Rusové se chlubili robotem budoucnosti. Šlo o podvod, byl to jen muž v kostýmu

Magazín Magazín
14. 12. 2018 11:55
Ruská státní televize Russia 24 před časem publikovala záznam z technologického fóra pro mladé lidi v Jaroslavli, ve kterém mimo jiné účinkoval i supermoderní robot Boris. Po vlně kritiky lidí se ukázalo, že šlo o muže převlečeného do kostýmu. Prozradil jej poodhalený krk. Televize později svou vinu za šíření falešných zpráv přiznala.
Záznam z tance domnělého robota Borise. | Video: Associated Press

Robot Boris stojí vedle moderátorů fóra a pak se společně s nimi pustí do tance. "Boris už se naučil tančit a není v tom špatný," komentovala televize Russia 24 jeho výkon. 

Poté, co uživatelé na sociálních sítích i zpravodajský web TJournal odhalili, že ve skutečnosti šlo o vystoupení člověka, Russia 24 video stáhla. Nakonec se za falešnou zprávu omluvila, informoval o tom britský The Guardian

Domnělého robota prozradily fotky, na kterých lidé rozpoznali mužský krk pod svítící helmou. TJournal navíc rozporoval pravost androida.

Ptal se například, jak je možné, že Rusové sestrojili robota tak rychle bez toho, že by se vědělo, že nějaký projekt chystají. Nebo proč robot při tanci dělá spoustu zbytečných pohybů. 

Ruská zpravodajská agentura MBKh Media, jejímž zakladatelem je Putinův oponent Michail Chodorkovskij, nakonec zveřejnila fotku herce ve velmi věrohodném kostýmu s mikrofonem a počítačovým displejem. Obleček jménem Alyosha vyvinula společnost Show Robots a podle Guardianu stojí v přepočtu 87 tisíc korun. 

Organizátoři technologického fóra pořádají každoroční akce pro "budoucí intelektuální lídry Ruska" a údajně nechtěli lidem tvrdit, že se jedná o skutečného androida. Vina tak padla právě na státní televizi. 

Video: Čína zkouší moderátora s umělou inteligencí

Neúnavný a stále perfektně informovaný moderátor. Čína nasadila moderátora s umělou inteligencí | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Vojtěch Filip po infarktu opustil nemocnici, lékaři mu povolili domácí péči

Předseda komunistů Vojtěch Filip v pátek kolem 11:00 po dvou dnech hospitalizace kvůli infarktu opustil nemocnici. Lékaři pražské Všeobecné fakultní nemocnice po dopolední poradě povolili jeho propuštění.

Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče.

V nemocnici, kam poslala pětašedesátiletého politika praktická lékařka, Filipa přijali ve středu před polednem s bolestí na hrudi. Na jeho případu je podle přednosty 2. interní kliniky VFN Aleše Linharta patrné, že v Česku funguje dobře propracovaný systém péče o nemocné s akutním infarktem. "Důležité bylo, že příjezd do kardiocentra neoddaloval a díky tomu je možné očekávat příznivý průběh," uvedl ve středu lékař.

před 15 minutami

Německem se táhne krvavá stopa pravicového extremismu, řekl ministr vnitra

Masakr v Hanau byl podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera jednoznačně rasisticky motivovaným teroristickým útokem. Navíc už třetím pravicově extremisticky motivovaným útokem během pár měsíců. Seehofer to řekl v pátek na tiskové konferenci v Berlíně. Varoval před tím, že by se někdo čin mohl pokusit napodobit. Německo v reakci zpřísňuje bezpečnostní opatření v celé zemi.

"Ohrožení ze strany antisemitismu, rasismu a pravicového extremismu je v Německu velmi vysoké," uvedl ministr vnitra, podle něhož se od vražd neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU) z let 2000 až 2007 zemí až po dnešek táhne "krvavá stopa pravicového extremismu". Připomněl i loňskou vraždu regionálního politika vládních křesťanských demokratů Waltera Lübckeho a také útok na synagogu ve východoněmeckém městě Halle, kde zemřeli dva lidé. V obou případech jsou podezřelí pravicoví radikálové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy