Nejvyšší věž z lega stojí v Tel Avivu. Tisíce lidí ji postavily jako památku na osmiletého chlapce

Magazín Magazín
29. 12. 2017 18:07
Pestrobarevná stavba byla dokončena 27. prosince a stojí na telavivském Rabinově náměstí. Lidé tak uctili památku chlapce, který zemřel před třemi lety na rakovinu.
Věž z lega na Rabinském náměstí v Tel Avivu. | Video: Reuters

Tisíce lidí se v izraelském Tel Avivu zapojily do stavby nejvyšší budovy z lega na světě. Věž Omer je pojmenována po osmiletém Omerovi Sayagovi, který v roce 2014 zemřel na rakovinu.

Šestatřicet metrů vysokou věž tvoří přes půl milionu plastových cihliček a její stavba trvala více než dva týdny. Ke stavbě byly zapotřebí také jeřáby.

Projekt je věnován Omerovi Sayagovi.
Projekt je věnován Omerovi Sayagovi. | Foto: ČTK

"Stavebnice darovali obyvatelé, firmy a některé byly zakoupeny z městských prostředků," citovala britská BBC mluvčího telavivské radnice.

Projekt byl zahájen před rokem z iniciativy Sayagova učitele. Chlapec totiž v průběhu své nemoci rád stavěl věže z lega. Pestrobarevná konstrukce byla dokončena 27. prosince a stojí na telavivském Rabinově náměstí.

Svou výškou překonala dosavadní, dva roky starý rekord z Milána zapsaný v Guinnessově knize rekordů. Telavivská věž překonala tu milánskou o 0,95 metru, a ačkoliv u stavby dosud nebyl žádný rozhodce z komise pro ověřování rekordů, autoři už zaslali do Irska její fotografie pořízené dronem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy