Nešťastné manželství je stejně škodlivé jako kouření a alkohol. V ohrožení jsou hlavně muži

Magazín Magazín
17. 7. 2018 13:39
Nefunkční manželství může podle amerických psychologů skončit až zdravotními komplikacemi. Časté a nedořešené konflikty způsobují stres, bolesti hlavy nebo problémy se srdcem a imunitou, vyplývá ze studie.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Nefunkční manželství plné konfliktů a hádek může podle amerických vědců z univerzit v Nevadě a Michiganu ohrozit lidské zdraví stejně jako kouření nebo častá konzumace alkoholu. Na studii upozornil britský server The Guardian.

Neshody ve vztahu mohou vyvolat zánětlivé reakce, změny v chuti k jídlu nebo nadměrné uvolňování stresových hormonů, což vede k obtížím se srdcem a imunitním systémem. 

"Zkoumali jsme manželské páry během jejich prvních šestnácti let manželství. Posléze jsme porovnávali zdravotní kondici těch, kteří svoje manželství považují za fungující, a těch, kteří si stěžovali na četné neshody," uvedla jedna z autorek studie Rosie Shroutová. 

Výzkum, během kterého tým univerzitních psychologů sledoval téměř čtyři stovky heterosexuálních párů, odhalil, že nejčastěji se partneři neshodnou na financích, výchově dětí nebo trávení volného času.

Psychologové tvrdí, že partnerské neshody se negativně projevují na zdraví obou pohlaví, v případě mužů jsou ale dopady tíživější. 

"Obzvlášť škodlivý je konflikt, během kterého jsou manželé nepřátelští, defenzivní nebo pokud se stále hádají o tomtéž, aniž by nalezli řešení," vysvětlila Shroutová.

Před hádkami varuje i profesorka Veronica Lamarchová z univerzity v Essexu. "Netvrdím, že drobné manželské hádky nevratně poškozují naše zdraví, ale je nutné aktivně pracovat na vzájemné komunikaci v manželství, aby se na našem zdraví nakonec nepodepsaly," dodává.

Video: Děti chtějí vidět rodiče spokojené, potřebují to pro svůj zdravý vývoj

Děti chtějí své rodiče vidět spokojené. Potřebují je pro svůj zdravý vývoj vidět velké. Aby k nim mohly vzhlížet, říká Markéta Nováková. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Pražské letiště odbavilo v srpnu téměř 700 000 lidí, meziročně o 102 procent víc

Pražské letiště v srpnu odbavilo téměř 700 000 pasažérů, což je o 102 procent více než v předchozím roce. Oproti předkrizovému období jde však o propad o 65 procent. Nejvíce se létalo do Řecka, nejoblíbenější destinací byl bulharský Burgas. V pondělí to uvedlo Letiště Praha. Češi v létě mířili hlavně do tradičních letních dovolenkových destinací. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

"V měsíci srpnu se nám potvrdily naše prognózy o silném výjezdovém cestovním ruchu. V souvislosti s postupným rozvolněním opatření došlo i k mírnému oživení cestovního ruchu z vybraných zemí jako jsou například Izrael nebo Spojené státy americké,“ řekl ředitel leteckého obchodu Letiště Praha Jaroslav Filip. Během srpna se na pražském letišti uskutečnilo přes 7500 vzletů a přistání, což představuje nárůst o 39 procent oproti loňskému srpnu.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Soud uznal vinným z terorismu muže, který inspiroval film Hotel Rwanda

Rwandský soud uznal vinným z terorismu Paula Rusesabaginu, jehož činy byly inspirací pro známý hollywoodský snímek Hotel Rwanda. Oznámila to agentura Reuters. Hrozí mu 25 let za mřížemi až doživotí. Rozhodnutí o výši trestu se čeká později.

Kromě Rusesabaginy bylo souzeno za členství k teroristické skupině několik dalších lidí. "Útočili na lidi v jejich domovech i na silnicích v autech, spáchali teroristické činy a pak se tím chlubili z natočených videí," řekla soudkyně Beatrice Mukamurenziová.

Mezi devíti body obžaloby proti Rusesabaginovi bylo členství v teroristické skupině, únos, žhářství a vražda. Prokuratura požaduje doživotní trest.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 1 hodinou

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy