Muž chce přežít rok na tajícím ledovci. Uvede se do hypnózy

jaz
21. 4. 2015 10:18
Ital chce odvážným experimentem poukázat na globální oteplování a motivovat lidi k větší zodpovědnosti k přírodě.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Andreas Tille

Praha – Alexe Belliniho ze severu Itálie čeká koncem tohoto roku odvážný projekt. Hodlá strávit rok na tajícím ledovci v Grónsku, a to ve speciální kapsli, kde bude úplně sám. 

"Sním o tom, že jednou přijde éra odpovědnosti, kdy každý z nás vezme věci do svých rukou a pokusí se tento trend zvrátit," řekl serveru Motherboard. Alex chce dokázat, že tání ledovců se v posledních desetiletí dramaticky zrychlilo.

Jeho experiment má i symbolickou rovinu, dobrodružství na tajícím ledovci podle Alexe odráží stav celého lidstva, které bojuje o přežití na ohrožené planetě. Zároveň chce vyzkoušet možnosti moderních komunikačních technologií, po celou dobu bude totiž komunikovat s rodinou i přáteli.

Kapsle, ve které bude Alex celý rok žít.
Kapsle, ve které bude Alex celý rok žít. | Foto: Instagram / Alex Bellini

Kapsli zkonstruovala společnost zaměřující se na přežití v extrémních podmínkách. Modul ve tvaru koule dokáže ochránit lidi při živelných katastrofách, jako je tornádo, tsunami nebo zemětřesení.

Modul s vnějším průměrem osm metrů je určený původně pro deset osob a Alexe by měl ochránit před nepříznivými povětrnostními podmínkami a různými nárazy, které se dají při pobytu na ledovci očekávat. V kapsli není toaleta, k hygienickým potřebám Alexovi poslouží kbelík. Volný čas vyplní četbou a vyzkouší i autohypnózu. "Zkoušel jsem to již mnohokrát. Když jsem například běžel z Los Angeles do New Yorku, dostal jsem se do hypnotického transu," vysvětluje Ital.

Živit se hodlá sušenými potravinami, a protože nechce zatěžovat životní prostředí, bude modul pohánět veslováním. S tím má navíc bohaté zkušenosti, už dříve vesloval sám přes Atlantik a Tichý oceán.

Admiring icebergs...

Fotka zveřejněná uživatelem alex bellini (@alexbellini_alone),

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA zakázaly kvůli podpoře Madury vstup do země kubánskému ministrovi vnitra

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalila cestovní sankce na druhého vysokého kubánského politika. Zesiluje tak tlak na zemi kvůli pokračující podpoře vlády venezuelského prezidenta Nicoláse Madury. Zákaz vstupu do země se týká kubánského ministra vnitra, kterým je Julio César Gandarilla Bermejo, kvůli jeho účasti na hrubém porušování lidských práv ve Venezuele, oznámil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Vyzval také další země, aby se připojily k USA.

Zákaz je spíše symbolickým krokem. Pompeo dodal, že Bermejo je také zodpovědný za svévolné zatčení a zadržení tisíců kubánských občanů a nezákonné uvěznění více než 100 politických vězňů na Kubě. Jeho ministerstvo dohlíželo na mučení politických disidentů, zadržených a vězňů, a také na vraždu některých těchto osob policejními a bezpečnostními silami.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Hongkongu opět použila slzný plyn. Demonstranti se bránili benzinovými bombami

Nové násilí vypuklo v neděli ráno místního času u obléhaného kampusu polytechnické univerzity v Hongkongu, uvedla agentura Reuters. Po několika klidných hodinách, kdy demonstranti spali na trávníku a v univerzitní knihovně, policie opět použila slzný plyn. Aktivisté na oplátku použili proti policistům benzinové bomby, některé z nich zapálily stromy mimo areál.

Některé části kampusu vypadají v neděli spíše jako pevnost s barikádami a černě oděnými protestujícím na hradbách, kteří mají improvizované zbraně, jako cihly bedny zápalných bomb, luky a šípy. Polytechnická univerzita je poslední z pěti univerzit, který zůstává obsazen aktivisty. Ti ji vyžívají jako základnu pro blokování nedalekého silničního tunelu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy