Úředníci finančáku v Německu mají vlastní parfém, voní po penězích

ČTK ČTK
21. 4. 2021 8:50
Příznačně v novostavbě budovy finančního úřadu v německém Karlsruhe mohou lidé získat parfém, který má připomínat vůni peněz. Namíchala ho konceptuální umělkyně Katharina Hohmannová a její výtvor s názvem Aerarium by měl evokovat vůni čerstvě vytištěných bankovek
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Základem parfému jsou vonné esence irisu, fíkových listů, konopí, bílého mošusu a kůže. Hohmannová ho vytvářela s pomocí curyšského parfémáře Andrease Wilhelma.

První várku 600 lahviček s vonným obsahem získalo 600 pracovníků finančního úřadu. Pro další zájemce je parfém ke koupi na webové stránce uměleckého projektu, a to za cenu 60 eur (asi 1500 Kč).

Hohmannová se svým projektem zvítězila v soutěži, kterou úřad vypsal. Inspirovala se přitom tím, že na místě novostavby dříve stávalo sídlo parfémářské firmy F. Wolff und Sohn. Peníze i vůně jsou navíc podle ní substance, které jsou si v lecčems podobné.

"Jsou nehmatatelné a mají zčásti symbolickou a unikavou povahu," domnívá se autorka. "Peníze i parfém fungují na úrovni vztahů a mohou je měnit," doplnila.

 

Právě se děje

před 32 minutami

USA vyšlou na Blízký východ diplomata, má utišit spory Izraele a Palestiny

Spojené státy vyšlou na Blízký východ vysoce postaveného diplomata ve snaze utišit eskalující násilí mezi Izraelem a Palestinci. Podle médií to dnes oznámil ministr zahraničí USA Antony Blinken, který zároveň označil za "trýznivé" záběry, jež v posledních dnech přichází z regionu. Americký ministr obrany Lloyd Austin dnes podle vyjádření Pentagonu hovořil se svým izraelským protějškem a potvrdil mu, že USA Izrael nadále jednoznačně podporují.

"Obrázky, které k nám přes noc dorazily, jsou trýznivé. A ztráta jediného civilního života je tragédií. Požádal jsem zástupce náměstka ministra zahraničí Hadyho Amra, aby ihned odjel do regionu a setkal se s Izraelci a Palestinci (…) a jménem mým a prezidenta Joea Bidena na ně naléhal, aby zmírnili násilnosti," řekl Blinken.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rovinatou 5. etapu Gira vyhrál ve spurtu Ewan, Landa po pádu odstoupil

Rovinatou 5. etapu Gira d'Italia vyhrál v hromadném spurtu australský cyklista Caleb Ewan. V závěrečných kilometrech měli v pelotonu těžké pády adepti na přední celkové umístění Pavel Sivakov z Ruska, vítěz úterní etapy Joe Dombrowski z USA a především Španěl Mikel Landa, jenž musel ze závodu odstoupit.

Elitní spurtér Ewan si připsal po 175 kilometrech z Modeny do Cattolicy jubilejní desátou výhru nad Grand Tours. Člen týmu Lotto Soudal za sebou nechal italské rychlíky Giacoma Nizzola, Eliu Vivianiho a bývalého mistra světa Petera Sagana ze Slovenska.

Český cyklista Jan Hirt měl na 124. místě stejný čas jako vítěz a celkově se posunul na 39. pozici.

Další zprávy