Německo má novou věšteckou chobotnici, zase je to Paul

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
3. 11. 2010 17:25
Paul I. uhodl výsledky zápasů Německa na fotbalovém MS, co zvládne Paul II.?
Paul II. na snímku z Mořského světa v německém Oberhausenu.
Paul II. na snímku z Mořského světa v německém Oberhausenu. | Foto: Reuters

Oberhausen - V akváriu v německém Oberhausenu se ve středu představil veřejnosti nástupce nedávno uhynulé věštecké chobotnice Paula.

Ačkoli se pětiměsíční chobotnice jmenuje rovněž Paul, jeho ošetřovatelé zatím podle agentury AP neslibují, že bude rozumět fotbalu jako jeho předchůdce. Ten totiž úspěšně předpovídal výsledky zápasů.

Nový Paul pochází z jihofrancouzského města Montpellier a váží asi 300 gramů.

Veřejnosti se ukázal po dvou měsících strávených v karanténě.

Původní Paul, který uhynul z přirozených příčin, si při fotbalovém šampionátu v Jihoafrické republice získal srdce fanoušků z celého světa, když správně uhodl výsledky všech sedmi zápasů německého týmu a také finále mezi Španělskem a Nizozemskem.

Během tipovací seance mu ošetřovatelé spustili do nádrže dvě plastikové nádoby naplněné mušlemi s vlajkou soupeřících týmů na boku. Vítěze označil tím, že se na obsah jedné nádoby vrhl.

Chobotnice patří mezi nejinteligentnější mořské tvory na světě. "Jsou svou podstatou lovci a bystře se učí, takže rychle přijdou na to, jak manévrovat a oklamat kořist," uvedl Mike Henley, ošetřovatel zvířat ve Smithsonian National Zoo. "V zajetí je ale často třeba je naučit, aby přijímaly připravenou potravu."

Chobotnice sice skvěle vidí, ale jsou barvoslepé; jsou schopné vidět různé odstíny šedé. Proto se odborníci v případě Paula I. domnívají, že se zkrátka naučil rozeznávat "barvy" německého týmu, který na MS soustavně vyhrával. Jednou ho to však muselo omrzet, a tak sáhl po jiné nádobce - shodou okolností té s vlajkou Španělska. Španělé pak skutečně Němce na mistrovství přehráli.

 

Právě se děje

před 29 minutami

ČEZ i Eurohold nesouhlasí s rozhodnutím antimonopolního úřadu. Podávají žaloby

Energetická společnost ČEZ i bulharská firma Eurohold podaly každý za sebe správní žalobu proti rozhodnutí bulharského antimonopolního úřadu, který v říjnu zablokoval prodej tamních aktiv ČEZ Euroholdu. Úřad v odůvodnění k rozhodnutí uvedl, že smlouva za 335 milionů eur (8,6 miliardy Kč) by vedla k významnému zvýšení tržního podílu nové skupiny a měla by dopad na pojišťovací a energetické trhy.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V čínské školce útočil muž žíravinou. Zranil 50 lidí, většinou dětí

Více než 50 lidí, převážně dětí, zranil muž, který ve školce na jihozápadě Číny zaútočil žíravou tekutinou. Dvě osoby jsou po zásahu hydroxidem sodným ve vážném stavu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní úřady.

K útoku hydroxidem sodným, který leptá tkáně a je pro člověka velmi nebezpečný, došlo ve městě Kchaj-jüan v provincii Jün-nan. Podezřelým je 23letý muž jménem Kchung, který přelezl plot školky a pak napadl učitele a žáky. Policie podezřelého zatkla necelou hodinu po útoku. "Když byl dítě, jeho rodiče se rozvedli, a chybějící rodina zanechala stopy na jeho psychickém stavu," uvedly místní úřady. "To vše vyústilo v touhu pomstít se společnosti," dodaly úřady.

Zdroj: ČTK
Další zprávy