Nejzelenější auta jsou z Francie

ntq, BBC
23. 11. 2007 13:00
V Německu produkují nejšpinavější auta
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Londýn - Zatímco většina evropských aut vyfukuje stále méně CO2, těm německým naopak produkce roste.

Transport and Environment (T&E) tvrdí, že průměrné německé auto vypustilo do ovzduší v roce 2006 více CO2 za kilometr než v roce 2005.

Z řad německých automobilek vyčnívá pouze BMW, která učinila výrazný obrat k lepšímu. I přesto její auta zůstávají mezi největšími znečišťovateli.

Naopak auta vyrobená ve Francii a Itálii si ve stejném období polepšila o jedno a půl procenta, jsou nejblíže k cíli stanovenému na rok 2008 - pouhých 140g CO2 na kilometr. Toto číslo vytyčila Asociace evropských automobilek (ACEA). A Evropská komise navrhla už i další snižování automobilových emisí - v roce 2012 o dalších 20g na kilometr méně.

Klíčem je hmotnost

Avšak některým automobilkám se zdají tato čísla až magická. Průměrné auto vyrobené v Německu podle T&E v roce 2006 produkovalo 176g/km, to je o celý jeden gram více než v roce předešlém.

Tento nárůst se objevil i přes úspěch BMW, která zredukovala průměrné emise ve zmiňovaném období o celé 4 gramy.

Pouze u automobilek Peugeot a Fiat je pravděpodobné, že jejich auta budou příští rok jezdit podle slíbeného cíle z roku 1998. Avšak pouze Peugeot cíle dosáhne, aniž by měnil tempo, se kterým emise snižoval až doposud.

"Nová čísla ukazují, jak závažným činitelem v produkci emisí CO2 je celková hmotnost automobilu," říká zpráva T&E. "Společnosti jako PSA Peugeot Citroen snížily hmotnost svých aut a s ní klesla i spotřeba, takže dosáhly stanovených cílů v roce 2006. Auta Daimler Chrysler a Volkswagen naopak přibrala na váze a znečišťují mnohem více."

Pro detailnější srovnání se podívejte do tabulky T&E:

Výrobce Emise CO2,
rok 2006 (g/km)
procentuální změna
oproti 2005
Toyota

153

-5,0%

Honda

154

-3,8%

PSA Peugeot Citroen

142

-2,7%

BMW

184

-2,5%

Mazda

173

-2,0%

Nissan

168

-1,6%

Hyundai

167

-0,8%

Renault

148

-0,8%

Fiat

144

-0,5%

Ford

162

-0,5%

General Motors

157

-0,3%

Volkswagen

166

+0,9%

Suzuki

166

+1,8%

DaimlerChrysler

188

+2,8%

 

Právě se děje

před 59 minutami

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy