Namibie se dere mezi pivní velmoci, má tajnou zbraň

Domácí ČTK Domácí, ČTK
14. 5. 2013 22:30
Windhoek Lager získal v prestižním mezinárodním testu kvality už osm zlatých medailí
Namibijský ležák Windhoek
Namibijský ležák Windhoek | Foto: www.windhoekbeer.co.za

Windhoek - Reinheitsgebot je název německého pravidla o čistotě piva, které praví, že k výrobě nápoje smí sloužit jen ječmen, voda a chmel. Reinheitsgebot je ovšem také nejznámější německé slovo v africkém státě Namibie.

A to nejen proto, že se v bývalé německé kolonii v jihozápadní Africe vaří jedno z nejlepších piv na světě - ležák Windhoek Lager pojmenovaný podle metropole Namibie, napsal list Die Welt.

Je tohle pivo vyráběné podle německého pravidla? "Naprosto!" prohlašuje mistr sládek Christian Müller. Tento Afričan s německými předky říká, že německé pivo se stalo součástí namibijské kultury.

Jeho hrdost na Windhoek Lager souvisí i s oceněním, kterého se mu dostává v zahraničí. Například v prestižním mezinárodním testu kvality DLG, který organizuje německá zemědělská společnost (Deutsche Landwirtschafts-Gesellschaft), a v němž Windhoek získal už osm zlatých medailí od roku 2005.

Hledání ztraceného času po hospodách:

Jak se vlastně stalo, že Němci rozjeli v Namibii výrobu piva? Mohou za to dva němečtí bankéři  Hermann Ohlthaver a Carl List. Přijeli do někdejší německé kolonie a po prvních zážitcích s pražícím sluncem a bezútěšnou krajinou chtěli zase rychle pryč.

Jenže už neodjeli. V roce 1920 skoupili čtyři malé místní pivovary a rozjeli byznys.

Dováží se do Evropy, USA i Austrálie

V Německu je Windhoek Lager známý převážně mezi pivními nadšenci, ale má také fanouškovskou základnu napříč Evropou, krom toho se pije třeba i v USA, Austrálii, na Novém Zélandu a samozřejmě v Africe.

Reinheitsgebot. Německý zákon o čistotě piva. Zákon vznikl v bavorském Ingolstadtu v roce 1516.
Reinheitsgebot. Německý zákon o čistotě piva. Zákon vznikl v bavorském Ingolstadtu v roce 1516. | Foto: http://www.windhoekbeer.co.za

A není to prý jen díky zvědavosti, jakou německo-africké pivo přirozeně vyvolává. "O úspěchu piva vždycky rozhoduje jeho chuť," říká Müller.

Namibie si rok co rok v dubnu připomíná přijetí pivního výnosu v Bavorsku v roce 1516 při výročí nazývaném Německý pivní den. "Všichni Namibijci vědí, co to je," dodal Müller.

Pivo berou Afričani velmi vážně. Každý krok kvasícího procesu bedlivě sledují zaměstnanci sedící před plochými monitory. Müller osobně hlídá v halách, kde si pivo, anebo to, co se postupně pivem stane, propracovává cestu impozantním systémem trubek a obřích kovových kádí. Všeobecné pravidlo zní: Co pochází z Německa, to je také kvalitní.

Žádná prohibice. Největší pivní slavnosti, Oktoberfestu, vadí jen déšť:

214 milionů litrů piva každý rok

Každoročně pivovar Namibia Breweries Limited (NBL) ve Windhoeku vyprodukuje 214 milionů litrů piva včetně nesmírně oblíbeného ležáku Tafel Lager.

Má také licenci na vaření a distribuci dobře známých globálních značek, jako je Heineken a Guinness, a na každoroční německo-namibijský karneval chystá speciální piva, která si užívají rozjásaní lidé v tradičních německých krojích.

Zhruba 60 procent roční produkce NBL se vyváží do Jihoafrické republiky a více než 20 dalších zemí světa. Společnost se ale neustále rozvíjí a nyní hodinu co hodinu sjede z její výrobní linky 20 000 lahví piva Windhoek Lager.

Proto také zaměstnanci slouží ve čtyřech rotujících směnách. A po práci je tradicí zastavit se v hospodě Felsenkeller v komplexu pivovaru na nějaké to čerstvě načepované. "Prost!" (na zdraví) volá Müller. A to je další německé slovo, kterému v Namibii rozumí každý.

Českým pivařům už nestačí tradice. Chtějí víc chutí:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy