Muž má všechny své orgány opačně. Jako jediný na světě

Hana Pecinová
9. 2. 2010 22:10
Muž má také dvě játra a chybí mu tenké střevo či některé cévy
Operace.
Operace. | Foto: Ludvík Hradílek

Bombaj - V Indii žije muž, který má všechny své vnitřní orgány umístěny zrcadlově opačně, než bývá u lidí běžné. Během vyšetření před operací to zjistili bombajští lékaři. Podle nich jde zřejmě o jediného žijícího muže s podobnou anatomií. Informoval o tom britský list Daily Telegraph.

Ind Ashok Shivnani se chystal v bombajské nemocnici na chirurgický zákrok, při kterém mu měli lékaři odstranit nádor na ledvinách.

Během předoperačního vyšetření zdravotníci zjistili, že se většina hrudních a břišních orgánů a také mnoho krevních cév čtyřiašedesátiletého muže nachází na opačném místě než u normálních lidí.

Lékaři tento případ označují termínem "situs inversus".

Zdravotníci při prohlídce těla pacienta objevili, že jeho aorta a dolní dutá žíla, které čerpají krev dovnitř a ven ze srdce, jsou obrácené. Pacient má navíc dvě játra.

"Při operaci se předpokládá, že znáte přesné umístění všeho, čeho se chystáte dotknout. Ale v tomto případě jsme si nebyli jisti, do kterých žil vstupujeme," řekl indickému listu Times of India doktor Prakash Sanzgiri.

Indičtí chirurgové také zjistili, že muž nemá tenké střevo a tři cévy, které by mu měly dodávat krev do jeho nemocné ledviny.

Ještě překvapivější je ale fakt, že pan Shivnani přežil dvě operace kýly a také ho lékaři v minulosti vyšetřovali kvůli chronickému plicnímu onemocnění. Nikdo z nich ale Shivnanimu o jeho unikátním umístění orgánů nikdy neřekl.

"Nikdy ve svém životě mi nepřišlo, že by moje tělo bylo jiné," prohlásil Shivnani.

 

Právě se děje

Další zprávy