Nebe nad Mittalem straší lidi. Je tu další protest

Jakub Sís, Tomáš Netočný
15. 11. 2007 12:30
"Chceme dýchat lepší vzduch," žádá petice v Šenově
Pohled od západu přes Ostravu. Nad ocelárnami se každou chvíli vyvalí oblak rudého prachu.
Pohled od západu přes Ostravu. Nad ocelárnami se každou chvíli vyvalí oblak rudého prachu. | Foto: Ludvík Hradilek

Šenov - Lidé na Ostravsku jsou nespokojeni s tím, že musí dýchat vzduch se stále větším množství škodlivých látek. Pokračují proto v občanských protestech, se kterými začali letos v dubnu.

Po jarní petici ostravských městských částí Radvanice a Bartovice teď podepisují protestní archy také obyvatelé Šenova.

Hlavní adresát protestů? Společnost Arcelor Mittal Ostrava - součást největšího ocelářského koncernu na světě. Také ale třeba hejtmanství Moravskoslezského kraje nebo ministerstvo životního prostředí.

Autoři a signatáři petice požadují dodržování zákonem stanovených limitů škodlivých látek v ovzduší, pravidelné zveřejňování aktuálních hodnot znečištění a zrušení výstavby nové koksovny, kterou Mittal údajně plánuje v Ostravě Bartovicích.

Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu je právě Moravskoslezský kraj regionem, kde se kvalita ovzduší zhoršuje nejvíce v České republice.

Nejvážnějšími zdroji znečištění jsou doprava, energetika a lokální zdroje, například vytápění rodinných domků, ke kterým se na Ostravsku přidává právě průmysl.

Zprávu o stavu ovzduší v Česku - najdete ZDE

S Mittalem pod okny

Město Šenov leží uprostřed ostravsko-karvinské průmyslové aglomerace. Na západě sousedí s Ostravou přímo v místech, kde se rozprostírá areál Mittalu, východní okraj Šenova hraničí s Havířovem.

Zatímco ocelářská firma leží v nejnižším možném místě Ostravy, v úrovni hladiny řeky Ostravice, Šenov se rozkládá v mírně zvlněné krajině a z mnoha míst ve městě je vidět přímo do areálu firmy. A lidé se toho pohledu bojí.

Nebe nad ocelárnou - v Šenově ten pohled znají

pod fotografií článek pokračuje

Vladimír Rozbroj z Šenova vytografoval ve svém městě oblohu. Objektiv nasměroval nad areál Arcelor Mittal Ostrava a fotografii nazval "Mittalův hřib". Fotograf je jedním z autorů petice, která požaduje snížení emisí vypouštěných továrnou do ovdzuší.
Vladimír Rozbroj z Šenova vytografoval ve svém městě oblohu. Objektiv nasměroval nad areál Arcelor Mittal Ostrava a fotografii nazval "Mittalův hřib". Fotograf je jedním z autorů petice, která požaduje snížení emisí vypouštěných továrnou do ovdzuší. | Foto: Vladimír Rozbroj

"Produkce Mittalu neustále roste a vítr do našeho města fouká nejčastěji právě odtud," říká jeden z autorů petice Vladimír Rozbroj. "U sebe i u lidí v našem okolí pozorujeme znatelné zhoršování zdravotního stavu. Proto jsme se rozhodli k protestu formou petice."

Tisková mluvčí firmy Arcelor Mittal Ostrava Jana Dronská se zatím k šenovské petici vyjádřila jen velmi stručně. "Program naší společnosti, který má situaci zlepšit, běží," uvedla mluvčí. "Takže co je v našich silách, děláme a jakákoli petice na tom obtížně něco změní."

Oficiální stanovisko své firmy slíbila Jana Dronská redakci Aktuálně.cz poskytnout až poté, kdy ho schválí vedení společnosti.

Další adresát petice - odbor životního prostředí Moravskoslezského hejtmanství zatím petici nekomentuje. Chce se vyjádřit, až ji lidé z Šenova doručí na úřad.

Problém nejsou pouze komíny

Odborníky na životní prostředí, lékaře a obyvatele Ostravska znepokojuje paradoxní situace, která v regionu nastala. Většina velkých průmyslových firem plní zákonem stanovené limity emisí vypouštěných do ovzduší, jeho kvalita se však stále zhoršuje. Hodnoty škodlivin v některých oblastech mohonásobně překračují povolené normy a roste také počet dnů, kdy se to děje.

Lékaři varují před stavem ovzduší - čtěte ZDE

Vedle škodlivin z průmyslových zdrojů, které se dají měřit a kontrolovat například čidly na komínech, vzniká v podobných firmách, jako je Mittal, další velké množství prachu a znečišťujících látek. Ty unikají do ovzduší volně, aniž by je někdo dokázal změřit.

"Problémem nejsou jenom komíny a to co z nich vychází, ale celková situace v podnicích," uvedla v září během návštěvy Mittalu ostravská poslankyně Strany zelených Věra Jakubková. "Například obrovské množství prachu, které je přímo na zemi v halách i mezi halami. Ty místní úniky jsou velmi významné a je nutné na ně zaměřit pozornost."

První petice? Přes tisíc podpisů

První petici za lepší ovzduší podepisovali letos na jaře obyvatelé ostravských obvodů Radvanice a Bartovice, v těsném sousedství s komplexem společnosti Mittal.

Občanské sdružení Vzduch, spolupracující s Ekologickým právním servisem, přišlo v dubnu s peticí, která upozorňuje na zhoršující se životní podmínky a požaduje po společnosti Arcelor Mittal kroky vedoucí k odvrácení tohoto trendu.

Do 30. června, kdy byla akce oficiálně ukončena, podepsalo dokument přes 1200 obyvatel, společnost Arcelor Mittal ho však dosud nepřevzala.

"Petice měla sloužit především jako zmapování terénu, jestli znečištění ovzduší vnímají místní jako problém. Počet podpisů ukazuje, že ano," říká jeden z členů výkonného výboru občanského sdružení Vladimír Burda.

"Jsme rádi, že na naše snahy někdo navázal. Petice v Radvanicích a Bartovicích  byla obecnější, v Šenově ji pojali konkrétněji. Lépe se potom kontroluje, zda byly žádané kroky skutečně provedeny," komentuje snahy Šenovanů dětská lékařka a signatářka petice Eva Schallerová, která se znečištění ovzduší věnuje a stala se na Ostravsku známou aktivistkou.

 

Právě se děje

Další zprávy