Narkomanka mu ukradla fenku. Sám bojoval se závislostí, a tak jí zaplatil léčebnu

Magazín Magazín
23. 7. 2021 9:16
Kanaďan Brayden Morton pět let bojoval se závislostí na fentanylu a úplně se jí zbavil až na šestnáctý pokus. Když tedy zjistil, že žena, která mu ukradla milovanou fenku Darlu, je narkomanka a bere stejnou drogu jako kdysi on, rozhodl se jí namísto žaloby zaplatit pobyt v léčebně.
Brayden Morton byl pět let závislý na fentanylu. Na mladou narkomanku, která mu ukradla fenku šarpeje, se proto nezlobil a rozhodl se jí pomoct.
Brayden Morton byl pět let závislý na fentanylu. Na mladou narkomanku, která mu ukradla fenku šarpeje, se proto nezlobil a rozhodl se jí pomoct. | Foto: Shutterstock

Pětatřicetiletý Brayden Morton zrovna seděl ve svém domě ve městě Cranbrook v Britské Kolumbii, odkud pracoval na dálku. Jeho tři roky stará fenka jménem Darla se mezitím rozvalovala na verandě a vyhřívala se na sluníčku. V jednu chvíli však Kanaďan zaslechl hlasitý zvuk následovaný vrznutím vstupní branky do jeho zahrady.

"Vyhlédl jsem z okna a Darla najednou nikde nebyla, tak jsem seběhl po schodech dolů a zjistil, že je pryč. Od mého domu ale ujížděl modrý náklaďák a řidič pořádně šlapal na plyn," popsal Morton pro zpravodajský web stanice CNN krádež své milované šarpejky.

Ztrátu domácího mazlíčka podle svých slov těžce nesl a nedělal si velké naděje, že by se k němu ještě někdy vrátil. "Myslel jsem, že už Darlu v životě neuvidím. Představoval jsem si, že skončí někde na psích zápasech - nebo ještě něco horšího," přiznal muž.

Krádež i tak okamžitě nahlásil policii, kde mu poradili, aby po fence začal na vlastní pěst pátrat na sociálních sítích. Zveřejnil tedy příspěvek na Facebooku, kde za Darlu nabízel odměnu ve výši pěti tisíc dolarů (přes 109 tisíc korun).

Brzy dostal tisíce reakcí, většina lidí se však jen snažila dostat z něj peníze. Pak se mu ale v soukromých zprávách objevil tip, který vypadal slibně. Napsala mu žena, která tvrdila, že v autobazaru viděla zaparkovaný stejný model auta, jaký Morton viděl odjíždět v den, kdy o psa přišel, a že v něm dokonce seděla Darla.

Když ovšem zoufalý páníček na místo dorazil, Darla tam nebyla. Až druhý den mu na telefon volalo neznámé číslo, a když ho zvedl, ozval se na druhém konci plačící hlas mladé dívky. "Z jejího tónu jsem vycítil, že Darlu má. Řekl jsem jí, že se na ni nezlobím, a slíbil jsem, že vezmu peníze a přijedu za ní," vylíčil Morton.

Spojil se i s policisty, ale požádal je, aby ho na místo setkání nedoprovázeli. Chtěl situaci vyřešit sám, aby se zlodějka nelekla a neutekla. První, co uviděl, když dorazil, byla jeho Darla. "Přiběhl jsem k ní a vzal ji do náruči. Oba jsme byli šťastní, že se znovu vidíme," vyzdvihl muž s dojetím.

Když posléze věnoval pozornost ženě, která fenku šarpeje přivedla, uviděl v ní své mladší já. "Byla očividně těžce závislá na drogách, tak jsem jí přiznal, že jsem s nimi bojoval také a že jí všechno odpouštím," přiblížil Morton. Zeptal se jí, jestli by namísto výkupného za psa nechtěla, aby jí raději zaplatil pobyt v léčebně, a dívka k jeho překvapení souhlasila.

Sám se do svých 24 let pohyboval v prostředí pouličních gangů a narkomanů. Dělal dealera a vytvořil si závislost na fentanylu, opioidu, který brala i zmíněná zlodějka. O detox se pokoušel celkem šestnáctkrát a jednou se pokusil vzít si život. "Zkombinoval jsem fentanyl, alkohol a prášky na spaní. Řekl jsem si, že když to přežiji, půjdu se léčit - a ke svému překvapení jsem se ještě probudil," zavzpomínal Morton. Od té doby se drog už nikdy nedotkl.

Mohlo by vás zajímat: Koupit heroin je otázka pár kliknutí, závislost na drogách si nesu s sebou, říká Tauš

Většina tvrdých drog se dnes kupuje přes dark web a platí i v bitcoinech. Pervitin vám přijde poštou na dobírku. Drogová kriminalita se sofistikuje. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy