Nešťastné manželství je stejně škodlivé jako kouření a alkohol. V ohrožení jsou hlavně muži

Magazín Magazín
17. 7. 2018 13:39
Nefunkční manželství může podle amerických psychologů skončit až zdravotními komplikacemi. Časté a nedořešené konflikty způsobují stres, bolesti hlavy nebo problémy se srdcem a imunitou, vyplývá ze studie.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Nefunkční manželství plné konfliktů a hádek může podle amerických vědců z univerzit v Nevadě a Michiganu ohrozit lidské zdraví stejně jako kouření nebo častá konzumace alkoholu. Na studii upozornil britský server The Guardian.

Neshody ve vztahu mohou vyvolat zánětlivé reakce, změny v chuti k jídlu nebo nadměrné uvolňování stresových hormonů, což vede k obtížím se srdcem a imunitním systémem. 

"Zkoumali jsme manželské páry během jejich prvních šestnácti let manželství. Posléze jsme porovnávali zdravotní kondici těch, kteří svoje manželství považují za fungující, a těch, kteří si stěžovali na četné neshody," uvedla jedna z autorek studie Rosie Shroutová. 

Výzkum, během kterého tým univerzitních psychologů sledoval téměř čtyři stovky heterosexuálních párů, odhalil, že nejčastěji se partneři neshodnou na financích, výchově dětí nebo trávení volného času.

Psychologové tvrdí, že partnerské neshody se negativně projevují na zdraví obou pohlaví, v případě mužů jsou ale dopady tíživější. 

"Obzvlášť škodlivý je konflikt, během kterého jsou manželé nepřátelští, defenzivní nebo pokud se stále hádají o tomtéž, aniž by nalezli řešení," vysvětlila Shroutová.

Před hádkami varuje i profesorka Veronica Lamarchová z univerzity v Essexu. "Netvrdím, že drobné manželské hádky nevratně poškozují naše zdraví, ale je nutné aktivně pracovat na vzájemné komunikaci v manželství, aby se na našem zdraví nakonec nepodepsaly," dodává.

Video: Děti chtějí vidět rodiče spokojené, potřebují to pro svůj zdravý vývoj

Děti chtějí své rodiče vidět spokojené. Potřebují je pro svůj zdravý vývoj vidět velké. Aby k nim mohly vzhlížet, říká Markéta Nováková. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy