Barbie vyměnila bikiny za skafandr. Nová panenka podporuje dívky ve vesmírné kariéře

Magazín Magazín
11. 7. 2019 11:10
Padesát let po přistání prvního člověka na Měsíci je v Evropě stále pouze jedna aktivní astronautka. Společnost vyrábějící panenky Barbie to teď ve spolupráci s Evropskou vesmírnou agenturou hodlají změnit. Představily panenku astronautku inspirovanou Italkou Samanthou Cristoforettiovou, hračka má podpořit dívky z celého světa v tom, aby se nebály vědecké nebo vesmírné kariéry.
Známá astrounautka jde příkladem. Bude mít i svoji Barbie | Video: Reuters

Italská 42letá astronautka doufá, že přispěje k tomu, aby se do vesmíru dostávalo daleko více žen než dosud. Společnost Mattel se zavázala podpořit každý rok alespoň deset inspirativních příběhů ze skutečného života, které budou nabádat dívky k tomu, aby se nebály kariéry v rozličných odvětvích včetně vědy. 

Součástí spolupráce Barbie a Evropské vesmírné agentury s astronautkou jsou i krátká videa, na kterých Cristoforettiová vítá dívky z Německa, Velké Británie, Francie a Itálie v Evropském astronautickém centru v Kolíně nad Rýnem. Na YouTube poběží také videa ukazující její kariérní úspěchy. 

Kromě toho dal výrobce dohromady i několik tipů pro rodiče, jak mohou podpořit zájem dívek o práci v oblasti vědy, výzkumu, technologií a matematiky. 

Bourání stereotypů a propagace ženských hrdinek

Iniciativa Matellu je součástí změny propagace značky Barbie. Ta je dlouhodobě kritizována za prosazování nerealistických ženských proporcí, které mají negativní dopad na smýšlení dívek. 

Společnost se tak rozhodla změnit strategii, bourá stereotypy a hlásá, aby dívky naplno rozvíjely svůj potenciál a nebály se plnit si sny. 

Kromě astronautky Samanthy Cristoforettiové se tak v nové kolekci panenek Barbie s názvem "Sheroes" (v překladu hrdinky) objevuje i britská aktivistka a supermodelka Adwoa Aboahová, profesionální tenistka Naomi Ósakaová nebo turecká herečka, scenáristka a sloupkařka Gülse Birselová. 

 

Právě se děje

před 10 minutami

Allertová skončila v Taškentu v prvním kole

Tenistka Denisa Allertová se rozloučila s turnajem WTA v Taškentu v prvním kole. Nestačila na vítězku tamního podniku z roku 2008 Rumunku Soranu Cirsteaovou a osmé nasazené soupeřce podlehla 1:6, 4:6.

Šestadvacetiletá Allertová, 254. hráčka žebříčku, v prvním setu za stavu 0:5 odvrátila "kanára". Druhou sadu začala brejkem na 2:0, poté však podání neudržela a v devátém gamu znovu. Po návratu do elitních turnajů z okruhu ITF prohrála potřetí v řadě první zápas.

V Taškentu dnes nastoupí ještě úspěšná kvalifikantka Tereza Martincová, v úterý pak Kristýna Plíšková, nasazená jako pětka.

před 1 hodinou

Účastníci pochodu hrdosti Pride v brazilském Riu kritizovali homofobní výroky prezidenta Bolsonara i starosty města

Desetitisíce lidí se i přes deštivé počasí v neděli sešly v brazilském Riu de Janeiro na tradičním pochodu sexuálních menšin LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob). Mnozí z účastníků nesli transparenty kritizující brazilského krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara či starostu Ria Marcela Crivellu, kteří v minulosti prosluli homofobními výroky.

Letošní 24. ročník takzvaného pochodu hrdosti v Riu de Janeiro se nesl ve znamení témat demokracie, svoboda a lidská práva. Účastníci připomínali i 40. výročí vzniku hnutí LGBT v Brazílii a také padesát let od takzvaných stonewallských nepokojů v New Yorku. Právě ty byly podle mnohých v Americe zlomem v boji za emancipaci homosexuálů a dalších sexuálních menšin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy