Nechtěný pohrobek Stiega Larssona: Vzniká Milénium č. 4

Kultura ČTK Kultura, ČTK
17. 12. 2013 21:21
Čtvrtou knihu se rozhodl napsat švédský spisovatel David Lagercrantz.
Takto knihy znají domácí čtenáři ve Švédsku. Snímek pochází ze stránek nakladatelství Norstedts.
Takto knihy znají domácí čtenáři ve Švédsku. Snímek pochází ze stránek nakladatelství Norstedts. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Stockholm - Švédský spisovatel David Lagercrantz chce čtvrtým dílem navázat na slavnou detektivní trilogii Stiega Larssona Milénium. Stockholmské nakladatelství Norstedts oznámilo, že Lagercrantz už na čtvrtém díle začal pracovat.

Larsson zemřel na infarkt v listopadu 2004, když mu bylo 50 let.

Čtvrtý díl série má vyjít v srpnu 2015, tedy deset let poté, co Larssonovi posmrtně vyšel první díl trilogie - román Muži, kteří nenávidí ženy.

Lagercrantz napsal několik populárně naučných knih i románů. Jeho nejznámější knihou je Jag är Zlatan Ibrahimović (Jsem Zlatan Ibrahimović), která je životopisem švédského fotbalového reprezentanta bosenského původu.

Larsson napsal o investigativním novináři Mikaelu Blomkvistovi a svéhlavé punkové hackerce romány Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda.

Po Larssonově smrti se spekulovalo, že měl v notebooku, který má v držení jeho dlouholetá partnerka Eva Gabrielssonová, rozepsaný čtvrtý díl série. Ta měla mít údajně deset dílů.

Eva Gedinová z nakladatelství Norstedts nicméně agentuře DPA řekla, že není jisté, zda Larssonův rukopis skutečně existuje, a že Lagercrantz nový román píše zcela nezávisle na této možnosti.

Eva Gabrielssonová se naopak nechala slyšet, že části čtvrté knihy její zesnulý partner Larsson skutečně stihl před svým skonem. Avšak vydavatel Milénia k nim nemá a nikdy neměl přístup.

V novinách Aftonbladet pak Larssonova životní partnerka odsoudila, že vydavatel se rozhodl čtvrtý díl nechat napsat někým úplně jiným. "Snažit se vydělat na tom všem ještě víc peněz je znechucující," prohlásila Gabrielssonová.

O odkaz dlouholetého partnera se dosud sama soudí s původní Larssonovou rodinou.

Podle nakladatelství Norstedts se ve zhruba 50 zemích světa prodalo na 75 milionů Larssonových knih. Podle předlohy vznikla rovněž komerčně úspěšná filmová trilogie ve Švédsku a následně i remake v Hollywoodu, kde se v hlavní roli objevil "bondovský" Daniel Craig.

"Je to velká odpovědnost na toto navazovat," řekl Lagercrantz švédskému listu Expressen. Protagonisté Larssonových románů Mikael Blomqvist a Lisbeth Salanderová si však podle něj "zaslouží, aby žili dál, stejně jako Spiderman nebo Petr Pan".

 

Právě se děje

před 16 minutami

Ministři mají interpelace "na salámu", stěžuje si opozice. Vondráček se na ně kvůli docházce obrátí

Předseda sněmovny Radek Vondráček z vládního hnutí ANO se chce obrátit na vládu a jednat s ní o docházce ministrů na sněmovní interpelace. Řekl to při čtvrtečních interpelacích v reakci na stížnosti předsedkyně opoziční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Adamové vadili chybějící ministři a prohlásila, že většina vlády má sněmovnu "na salámu".

"Chtěla bych vás tedy požádat pane předsedo sněmovny, aby, byť už se chýlíme ke konci volebního období a možná někteří ministři už si balí, tak aby opravdu nezanedbávali tuto svoji povinnost, abyste je k tomu vyzval jako jejich stranický kolega a aby se zkrátka nedělo to, že má většina vlády, ani ne polovina, ale většina vlády Poslaneckou sněmovnu na salámu," prohlásila předsedkyně TOP 09.

"Já těch stranických kolegů ve vládě moc nemám, možná jenom tak tři. Ale ujišťuji vás o tom, že se mi to taky nelíbí, že tady nejsou. Takže slibuji, že se obrátím na vládu, abychom ty interpelace nějakým způsobem řešili důstojnou formou," reagoval Vondráček.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy