě hotelu se postavila i část zastupitelů z reykjavíkské radnice.

Podle archeologů pracujících na výkopu starých hrobů je ale celá kontroverze spíše "nedorozuměním". O hřbitově se vědělo už v době, kdy úřady udělily stavební povolení, uvedla archeoložka Vala Gardarsdóttirová.

Místo, na kterém bude nový hotel stát, už podle ní bylo beztak znehodnoceno stavebními zásahy ve 20. století. Tentokrát jsou si prý navíc investoři "mnohem lépe vědomi své zodpovědnosti" za historické dědictví, uvedla Gardarsdóttirová.

Navzdory sporům, které výstavba hotelu na části historického hřbitova vyvolala, přinesly stavební práce podle archeoložky také pozitiva. Díky povinnému průzkumu se totiž podařilo získat řadu zajímavých historických dat. "Je zajímavé vidět, jak se křesťanské pohřební rituály mění," tvrdí Gardarsdóttirová s tím, že nalezené kostry po analýze pomohou odpovědět na řadu otázek týkajících se 800 let islandské historie.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy