Nechtěný pohrobek Stiega Larssona: Vzniká Milénium č. 4

Kultura ČTK Kultura, ČTK
17. 12. 2013 21:21
Čtvrtou knihu se rozhodl napsat švédský spisovatel David Lagercrantz.
Takto knihy znají domácí čtenáři ve Švédsku. Snímek pochází ze stránek nakladatelství Norstedts.
Takto knihy znají domácí čtenáři ve Švédsku. Snímek pochází ze stránek nakladatelství Norstedts. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Stockholm - Švédský spisovatel David Lagercrantz chce čtvrtým dílem navázat na slavnou detektivní trilogii Stiega Larssona Milénium. Stockholmské nakladatelství Norstedts oznámilo, že Lagercrantz už na čtvrtém díle začal pracovat.

Larsson zemřel na infarkt v listopadu 2004, když mu bylo 50 let.

Čtvrtý díl série má vyjít v srpnu 2015, tedy deset let poté, co Larssonovi posmrtně vyšel první díl trilogie - román Muži, kteří nenávidí ženy.

Lagercrantz napsal několik populárně naučných knih i románů. Jeho nejznámější knihou je Jag är Zlatan Ibrahimović (Jsem Zlatan Ibrahimović), která je životopisem švédského fotbalového reprezentanta bosenského původu.

Larsson napsal o investigativním novináři Mikaelu Blomkvistovi a svéhlavé punkové hackerce romány Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda.

Po Larssonově smrti se spekulovalo, že měl v notebooku, který má v držení jeho dlouholetá partnerka Eva Gabrielssonová, rozepsaný čtvrtý díl série. Ta měla mít údajně deset dílů.

Eva Gedinová z nakladatelství Norstedts nicméně agentuře DPA řekla, že není jisté, zda Larssonův rukopis skutečně existuje, a že Lagercrantz nový román píše zcela nezávisle na této možnosti.

Eva Gabrielssonová se naopak nechala slyšet, že části čtvrté knihy její zesnulý partner Larsson skutečně stihl před svým skonem. Avšak vydavatel Milénia k nim nemá a nikdy neměl přístup.

V novinách Aftonbladet pak Larssonova životní partnerka odsoudila, že vydavatel se rozhodl čtvrtý díl nechat napsat někým úplně jiným. "Snažit se vydělat na tom všem ještě víc peněz je znechucující," prohlásila Gabrielssonová.

O odkaz dlouholetého partnera se dosud sama soudí s původní Larssonovou rodinou.

Podle nakladatelství Norstedts se ve zhruba 50 zemích světa prodalo na 75 milionů Larssonových knih. Podle předlohy vznikla rovněž komerčně úspěšná filmová trilogie ve Švédsku a následně i remake v Hollywoodu, kde se v hlavní roli objevil "bondovský" Daniel Craig.

"Je to velká odpovědnost na toto navazovat," řekl Lagercrantz švédskému listu Expressen. Protagonisté Larssonových románů Mikael Blomqvist a Lisbeth Salanderová si však podle něj "zaslouží, aby žili dál, stejně jako Spiderman nebo Petr Pan".

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku od 06:00 uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Dálnice D1 je zavřená mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Podle policie bude zřejmě neprůjezdná delší dobu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy