Nejdůležitější je nápad, ne rozpočet. Prokazuje to malý loft, kde prim hrají luxfery

Nejdůležitější je nápad, ne rozpočet. Prokazuje to malý loft, kde prim hrají luxfery
Obytný prostor se díky výšce čtyři metry otevírá přes dvě podlaží, takže byt působí vzdušně a otevřeně. A aby se prostor využil naplno, vzniklo i mezipatro – doslova složené jako LEGO.
Nejvýraznějším prvkem interiéru je zaoblená stěna z luxfer, která propouští denní světlo do koupelny, ale zároveň poskytuje dostatek soukromí.
Luxfery s postříbřenými hranami dodávají prostoru jemný nádech luxusu, přestože celý projekt spadá spíše do kategorie „low cost“.
Malý prostor, ale velké nápady – to je hlavní poselství tohoto neotřelého bydlení. Zobrazit 8 fotografií
Foto: Pavla Frauenterková
Nikola Bernard Nikola Bernard
10. 6. 2025 6:30
Myslíte si, že na 36 metrech čtverečních se nedá stylově bydlet? Pražský loft vás vyvede z omylu. Interiér navržený architektkou Michaelou Záhorovskou je důkazem, že i malý prostor může mít velké ambice – a ještě větší osobnost. Klíč k úspěchu? Jeden nečekaný prvek, který u mnohých stále vzbuzuje rozpaky: luxfery.

Představte si byt, kde je nutné pracovat s každým centimetrem. Žádné hluché kouty, žádný chaos - jen funkční zóna vedle zóny.

Obytný prostor se díky výšce čtyři metry otevírá přes dvě podlaží, takže byt působí vzdušně a otevřeně. A aby byl využit naplno, vzniklo i mezipatro složené jako Lego.

"Nejtěžší bylo rozvržení prostoru," říká pro Aktuálně.cz autorka návrhu Záhorovská a dodává: "Ale právě díky této výzvě jsme dokázali vytvořit plnohodnotné bydlení, kde má své místo pohodlné spaní, šatna i třeba pracovní kout."

Luxfery v hlavní roli a složitá práce

Nejvýraznějším prvkem interiéru je zaoblená stěna z luxfer, která propouští denní světlo do koupelny, ale zároveň poskytuje dostatek soukromí. Luxfery s postříbřenými hranami dodávají prostoru jemný nádech luxusu, přestože celý projekt spadá spíše do kategorie "low cost".

Podle Michaely Záhorovské nebylo jejich použití bez rizika: "Luxfery si mnozí stále spojují s estetikou socialismu. Bylo to trochu jako hod kostkou - buď je klient přijme, nebo ne." V tomto případě ale přišlo příjemné překvapení: klient byl nadšený.

A právem. Podsvětlená luxferová stěna není jen dekorativní - vizuálně definuje celý prostor a doslova přitahuje pozornost. Je to prvek, který prostor omezuje i inspiruje zároveň. Jeho realizace přitom nebyla jednoduchá ani pro zkušené řemeslníky.

Náročnost realizace i odvážný přístup architektku motivovaly k přihlášení projektu do soutěže Interiér roku, kde letos už podesáté soutěžili tvůrci z Česka a Slovenska, a to v různých kategoriích. Ačkoliv si Záhorovská nakonec odnesla sošku za jiný projekt, právě tento loft se stal její srdcovkou.

Industriální styl s jemností a světlo jako režisér

I přes industriální kořeny působí byt jemně a vzdušně. Hrubě opracované sváry na nosných konstrukcích kontrastují s lehkými výplety sítí na galerii. Tato kombinace hrubosti a subtilnosti dává prostoru dynamiku a jedinečný charakter.

A co světlo? To rozhodně nehraje druhé housle - je to hlavní režisér. Promyšlené světelné scény umožňují měnit náladu podle denní doby nebo příležitosti. A luxferová stěna? Ta v podsvícení září a zdobí hlavní část bytu.

Pražský loft není jen o stylu, ale i o odvaze pracovat s neobvyklými prvky a věřit v jejich potenciál. A že hlavní skleněný prvek není cool? Po této realizaci možná přehodnotíte názor. A co dalšího si z toho projektu vzít? Třeba to, že design nemusí být drahý, jen musí mít nápad.

Chcete podobné bydlení? Možná stačí začít tím, čeho se ostatní bojí - třeba právě luxferami.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy