New York chce zakázat sledování mobilu při přecházení. Lidem hrozí vysokými pokutami

Magazín Magazín
23. 5. 2019 10:09
Zákonodárci v americkém velkoměstě New York City plánují předložit vyhlášku zakazující kontrolování mobilu při přecházení cesty. Chtějí, aby tak lidé věnovali více pozornosti dění kolem sebe a méně příchozím zprávám a brouzdání po sociálních sítích. Senátor John Liu navrhuje, aby lidé, kteří vyhlášku poruší, zaplatili pokutu až do výše 250 dolarů (v přepočtu zhruba 5750 korun).
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Zákaz kontrolování mobilu při přecházení ulice se vztahuje na psaní SMS zpráv, kontrolování e-mailů a surfování na internetu. "Není těžké všimnout si, kolik lidí píše zprávy při chůzi. A je alarmující, kolik jich nepřestane psát ani při přecházení silnice," citoval zpravodajský web CNN newyorského senátora Johna Liua, jenž vyhlášku navrhl. 

"Chceme Newyorčanům ukázat, že mohou počkat těch pět sekund, než silnici přejdou," dodal demokrat. 

Podobnou vyhlášku navrhovali zákonodárci již loni, současný návrh je pouze její úpravou. Nový zákon ještě musí projít schvalovacím procesem a poté bude předložen k hlasování.

Počet úmrtí chodců roste

Jiný newyorský politik Timothy Kennedy si však nemyslí, že plánovaná vyhláška je dobrý nápad. "Koncept v této podobě nepodporuji. Dávám přednost ochraně a bezpečí všech Newyorčanů a tohle se mi zdá přehnané," tvrdí demokratický senátor. 

Liu si však myslí, že vyhláška alespoň přinutí lidi nad celou věcí přemýšlet a diskutovat. "Někdy i jenom návrhy lidem připomenou používat selský rozum," dodal politik. 

CNN navíc připomíná, že loni zemřelo při přecházení silnic v USA víc chodců než v předchozích letech. Podobný zákon zakazující používání mobilu při přecházení cesty přijalo před dvěma lety i havajské Honolulu. 

Video: V Číně testují bezpečnostní semafor

Neposlušné chodce zastaví vodní pára. V Číně testují bezpečnostní semafor s překvapivou výstrahou. | Video: Associated Press
 

Právě se děje

před 15 minutami

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy