Němečtí zoologové pojmenovali nový druh šneka po Gretě Thunbergové

ČTK ČTK
28. 1. 2021 7:04
Němečtí zoologové pojmenovali jeden z nově objevených druhů šneka po švédské ekologické aktivistce Gretě Thunbergové. Miniaturní, asi tři milimetry dlouhý sladkovodní plž, který žije na Novém Zélandu, získal jméno Opacuincola gretathunbergae. Podle univerzity v Greifswaldu jde o vyjádření respektu k činnosti mladé Švédky, která stála u zrodu hnutí Fridays for Future, uvedla agentura DPA.
Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová během jedné z mnoha stávek za klima
Švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová během jedné z mnoha stávek za klima | Foto: Reuters

Vědci popsali objev nových druhů v odborném magazínu European Journal of Taxonomy. Kromě Thunbergové jedním z nových jmen (Obtusopyrgus farri) vzdali hold i novozélandskému hudebnímu skladateli Garethu Farrovi.

Pro Thunbergovou nejde o první poctu tohoto druhu. Jeden živočišný druh byl po ní pojmenován už loni - shodou okolností šlo také o miniaturního plže, který byl objeven v pralese na ostrově Borneo. Ten nese název Craspedotropis gretathunbergae.

Video: O skutečném světě nevíte nic. Moderátor Zlatých glóbů si utahoval z herců i Grety Thunbergové

"Nejste tu od toho, abyste veřejnost o čemkoli poučovali, o skutečném světě nic nevíte," žertoval na Zlatých glóbech moderátor Ricky Gervais. | Video: Reuters/Golden Globe Award
 

Právě se děje

Další zprávy