Druhou květnovou neděli se dostávalo matkám napříč kontinenty pozornosti za jejich péči a lásku. V mnohých zemích je ale vděčnost mateřství projevována opravdu jen jednou do roka.
Humanitární organizace Save the Children zjišťovala ve 178 zemích světa, jak se žije matkám v tamních podmínkách.
Faktorem pro srovnávání byla úroveň zdravotní péče, vzdělání, ekonomický status, dostupnost potravin či úmrtí matek a dětí při porodech.
Na prvním místě se v žebříčku umístilo Finsko, za ním hned Švédsko, Island, Nizozemsko, Dánsko, Španělsko, Německo, Rakousko, Belgie a Itálie.
Velkým překvapením jsou Spojené státy, které z minulých let, kdy se umisťovaly na prvních pěti příčkách, klesly na 31. místo. Česká republika je oproti tomu společně s Litvou 24. zemí, kde se matkám žije nejlépe. Slovensko se ale například umístilo až na 45. a Maďarsko na 55. místě.
Výroční zpráva o stavu zemí vyhodnotila nejhorším místem pro matky Somálsko, které přeskočila Konžská republika, Niger, Mali, Guinea-Bissau a Sierra Leone.
Složitá situace je také v Sýrii, která se umístila na 115. místě kvůli tamní občanské válce, která vyhnala z domovů skoro 700 tisíc žen.
"Nic nezastaví matku ve snaze ochránit své dítě. Ale když dojde ke katastrofě, ať už je to válka v Sýrii, tornádo v Oklahomě nebo tajfun na Filipínách, ženy a děti jsou v největším nebezpečí," řekl Carolyn Miles, generální ředitel společnosti Save the Children.
Velkým problémem, který zasáhl i vyspělé země, je vzrůstající počet úmrtí žen během mateřství. Důvodem jsou podle organizace Save the Children nárůst rizikových těhotenství, kardiovaskulární onemocnění, nadváha, užívání návykových látek a zvyšující se věk rodiček.