Největší hrozba lidstva? Chytří roboti, varuje Hawking

Magazín Magazín
Aktualizováno 9. 12. 2014 22:07
Proslulý fyzik varuje před umělou inteligencí, podle Stephena Hawkinga by mohla v budoucnu být hrozbou pro lidstvo.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn - Příliš vyvinutá a samostatná umělá inteligence by mohla být v budoucnu ohrožením samotného lidstva, řekl pro BBC uznávaný fyzik Stephen Hawking.

Otázka rozvoje umělé inteligence a jejího negativního dopadu na lidstvo se v rámci vědeckých kruhů řeší delší dobu. Ne všechny názory jsou tak pesimistické jako postoj známého profesora. 

Když se robotovi něco stane, hlavně mu nepomáhejte. On sice působí mile, ale je to stroj, který nemá ohledy. Je poháněn elektřinou, a pokud se rozbije, může být nebezpečný, říká vývojář David Lobotka.
12:24
Když se robotovi něco stane, hlavně mu nepomáhejte. On sice působí mile, ale je to stroj, který nemá ohledy. Je poháněn elektřinou, a pokud se rozbije, může být nebezpečný, říká vývojář David Lobotka. | Video:

"Dosud využívané formy umělé inteligence jsou užitečné. Obávám se ale následků rychlého vývoje, který by mohl stát u zrodu něčeho, co by mohlo mít podobné schopnosti jako lidé, nebo by je mohlo dokonce i předstihnout," řekl v rozhovoru.

Stephen Hawking trpí neurologickým onemocněním známým jako amyotrofická laterální skleróza (ASL) a komunikovat může jen díky speciálně vyvinutému hlasovému syntetizátoru.

"Lidé omezení biologickou evolucí nemohou konkurovat rychlému vývoji," varoval rovněž.

Vědecká obec není jednotná

Varování pronesl před prezentací nového systému, který mu díky novému typu monitoru a syntetizátoru umožní komunikovat lépe a rychleji než dosud. "Stále posunujeme možnosti technologií. Bez toho bych vlastně nebyl schopen s vámi hovořit," upozornil světoznámý profesor.

Podobně varoval i americký miliardář a vynálezce Elon Musk během své přednášky pro studenty technologického institutuMassachusetts.

Robotický armádní pes LS3 v akci
Robotický armádní pes LS3 v akci | Video: YouTube

"S užíváním umělé inteligence bychom měli být nadále velmi opatrní. Podle mého by totiž technologie mohly v budoucnu být největším existenciálním problémem lidstva," řekl muž, jehož firmy vyrábí například elektromobily a zároveň jsou dodavatelem zakázek pro NASA.

Stejně pesimistické názory na umělou inteligenci ale nezastává například futurolog Nick Bostrom, podle kterého není riziko ohrožení natolik aktuální.

Automatizovanou pracovní sílu využívá například americká armáda, která začala do bojových akcí nasazovat robotické psy, nebo firma Microsoft. Ta nedávno "najala" zhruba půldruhého metru vysoké roboty, kteří mají zabezpečit ochranu centra v kalifornském Silicon Valley

 

Právě se děje

před 18 minutami

Bouře Humberto v Atlantiku zesílila na hurikán prvního stupně

V příštích 48 hodinách by měla bouře dále posilovat, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Nyní se hurikán nachází asi 1260 kilometrů západně od Bermud a doprovází ho vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu, napsala agentura Reuters. Pohybuje se severovýchodním směrem rychlostí pět kilometrů za hodinu. 

Americký úřad v souvislosti s bouří vydal varování před takzvanými zpětnými mořskými proudy, které jsou velkým rizikem pro plavce a které může hurikán přinést do oblasti severozápadních Baham i na jihovýchodní americké pobřeží od Floridy po Severní Karolínu.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Vláda bude za přítomnosti Zemana schvalovat rozpočet, počítá se schodkem 40 miliard

Ministři v pondělí odpoledne za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana projednají návrh rozpočtu na příští rok. Plán hospodaření státu v roce 2020 počítá se schodkem 40 miliard korun. Jeho hlavními prioritami jsou podle vládní koalice ANO a ČSSD zvýšení důchodů, platů učitelů, rodičovského příspěvku, výdajů na výzkum a vývoj nebo podpora sportu a vyšší investiční výdaje. V pátek se koalice dohodla na růstu mezd ve veřejné sféře, růst o 1500 korun v tarifech a zrušení nejnižší tarifní tabulky by ještě dopoledne měli zástupci vlády projednat ve Strakově akademii s odbory a zaměstnanci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy