Rusové se chlubili robotem budoucnosti. Šlo o podvod, byl to jen muž v kostýmu

Magazín Magazín
14. 12. 2018 11:55
Ruská státní televize Russia 24 před časem publikovala záznam z technologického fóra pro mladé lidi v Jaroslavli, ve kterém mimo jiné účinkoval i supermoderní robot Boris. Po vlně kritiky lidí se ukázalo, že šlo o muže převlečeného do kostýmu. Prozradil jej poodhalený krk. Televize později svou vinu za šíření falešných zpráv přiznala.
Záznam z tance domnělého robota Borise. | Video: Associated Press

Robot Boris stojí vedle moderátorů fóra a pak se společně s nimi pustí do tance. "Boris už se naučil tančit a není v tom špatný," komentovala televize Russia 24 jeho výkon. 

Poté, co uživatelé na sociálních sítích i zpravodajský web TJournal odhalili, že ve skutečnosti šlo o vystoupení člověka, Russia 24 video stáhla. Nakonec se za falešnou zprávu omluvila, informoval o tom britský The Guardian

Domnělého robota prozradily fotky, na kterých lidé rozpoznali mužský krk pod svítící helmou. TJournal navíc rozporoval pravost androida.

Ptal se například, jak je možné, že Rusové sestrojili robota tak rychle bez toho, že by se vědělo, že nějaký projekt chystají. Nebo proč robot při tanci dělá spoustu zbytečných pohybů. 

Ruská zpravodajská agentura MBKh Media, jejímž zakladatelem je Putinův oponent Michail Chodorkovskij, nakonec zveřejnila fotku herce ve velmi věrohodném kostýmu s mikrofonem a počítačovým displejem. Obleček jménem Alyosha vyvinula společnost Show Robots a podle Guardianu stojí v přepočtu 87 tisíc korun. 

Organizátoři technologického fóra pořádají každoroční akce pro "budoucí intelektuální lídry Ruska" a údajně nechtěli lidem tvrdit, že se jedná o skutečného androida. Vina tak padla právě na státní televizi. 

Video: Čína zkouší moderátora s umělou inteligencí

Neúnavný a stále perfektně informovaný moderátor. Čína nasadila moderátora s umělou inteligencí | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 16 minutami

Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na hostování s opcí

Fotbalový brankář Filip Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na roční hostování s opcí na případný přestup. Oba kluby o tom informovaly na svých webových stránkách.

Člen širšího kádru české reprezentace Nguyen působil v Liberci od roku 2018, ale v jarní části minulé sezony ztratil místo jedničky. Osmadvacetiletý gólman v nejvyšší soutěži dosud za Slovan odchytal 77 utkání a udržel 27 čistých kont.

"Ve hře bylo více variant, ale jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili právě s Filipem, který má mimo jiné zkušenosti i z pohárové Evropy," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

před 1 hodinou

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 2,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena bitcoinu spadla pod 30 000 USD, je nejníže od konce ledna

Cena bitcoinu dnes pokračuje v poklesu a spadla až pod 30 000 USD. Je tak nejníže od konce ledna. Od maxima téměř 65 000 USD, kde se ocitla v dubnu, už cena této nejznámější kryptoměny klesla o více než 50 procent. Ukazují to záznamy na specializovaném webu CoinDesk.

Kolem 14:30 SELČ se cena bitcoinu pohybovala kolem 29 670 USD (637 600 Kč). Za posledních 24 hodin tak vykazovala pokles o 9,2 procenta.

V posledních dnech je cena bitcoinu i dalších kryptoměn pod sílícím tlakem úřadů několika zemí, hlavně čínských. Ty na konci minulého týdne zasáhly proti takzvaným těžařům kryptoměn a centrální banka vyzvala finanční instituce, aby přestaly poskytovat služby související s kryptoměnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy