Nazí aktivisté se polili krví a zabalili se do celofánu. Protestovali za práva zvířat

Magazín Magazín
2. 11. 2022 12:37
Londýnské náměstí Piccadilly Circus při příležitosti Světového dne veganství zaplnila zakrvácená lidská těla pokrytá celofánovou fólií. Šlo o aktivisty z neziskové organizace PETA, která bojuje za práva zvířat. Jejich happening měl kolemjdoucí přesvědčit, aby přešli na rostlinnou stravu.
Londýnské náměstí Picadilly Circus při příležitosti Světového dne veganství zaplnila zakrvácená lidská těla pokrytá celofánovou fólií.
Londýnské náměstí Picadilly Circus při příležitosti Světového dne veganství zaplnila zakrvácená lidská těla pokrytá celofánovou fólií. | Foto: Profimedia.cz

Vegani se v ulicích Londýna svlékli do spodního prádla a polili se falešnou krví. Následně si lehli do kartonových tácků a zakryli se celofánovou fólií, aby připomínali balíčky masa na řeznickém pultu. Na baleních "lidského masa" mohli kolemjdoucí zahlédnout nálepky s nápisy jako "uhlíkově neutrální" či "z volného chovu". Píše o tom britský deník Daily Star.

Aktivisté tak chtěli veřejnost upozornit, že nakupování masa, které nepochází z velkochovů, je z jejich pohledu nedostatečné a že by se živočišných výrobků měli namísto toho úplně vzdát. "Pokud člověku nedělá problém jíst takzvaně humánní maso, mělo by mu stejně tak připadat v pořádku sníst jiného člověka," uvedla manažerka kampaní neziskové organizace PETA Kate Wernerová.

Akce se konala při příležitosti Světového dne veganství, který pravidelně připadá na začátek listopadu. Pořadatelé protestu chtěli kolemjdoucím připomenout kruté podmínky, jimž z jejich pohledu čelí prasata, krávy či kuřata na velkofarmách. Zdůraznili, že zvířata žijí na malém uzavřeném prostoru špinavých kotců, kde se mezi nimi šíří různé nemoci.

Organizace PETA se na svém webu vymezila proti takzvanému speciesismu - přesvědčení, že je lidský druh ostatním živočichům nadřazený. "Chceme nadále upozorňovat na čtyři oblasti, ve kterých zvířata dlouhodobě nejvíc trpí. Těmi jsou vědecké laboratoře, potravinářství, oděvnictví a zábavní průmysl," dodala ve svém prohlášení.

Mohlo by vás zajímat: Rozplakalo je video s pokusy na zvířatech. Klip předčil naše očekávání, říká Večlová

Záběry ukazují testování toxicity různých látek na psech, opicích, králících nebo myších v laboratoři ve Španělsku, říká šéfka spolku Svoboda zvířat. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Nerudová se v modelu Medianu dostala poprvé na 1. místo mezi kandidáty na prezidenta

Ekonomka Danuše Nerudová se v aktuálním volebním modelu agentury Median poprvé dostala na první místo mezi prezidentskými kandidáty. Získala by 28 procent hlasů a proti říjnu si polepšila o 13 procentních bodů. Na druhém místě se umístil předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, kterému model přisoudil 26,5 procenta hlasů.

Třetí by podle průzkumu z přelomu listopadu a prosince skončil někdejší vysoký představitel armády Petr Pavel se ziskem 23,5 procenta. V hypotetickém druhém kole by Babiše porazili Nerudová i Pavel, velká část respondentů ale zůstává v těchto duelech nerozhodnutých. Výsledky průzkumu dnes zástupci agentury představili novinářům na on-line tiskové konferenci.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Beranová poprvé pronikla do finále sprintu SP, v Beitostölenu byla šestá

Běžkyně na lyžích Tereza Beranová skončila šestá ve sprintu klasickou technikou na Světovém poháru v Beitostölenu. Po sedmém místě v úvodním závodě sezony v Ruce se poprvé v kariéře dostala do finále a znovu si vylepšila maximum. Závod vyhrála Švýcarka Nadine Fähndrichová, mezi muži Francouz Richard Jouve. Nejlepší Čech Michal Novák obsadil 10. místo, což je jeho nejlepší výsledek v sezoně. Vítězové předchozích dvou sprintů SP Švédka Emma Ribomová a Nor Johannes Hösflot Klaebo dnes nestartovali.

Další zprávy