Návrhář krojů pro mnichovskou smetánku jde za mříže kvůli drogám, pašoval je z Česka

ČTK ČTK
17. 10. 2018 12:23
Mnichovský módní návrhář a krejčí, oblíbenec tamní společenské smetánky, pro kterou šil tradiční kroje, byl odsouzen k 5,5 roku vězení za obchodování s drogami. Daniel Fendler dovážel omamné látky i z České republiky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Osmatřicetiletý Daniel Fendler drogami zásoboval mnichovskou homosexuální scénu, informují v těchto dnech bavorské zpravodajské servery k rozsudku, který podle nich padl u mnichovského zemského soudu už minulý pátek.

Rozsudek je pravomocný, protože krejčí z okresu Rosenheim ho přijal ještě v soudní síni. Deník Süddeutsche Zeitung napsal, že Fendler byl odsouzen konkrétně za nedovolený dovoz omamných látek ve větším než malém množství. Za tento čin hrozí až sedmileté vězení.

Fendler ale možná do vězení vůbec nenastoupí. Soud mu nařídil protidrogovou léčbu. Jeho právní zástupce Roland Autenrieth řekl, že terapie by mohla trvat až dva roky a poté může být zbytek trestu změněn na podmíněný. Fendler chce nyní údajně žít život bez drog.

Při domovní prohlídce v prosinci 2017 policie u Fendlera našla téměř 170 gramů metamfetaminu, kterému se v Německu říká crystal speed nebo crystal meth a v Česku pervitin. Od té doby byl módní návrhář ve vyšetřovací vazbě. Už na začátku procesu se ke svým prohřeškům přiznal a obšírně se rozpovídal o svém neuspořádaném životě.

"Žil jsem z 1000 eur na měsíc. Nájemné a tlak byly ohromné. Šil jsem po nocích, sotva jsem spal," líčil svou životní situaci. Aby to vydržel, bral pervitin a v nastalém omámení měl často nechráněný sex.

Nakonec se z něj stal překupník drog. Podle Bildu na začátku procesu přiznal šest jízd z České republiky, státní zastupitelství mu jich dosvědčilo deset. Gram pervitinu pak prodával za 180 eur. "S každým na seznamu zákazníků jsem měl sex," přiznal dále a uvedl, že od 18 let je HIV pozitivní. Krejčovství od jeho zatčení provozují jeho matka a zaměstnanci.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy