Myšák Mickey slaví 90 let. New York si úspěšného animáka připomíná výstavou

Magazín Magazín
Aktualizováno 8. 11. 2018 20:11
K výročí 90 let od vzniku prvního myšáka Mickeyho byla v New Yorku uspořádána výstava, která slavnou animovanou postavičku mapuje od úplného počátku až po současnost. Disneyho archiv na ni propůjčil jedny z prvních skic, filmové záběry, historické kostýmy i rekvizity. Na ploše přes 4800 m2 se prolínají historické začátky s moderním pojetím dnešních umělců.
Myšák Mickey slaví 90. let. New York si úspěšného animáka připomíná velkolepou výstavou | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy