Sauronovo oko nad Moskvou nezazářilo. Vadilo totiž církvi

pej
12. 12. 2014 9:32
Světelná instalace Sauronova oka na moskevském mrakodrapu ještě před svým spuštěním pobouřila zástupce pravoslavné církve. Autoři nakonec od realizace ustoupili.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Instagram

Moskva – Realitní kancelář plánovala netradiční oslavu premiéry posledního dílu trilogie Hobit: Bitva pěti armád. Na jednom z jejích mrakodrapů měla zazářit instalace Sauronova oka, symbolu zla a Temného pána Mordoru, říše známé z příběhu J.R.R. Tolkiena.  

Proti projektu se zvedla vlna kritiky ze strany pravoslavné církve, která byla podpořena věřícími obyvateli Moskvy. Byla zorganizována řada petic, autoři raději od svého projektu ustoupili.

"Nečekali jsme, že naše iniciativa bude mít takový ohlas. Kontaktují nás tisíce Tolkienových fanoušků z celého světa. Negativní reakce nás velmi překvapily, protože náš projekt nemá žádný politický ani náboženský kontext. Nechceme nikoho urazit. Oko tedy nerozsvítíme," reagoval zástupce umělecké skupiny.

Světelná instalace měla být umístěna na vrcholu jednadvacet podlaží vysokého obchodního a kancelářského komplexu IQ-quarter. Autorem projektu je umělecká skupina Svečenje (Záření).

Měli rozhodnout občané nebo zástupci kulturního života

Projekt neměl politický ani náboženský podtext, jak tvrdí umělecká skupina. Podle zástupců pravoslavné církve byl ale kontroverzní.

"Na jednom z nejvyšších objektů ve městě by měl být ve čtvrtek večer umístěn symbol zla. Ptám se, má to tak být, nebo ne? Pak se nemůžeme divit tomu, že se ve městě něco nedaří," řekl včera v rozhlase Vsievolod Čaplin. Předseda skupiny pro spolupráci mezi církví a společností také zastává názor, že by o instalaci měli rozhodnout buď občané, nebo kulturní osobnosti města.

Podle společnosti Hals Development, která vlastní budovu, mělo být obří oko rozsvíceno ve čtvrtek večer na zhruba sedm hodin. Projekt nebyl zamýšlen ani jako propagace Petera Jacksona, dodala zástupkyně společnosti.

"Byl to jen nápad, který vzešel ze skupiny designérů a zároveň velkých fanoušků Tolkiena," řekla.

Filmový kritik František Fuka v DVtv komentuje závěrečný díl filmového Hobita. Podle něj nebylo šťastné natočit ho stejně jako Pána prstenů. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 26 minutami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy