New York chce zakázat sledování mobilu při přecházení. Lidem hrozí vysokými pokutami

Magazín Magazín
23. 5. 2019 10:09
Zákonodárci v americkém velkoměstě New York City plánují předložit vyhlášku zakazující kontrolování mobilu při přecházení cesty. Chtějí, aby tak lidé věnovali více pozornosti dění kolem sebe a méně příchozím zprávám a brouzdání po sociálních sítích. Senátor John Liu navrhuje, aby lidé, kteří vyhlášku poruší, zaplatili pokutu až do výše 250 dolarů (v přepočtu zhruba 5750 korun).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Zákaz kontrolování mobilu při přecházení ulice se vztahuje na psaní SMS zpráv, kontrolování e-mailů a surfování na internetu. "Není těžké všimnout si, kolik lidí píše zprávy při chůzi. A je alarmující, kolik jich nepřestane psát ani při přecházení silnice," citoval zpravodajský web CNN newyorského senátora Johna Liua, jenž vyhlášku navrhl. 

"Chceme Newyorčanům ukázat, že mohou počkat těch pět sekund, než silnici přejdou," dodal demokrat. 

Podobnou vyhlášku navrhovali zákonodárci již loni, současný návrh je pouze její úpravou. Nový zákon ještě musí projít schvalovacím procesem a poté bude předložen k hlasování.

Počet úmrtí chodců roste

Jiný newyorský politik Timothy Kennedy si však nemyslí, že plánovaná vyhláška je dobrý nápad. "Koncept v této podobě nepodporuji. Dávám přednost ochraně a bezpečí všech Newyorčanů a tohle se mi zdá přehnané," tvrdí demokratický senátor. 

Liu si však myslí, že vyhláška alespoň přinutí lidi nad celou věcí přemýšlet a diskutovat. "Někdy i jenom návrhy lidem připomenou používat selský rozum," dodal politik. 

CNN navíc připomíná, že loni zemřelo při přecházení silnic v USA víc chodců než v předchozích letech. Podobný zákon zakazující používání mobilu při přecházení cesty přijalo před dvěma lety i havajské Honolulu. 

Video: V Číně testují bezpečnostní semafor

Neposlušné chodce zastaví vodní pára. V Číně testují bezpečnostní semafor s překvapivou výstrahou. | Video: Associated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy