Noční můra zažívání. Tisíce Čechů trápí krutá nemoc

Domácí ČTK Domácí, ČTK
24. 4. 2013 9:39
Urputné průjmy, křečovité bolesti břicha, teploty, pak chvilka klidu a zase nanovo
Z plakátu zvoucího na happening na podporu pacientů trpících Crohnovou chorobou a dalšími nespecifickými střevními záněty.
Z plakátu zvoucího na happening na podporu pacientů trpících Crohnovou chorobou a dalšími nespecifickými střevními záněty. | Foto: www.crohnovanemoc.cz/

Praha - Urputné průjmy, křečovité bolesti břicha, teploty, pak chvilka klidu a zase nanovo. Tak začíná Crohnova choroba.

Téměř 40 000 Češek a Čechů trpí chronickým střevním zánětem a alarmující je, že postihuje stále více mladých lidí, říká docent Radan Keil z Fakultní nemocnice Motol.

Nejčastěji se nemoc zjistí mezi 20. a 30. rokem věku, mezi pacienty jsou i děti. Nemoc má kolísavý průběh, mezi obdobími urputných průjmů, bolestí břicha a teplot jsou období klidu, a tak trvá i pár let, než je nemoc potvrzena. Někdy je pacient dovezen do nemocnice se zánětem slepého střeva. Při operaci se ukáže, že příčinou je počínající Crohnova choroba.

Co je Crohnova nemoc

Crohnova choroba je chronické zánětlivé onemocnění zažívacího traktu. Zpočátku může být postižena pouze malá část  traktu, avšak onemocnění má značný potenciál k expanzi.

Částečným řešením onemocnění  může být po vyčerpání konzervativní terapie chirurgická resekce zanícených částí, která může přechodně zmírnit symptomy onemocnění,  relaps onemocnění je však vysoce pravděpodobný. Ve srovnání s Ulcerozní kolitidou  nepřináší resekce konečné řešení odstraňující onemocnění.

Onemocnění postihuje celou trávicí trubici od úst až po konečník, ale umístění v ústech a jícnu je velmi vzácné a je popsáno u několika málo případů na celém světě.

Zdroj: http://www.crohn.cz

"Vzhledem k tomu, že nemoc postihuje hlavně mladé lidi, je potřeba ji včas zjistit, aby se léčbou předešlo nevratnému poškození střevního traktu a zbytečným operacím," řekl Keil.

Nemoc napadá i oči, klouby a kůži

Příčina nemoci je neznámá, spustit ji mohou léky, kouření, stres, nevyvážená strava, zhoršené prostředí ve městech, vliv má i genetika. Onemocnění je podle Keila mnohem závažnější, než že pacienta obtěžují průjmy. "Až 40 procent nemocných má mimostřevní projevy, jako je zánětlivé postižení očí, kloubů a kůže," uvedl.

Pacienty ohrožují akutní komplikace, část jich musí jednou i vícekrát za život podstoupit operaci. Ohrožují je i dlouhodobé komplikace, mají vyšší riziko nádorů v zažívací trubici, proto musejí být trvale sledováni.

Mezi chronické střevní záněty se řadí Crohnova choroba a ulcerózní kolitida. Podle statistiků trpí Crohnovou chorobou v ČR 17 783 lidí, což je proti roku 2005 nárůst o 44 procent, a ulcerózní kolitidou 22 134 lidí, což je nárůst o 20 procent.

85 % pacientů muselo do nemocnice

Nemoc podle Keila výrazně zhoršuje kvalitu života. Průzkum Evropské federace sdružení pro Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu ukázal, že 85 procent pacientů muselo být v posledních pěti letech hospitalizováno, 60 procent trpí křečovitými bolestmi břicha častěji než pětkrát týdně, 96 procent pociťuje únavu, slabost a celkovou vyčerpanost.

Foto: Isifa/Thinkstock

Celkem 40 procent pacientů uvedlo, že kvůli svému onemocnění nemůže navázat intimní vztah a 43 procent pacientů muselo upravit svůj pracovní poměr.

Keil uvedl, že výraznou úlevu od obtíží přináší pacientům biologická léčba. Podává se v 25 centrech a dostává ji 1600 nemocných, zdravotní pojišťovny ji plně hradí.

 

S nasazením biologické léčby podle Keila zásadní problém není. Je určena jen pro nejvážnější případy. Dostává ji šest až osm procent pacientů, v zemích západní Evropy 15 až 20 procent, v zemích východní Evropy ale výrazně méně než v ČR, uvedl.

Na problematiku nemoci a možnosti léčby upozorní Světový den střevních zánětů 19.května. V Česku se na podporu pacientů koná v sobotu 25. května od 13:00 happening na pražské Ladronce.

Vstupenkou je nejméně jedna rulička od toaletního papíru. Návštěvníci z nich navléknou hada, symbol obtíží, se kterými se musejí pacienti potýkat.

 

Právě se děje

Další zprávy