Německo má novou věšteckou chobotnici, zase je to Paul

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
3. 11. 2010 17:25
Paul I. uhodl výsledky zápasů Německa na fotbalovém MS, co zvládne Paul II.?
Paul II. na snímku z Mořského světa v německém Oberhausenu.
Paul II. na snímku z Mořského světa v německém Oberhausenu. | Foto: Reuters

Oberhausen - V akváriu v německém Oberhausenu se ve středu představil veřejnosti nástupce nedávno uhynulé věštecké chobotnice Paula.

Ačkoli se pětiměsíční chobotnice jmenuje rovněž Paul, jeho ošetřovatelé zatím podle agentury AP neslibují, že bude rozumět fotbalu jako jeho předchůdce. Ten totiž úspěšně předpovídal výsledky zápasů.

Nový Paul pochází z jihofrancouzského města Montpellier a váží asi 300 gramů.

Veřejnosti se ukázal po dvou měsících strávených v karanténě.

Původní Paul, který uhynul z přirozených příčin, si při fotbalovém šampionátu v Jihoafrické republice získal srdce fanoušků z celého světa, když správně uhodl výsledky všech sedmi zápasů německého týmu a také finále mezi Španělskem a Nizozemskem.

Během tipovací seance mu ošetřovatelé spustili do nádrže dvě plastikové nádoby naplněné mušlemi s vlajkou soupeřících týmů na boku. Vítěze označil tím, že se na obsah jedné nádoby vrhl.

Chobotnice patří mezi nejinteligentnější mořské tvory na světě. "Jsou svou podstatou lovci a bystře se učí, takže rychle přijdou na to, jak manévrovat a oklamat kořist," uvedl Mike Henley, ošetřovatel zvířat ve Smithsonian National Zoo. "V zajetí je ale často třeba je naučit, aby přijímaly připravenou potravu."

Chobotnice sice skvěle vidí, ale jsou barvoslepé; jsou schopné vidět různé odstíny šedé. Proto se odborníci v případě Paula I. domnívají, že se zkrátka naučil rozeznávat "barvy" německého týmu, který na MS soustavně vyhrával. Jednou ho to však muselo omrzet, a tak sáhl po jiné nádobce - shodou okolností té s vlajkou Španělska. Španělé pak skutečně Němce na mistrovství přehráli.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy