Na jihu Čech uhynuly stovky raků

čtk
5. 6. 2007 14:37
Do potoka někdo vypustil nebezpečné látky
Rak říční patří v Česku ke kriticky ohroženým druhům.
Rak říční patří v Česku ke kriticky ohroženým druhům. | Foto: Aktuálně.cz

Rudolfov - Inspekce životního prostředí šetří ekologickou havárii v Rudolfovském potoce na Českobudějovicku. Kolem jeho koryta objevili lidé stovky uhynulých raků. Informovala o tom jihočeská příloha MF Dnes.

Inspektoři mají podezření, že do potoka, který teče kolem rekreačního rybníka Mrhal, někdo vypustil jedovaté chemické látky. Mohly pocházet ze splašků některého blízkého objektu.

"Zabýváme se havárií od minulého týdne. Laboratorní rozbory vody ještě nejsou hotové, nezávisle na nich hledáme příčinu u okolních staveb. Nemyslím si ale, že znečistění jde z chatek, spíše se jedná o nějaký větší zdroj," řekl vedoucí českobudějovické inspekce životního prostředí Ladislav Krátký.

Viníkovi hrozí pokuta až několik set tisíc korun. 

"Hodně nás to mrzí. Pořád se snažíme, aby raci u nás vydrželi. Jsme známí skoro račí rezervací, v našem potoce žije i vzácný mník," řekl MF Dnes starosta Rudolfova Milan Třebín. Podle místních obyvatel se úhyny opakují a na vodě jsou vidět skvrny připomínající saponáty.

Foto: www.sxc.hu

Starosta Třebín má podezření, že jedovaté látky se dostávají do potoka ze septiku jedné z restaurací.

"Nejhorší je, že se úhyny raků opakují. O víkendu se objevily další. Do potoka musí něco prosakovat, ale z rybníka Mrhal to není, ještě se v něm ani lidé nekoupají," dodal Třebín.

Raci patří mezi nejvíce ohrožené živočichy české přírody, jsou citliví na čistotu vod. Jejich větší úhyn v jižních Čechách zaznamenali správci toků v loňském horkém a suchém létě, kdy poklesla hladina vody ve většině potoků. Problémy s raky byly hlášeny hlavně na Prachaticku.

V Česku žijí dva původní druhy. Tmavě hnědý rak říční dorůstá délky i nad 150 milimetrů. Rak kamenáč je menší, šedohnědý a šedozelený. V Česku se vyskytuje jen vzácně. V roce 1900 téměř všechny zlikvidoval račí mor. Pak je začali ochránci uměle vysazovat, od roku 1960 jsou znovu ohroženým druhem.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Klaebo a Sundlingová ovládli sprint na MS, Češi skončili ve čtvrtfinále

Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo jako první muž v historii obhájil titul mistra světa ve sprintu. Mezi ženami poprvé zvítězila Švédka Jonna Sundlingová.

Čeští reprezentanti Tereza Beranová, Ondřej Černý, Michal Novák a Luděk Šeller vypadli ve dvanáctistupňovém teplu v německém Oberstdorfu shodně ve čtvrtfinále.

Šestadvacetiletá Sundlingová ukončila na trati dlouhé 1200 metrů klasicky kralování Maiken Caspersen Fallaové. Norská šampionka z minulých dvou šampionátů tentokrát dojela druhá, bronz získala Slovinka Anamarija Lampičová.

Muži jeli 1500 metrů a Klaebo vyhrál všechno - suverénně kvalifikaci, čtvrtfinále i finále, které se proměnilo v triumf Norů. Stříbro bral Erik Valnes a bronz Haavard Solaas Taugböl. Rus Alexander Bolšunov skončil čtvrtý.

Novák, jenž byl v této sezoně Světového poháru dvakrát ve sprintu devátý, najížděl ve čtvrtfinále do cílové rovinky z šestého místa v kontaktu se soupeři, ale ve finiši na postup nedosáhl a byl pátý. Na stejné pozici skončil ve své rozjížďce Šeller, ale daleko za místy v semifinále. Novák v konečném pořadí obsadil 23. místo, Šeller byl o příčku horší.

Nadějně jel jednadvacetiletý Černý. Před druhým stoupáním dokonce vedl, ale zezadu se před něj tlačil v úzkém místě De Fabiani. Ital při manévru spadl a srazil na kolena i českého běžce. Černý tak dojel pátý a celkově byl jednadvacátý. "Výsledek beru a jsem s výkonem moc spokojený," řekl v tiskové zprávě.

Ve čtvrtfinále s Beranovou se nezvykle komplikoval start a povedl se až na třetí pokus. Češka jela na chvostu a díky pádu Finky Mantintalové z čela rozjížďky i chybě Rusky Sorinové skončila čtvrtá, celkově pak dvacátá.

"Do čtvrtfinále jsem šla s taktikou, že se v posledním sjezdu za někým vyvezu a budu silná ve finiši. Jenže trať hodně povolila, a i když jsem měla svoje nejlepší lyže, tak mi na těch podmínkách nejely a z kopce jsem nestíhala. Nebyla to vina servisu, který odvedl výbornou práci, ale samotných lyží. Rychlejší bohužel nemám," uvedla Beranová.

Už v kvalifikaci skončila trochu nečekaně Kateřina Janatová a také Petra Hynčicová, Petra Nováková a Jan Pechoušek.

Nejlepším českým výsledkem ve sprintu na MS je pátá příčka Martina Koukala z Val di Fiemme 2003. Aleš Razým skončil v Liberci 2009 o příčku horší.

Sundlingová odjela finále stylem start - cíl. Zkušená Fallaová si pro pátou medaili ze sprintu na MS v řadě a zároveň první stříbro dojela s odstupem 2,32 vteřiny.

Lídr Světového poháru Bolšunov se snažil finále rozjet ve vysokém tempu, ale Norové se ho udrželi a rozhodli ve stoupání před finišem. V cílové rovince pak nedal favorizovaný čtyřiadvacetiletý Klaebo krajanům šanci.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy