Rusové se chlubili robotem budoucnosti. Šlo o podvod, byl to jen muž v kostýmu

Magazín Magazín
14. 12. 2018 11:55
Ruská státní televize Russia 24 před časem publikovala záznam z technologického fóra pro mladé lidi v Jaroslavli, ve kterém mimo jiné účinkoval i supermoderní robot Boris. Po vlně kritiky lidí se ukázalo, že šlo o muže převlečeného do kostýmu. Prozradil jej poodhalený krk. Televize později svou vinu za šíření falešných zpráv přiznala.
Záznam z tance domnělého robota Borise. | Video: Associated Press

Robot Boris stojí vedle moderátorů fóra a pak se společně s nimi pustí do tance. "Boris už se naučil tančit a není v tom špatný," komentovala televize Russia 24 jeho výkon. 

Poté, co uživatelé na sociálních sítích i zpravodajský web TJournal odhalili, že ve skutečnosti šlo o vystoupení člověka, Russia 24 video stáhla. Nakonec se za falešnou zprávu omluvila, informoval o tom britský The Guardian

Domnělého robota prozradily fotky, na kterých lidé rozpoznali mužský krk pod svítící helmou. TJournal navíc rozporoval pravost androida.

Ptal se například, jak je možné, že Rusové sestrojili robota tak rychle bez toho, že by se vědělo, že nějaký projekt chystají. Nebo proč robot při tanci dělá spoustu zbytečných pohybů. 

Ruská zpravodajská agentura MBKh Media, jejímž zakladatelem je Putinův oponent Michail Chodorkovskij, nakonec zveřejnila fotku herce ve velmi věrohodném kostýmu s mikrofonem a počítačovým displejem. Obleček jménem Alyosha vyvinula společnost Show Robots a podle Guardianu stojí v přepočtu 87 tisíc korun. 

Organizátoři technologického fóra pořádají každoroční akce pro "budoucí intelektuální lídry Ruska" a údajně nechtěli lidem tvrdit, že se jedná o skutečného androida. Vina tak padla právě na státní televizi. 

Video: Čína zkouší moderátora s umělou inteligencí

Neúnavný a stále perfektně informovaný moderátor. Čína nasadila moderátora s umělou inteligencí | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy