Nešťastné manželství je stejně škodlivé jako kouření a alkohol. V ohrožení jsou hlavně muži

Magazín Magazín
17. 7. 2018 13:39
Nefunkční manželství může podle amerických psychologů skončit až zdravotními komplikacemi. Časté a nedořešené konflikty způsobují stres, bolesti hlavy nebo problémy se srdcem a imunitou, vyplývá ze studie.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Nefunkční manželství plné konfliktů a hádek může podle amerických vědců z univerzit v Nevadě a Michiganu ohrozit lidské zdraví stejně jako kouření nebo častá konzumace alkoholu. Na studii upozornil britský server The Guardian.

Neshody ve vztahu mohou vyvolat zánětlivé reakce, změny v chuti k jídlu nebo nadměrné uvolňování stresových hormonů, což vede k obtížím se srdcem a imunitním systémem. 

"Zkoumali jsme manželské páry během jejich prvních šestnácti let manželství. Posléze jsme porovnávali zdravotní kondici těch, kteří svoje manželství považují za fungující, a těch, kteří si stěžovali na četné neshody," uvedla jedna z autorek studie Rosie Shroutová. 

Výzkum, během kterého tým univerzitních psychologů sledoval téměř čtyři stovky heterosexuálních párů, odhalil, že nejčastěji se partneři neshodnou na financích, výchově dětí nebo trávení volného času.

Psychologové tvrdí, že partnerské neshody se negativně projevují na zdraví obou pohlaví, v případě mužů jsou ale dopady tíživější. 

"Obzvlášť škodlivý je konflikt, během kterého jsou manželé nepřátelští, defenzivní nebo pokud se stále hádají o tomtéž, aniž by nalezli řešení," vysvětlila Shroutová.

Před hádkami varuje i profesorka Veronica Lamarchová z univerzity v Essexu. "Netvrdím, že drobné manželské hádky nevratně poškozují naše zdraví, ale je nutné aktivně pracovat na vzájemné komunikaci v manželství, aby se na našem zdraví nakonec nepodepsaly," dodává.

Video: Děti chtějí vidět rodiče spokojené, potřebují to pro svůj zdravý vývoj

Děti chtějí své rodiče vidět spokojené. Potřebují je pro svůj zdravý vývoj vidět velké. Aby k nim mohly vzhlížet, říká Markéta Nováková. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy