Nešťastné manželství je stejně škodlivé jako kouření a alkohol. V ohrožení jsou hlavně muži

Magazín Magazín
17. 7. 2018 13:39
Nefunkční manželství může podle amerických psychologů skončit až zdravotními komplikacemi. Časté a nedořešené konflikty způsobují stres, bolesti hlavy nebo problémy se srdcem a imunitou, vyplývá ze studie.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Nefunkční manželství plné konfliktů a hádek může podle amerických vědců z univerzit v Nevadě a Michiganu ohrozit lidské zdraví stejně jako kouření nebo častá konzumace alkoholu. Na studii upozornil britský server The Guardian.

Neshody ve vztahu mohou vyvolat zánětlivé reakce, změny v chuti k jídlu nebo nadměrné uvolňování stresových hormonů, což vede k obtížím se srdcem a imunitním systémem. 

"Zkoumali jsme manželské páry během jejich prvních šestnácti let manželství. Posléze jsme porovnávali zdravotní kondici těch, kteří svoje manželství považují za fungující, a těch, kteří si stěžovali na četné neshody," uvedla jedna z autorek studie Rosie Shroutová. 

Výzkum, během kterého tým univerzitních psychologů sledoval téměř čtyři stovky heterosexuálních párů, odhalil, že nejčastěji se partneři neshodnou na financích, výchově dětí nebo trávení volného času.

Psychologové tvrdí, že partnerské neshody se negativně projevují na zdraví obou pohlaví, v případě mužů jsou ale dopady tíživější. 

"Obzvlášť škodlivý je konflikt, během kterého jsou manželé nepřátelští, defenzivní nebo pokud se stále hádají o tomtéž, aniž by nalezli řešení," vysvětlila Shroutová.

Před hádkami varuje i profesorka Veronica Lamarchová z univerzity v Essexu. "Netvrdím, že drobné manželské hádky nevratně poškozují naše zdraví, ale je nutné aktivně pracovat na vzájemné komunikaci v manželství, aby se na našem zdraví nakonec nepodepsaly," dodává.

Video: Děti chtějí vidět rodiče spokojené, potřebují to pro svůj zdravý vývoj

Děti chtějí své rodiče vidět spokojené. Potřebují je pro svůj zdravý vývoj vidět velké. Aby k nim mohly vzhlížet, říká Markéta Nováková. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy