Největší hrozba lidstva? Chytří roboti, varuje Hawking

Magazín Magazín
Aktualizováno 9. 12. 2014 22:07
Proslulý fyzik varuje před umělou inteligencí, podle Stephena Hawkinga by mohla v budoucnu být hrozbou pro lidstvo.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn - Příliš vyvinutá a samostatná umělá inteligence by mohla být v budoucnu ohrožením samotného lidstva, řekl pro BBC uznávaný fyzik Stephen Hawking.

Otázka rozvoje umělé inteligence a jejího negativního dopadu na lidstvo se v rámci vědeckých kruhů řeší delší dobu. Ne všechny názory jsou tak pesimistické jako postoj známého profesora. 

Když se robotovi něco stane, hlavně mu nepomáhejte. On sice působí mile, ale je to stroj, který nemá ohledy. Je poháněn elektřinou, a pokud se rozbije, může být nebezpečný, říká vývojář David Lobotka.
12:24
Když se robotovi něco stane, hlavně mu nepomáhejte. On sice působí mile, ale je to stroj, který nemá ohledy. Je poháněn elektřinou, a pokud se rozbije, může být nebezpečný, říká vývojář David Lobotka. | Video:

"Dosud využívané formy umělé inteligence jsou užitečné. Obávám se ale následků rychlého vývoje, který by mohl stát u zrodu něčeho, co by mohlo mít podobné schopnosti jako lidé, nebo by je mohlo dokonce i předstihnout," řekl v rozhovoru.

Stephen Hawking trpí neurologickým onemocněním známým jako amyotrofická laterální skleróza (ASL) a komunikovat může jen díky speciálně vyvinutému hlasovému syntetizátoru.

"Lidé omezení biologickou evolucí nemohou konkurovat rychlému vývoji," varoval rovněž.

Vědecká obec není jednotná

Varování pronesl před prezentací nového systému, který mu díky novému typu monitoru a syntetizátoru umožní komunikovat lépe a rychleji než dosud. "Stále posunujeme možnosti technologií. Bez toho bych vlastně nebyl schopen s vámi hovořit," upozornil světoznámý profesor.

Podobně varoval i americký miliardář a vynálezce Elon Musk během své přednášky pro studenty technologického institutuMassachusetts.

Robotický armádní pes LS3 v akci
Robotický armádní pes LS3 v akci | Video: YouTube

"S užíváním umělé inteligence bychom měli být nadále velmi opatrní. Podle mého by totiž technologie mohly v budoucnu být největším existenciálním problémem lidstva," řekl muž, jehož firmy vyrábí například elektromobily a zároveň jsou dodavatelem zakázek pro NASA.

Stejně pesimistické názory na umělou inteligenci ale nezastává například futurolog Nick Bostrom, podle kterého není riziko ohrožení natolik aktuální.

Automatizovanou pracovní sílu využívá například americká armáda, která začala do bojových akcí nasazovat robotické psy, nebo firma Microsoft. Ta nedávno "najala" zhruba půldruhého metru vysoké roboty, kteří mají zabezpečit ochranu centra v kalifornském Silicon Valley

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

Evropská komise poslala Česku prvních 23 miliard korun z mimořádného fondu obnovy

Evropská komise poslala Česku první platbu z mimořádného fondu určeného ke zotavení ekonomik z koronavirové krize. Z Bruselu míří do Prahy 915 milionů eur (více než 23,2 miliardy korun), na které má země nárok v rámci záloh určených k předfinancování jednotlivých projektů. Komise to oznámila na svém webu.

Celkově má Česko v příštích letech dostat až 180 miliard korun. Jednou z podmínek komise pro uvolnění dalších peněz je však to, že české úřady vyřeší systémové nedostatky v postupu vůči střetu zájmů vrcholných politiků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy