Sauronovo oko nad Moskvou nezazářilo. Vadilo totiž církvi

pej
12. 12. 2014 9:32
Světelná instalace Sauronova oka na moskevském mrakodrapu ještě před svým spuštěním pobouřila zástupce pravoslavné církve. Autoři nakonec od realizace ustoupili.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Instagram

Moskva – Realitní kancelář plánovala netradiční oslavu premiéry posledního dílu trilogie Hobit: Bitva pěti armád. Na jednom z jejích mrakodrapů měla zazářit instalace Sauronova oka, symbolu zla a Temného pána Mordoru, říše známé z příběhu J.R.R. Tolkiena.  

Proti projektu se zvedla vlna kritiky ze strany pravoslavné církve, která byla podpořena věřícími obyvateli Moskvy. Byla zorganizována řada petic, autoři raději od svého projektu ustoupili.

"Nečekali jsme, že naše iniciativa bude mít takový ohlas. Kontaktují nás tisíce Tolkienových fanoušků z celého světa. Negativní reakce nás velmi překvapily, protože náš projekt nemá žádný politický ani náboženský kontext. Nechceme nikoho urazit. Oko tedy nerozsvítíme," reagoval zástupce umělecké skupiny.

Světelná instalace měla být umístěna na vrcholu jednadvacet podlaží vysokého obchodního a kancelářského komplexu IQ-quarter. Autorem projektu je umělecká skupina Svečenje (Záření).

Měli rozhodnout občané nebo zástupci kulturního života

Projekt neměl politický ani náboženský podtext, jak tvrdí umělecká skupina. Podle zástupců pravoslavné církve byl ale kontroverzní.

"Na jednom z nejvyšších objektů ve městě by měl být ve čtvrtek večer umístěn symbol zla. Ptám se, má to tak být, nebo ne? Pak se nemůžeme divit tomu, že se ve městě něco nedaří," řekl včera v rozhlase Vsievolod Čaplin. Předseda skupiny pro spolupráci mezi církví a společností také zastává názor, že by o instalaci měli rozhodnout buď občané, nebo kulturní osobnosti města.

Podle společnosti Hals Development, která vlastní budovu, mělo být obří oko rozsvíceno ve čtvrtek večer na zhruba sedm hodin. Projekt nebyl zamýšlen ani jako propagace Petera Jacksona, dodala zástupkyně společnosti.

"Byl to jen nápad, který vzešel ze skupiny designérů a zároveň velkých fanoušků Tolkiena," řekla.

Filmový kritik František Fuka v DVtv komentuje závěrečný díl filmového Hobita. Podle něj nebylo šťastné natočit ho stejně jako Pána prstenů. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Obhájci Babiše a Mayerové se seznámili se spisem k Čapímu hnízdu. O dalším postupu rozhodne státní zástupce Šaroch

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N, podle nějž už tak policie nyní může vrátit spis státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu.

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy