Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Náhradní plnění - možnost, jak pomoci sobě i těm nejzranitelnějším

komerční článek
14. 10. 2020 8:51
Aktuální společenská situace nutí firmy hledat úspory, kde se dá. Těm, které nezaměstnávají zdravotně postižené pracovníky a raději zaplatí pokutu, může úsporu přinést mimo jiné náhradní plnění. A to s bonusem dobrého pocitu z toho, že pomůžou potřebným.
Foto: komerční článek

Právě tato skupina pracovníků patří mezi nejzranitelnější. Své o tom vědí v Z+M Group. Místa pro handicapované vytvářejí už 20 let, a to bez ohledu na věkovou kategorii a zdravotní omezení.

Foto: komerční článek

"Jedná se o citlivou skupinu, na kterou by ztráta zaměstnání mohla mít větší dopad, než je jen ztráta příjmu," vysvětluje Žaneta Papíková, ředitelka HR Z+M Group. Ročně v této společnosti přivítají desítky nových kolegů z řad osob se zdravotním postižením. Snaží se přitom, aby se každý z nich cítil být součástí pracovního kolektivu a podílel se jak na rozvoji potenciálu společnosti, tak na rozvoji svých vlastních dovedností. "V současné době zaměstnáváme přes 300 OZP na různých pozicích a odděleních. Tito lidé jsou plnohodnotnými zaměstnanci na obchodním, personálním a mzdovém oddělení, ve výrobě, skladu, logistice i managementu firmy," upřesňuje Žaneta Papíková. "Proces začleňování a aklimatizace osob se zdravotním postižením je složitější a zdlouhavější než u jiných zaměstnanců. Každému zaměstnanci se tedy snažíme nalézt i v aktuální složité situaci uplatnění a v případě potřeby jej i přeřadit na vhodnější pozici, která bude vyhovovat oběma stranám," dodává.

Příznivé pracovní prostředí, benefity, kolektiv a dobré zázemí jsou dnes běžné standardy, které zaměstnavatelé svým pracovníkům nabízejí. U osob se zdravotním postižením ale musejí s ohledem na omezení konkrétního zaměstnance ještě také upravit pracoviště či pracovní dobu. "V Z+M Group poskytujeme zaměstnancům speciální vybavení, jako jsou ergonomické židle, speciálně upravená IT technika, OOPP, kancelářské potřeby a další," konstatuje Žaneta Papíková. Společnost nabízí jak plné, tak zkrácené úvazky, což přináší možnost obsadit jednu pracovní pozici větším počtem osob se zdravotním postižením, efektivně rozdělit práci, a aplikovat tak sdílení pracovního místa v praxi. Zaměstnanci tím získávají možnost předávat si informace a naučit se týmové spolupráci. Formou náhradního plnění je tak Z+M Group schopna nabízet velmi komplexní služby.

Foto: komerční článek

Handicapovaným pracovníkům však mohou pomoci i firmy, které je nezaměstnávají. Především tím, že odebírají výrobky a služby od zaměstnavatelů, kteří tak činí. Dosáhnou tak úspory, splní svou povinnost formou náhradního plnění a v neposlední řadě podpoří produkci a růst těchto společností, a tedy i možnost zaměstnávat stávající i další osoby se zdravotním omezením. "Využití našich služeb v režimu náhradního plnění obvykle zákazníkům přinese až 30 % úspory," tvrdí Žaneta Papíková. Institut náhradního plnění má tak vlastně dvojí efekt - výraznou úsporu i způsob, jak se podílet na tvorbě lepší budoucnosti pro českou společnost. 

 

Právě se děje

Další zprávy