Muslimové jsou mí přátelé, napsal Daniel Landa. A vyvolal na Facebooku bouři

Marek Pros Marek Pros
16. 11. 2015 15:24
Daniel Landa vložil na svůj oficiální profil na Facebooku fotku, jak se modlí společně s několika muslimy. Připojil k ní popisek, ve kterém lidi na fotografii označil za své přátele, kvůli kterým mu stojí za to riskovat. Zpěváka na Facebooku sleduje 315 tisíc lidí, stovky z nich jsou z Landova postoje zmateni a proti jeho angažovanosti píší ostré komentáře.
Daniel Landa v Afghánistánu
Daniel Landa v Afghánistánu | Foto: Facebook / Daniel Landa

Praha – Tři dny po teroristických útocích v Paříži vložil Daniel Landa na svůj profil na Facebooku fotku, kterou během prvních tří hodin „lajkovaly“ dva tisíce lidí a dalších šest stovek uživatelů ji sdílelo.

Landa na ní stojí v černé bundě s šátkem kolem krku vedle muslimů, se kterými sdílí modlitbu.

„Tito lidé kolem mne jsou muslimové. Tito lidé jsou mí úžasní přátelé. Tito lidé mi stojí za to riskovat. Pomáhají nám, jak jen mohou, i s obranou a bezpečím našeho vlastního domova a já rád činím totéž. Spojují mne s nimi stejné lidské hodnoty a dlouholeté přátelství,“ napsal Landa k fotografii a raději dodal, že není muslimským, ruským nebo americkým agentem.

Postoj Daniela Landy překvapil řadu jeho skalních příznivců, kteří pod fotografii napsali rozhořčené komentáře.

„Zjistili, že Landa může ovlivnit velkou skupinu lidí, tak si ho koupili!!! Islám totiž potírá zásadní životní hodnoty. A to nemluvím vůbec o postavení žen v tomhle divném náboženství!!!... Tenhle příspěvek je pro mě obrovské zklamání. Vždy jsem Landu bral jako bojovníka za národ,“ napsal například Zdeněk Seidl, jehož komentář získal od ostatních uživatelů nejvíce lajků.

Pro mě zklamání, pro mě vlastenec jsi byl jako hrom, myslel jsem, že svoje skladby bereš vážně a od srdce," dodal další fanoušek.

Řada lidí vnímá Landovu fotku jako recesi. „Vynikající, tohle je žitovina jak prase," píše producent a zakladatel politického hnutí Nevím Jakub Horák.

Žito v Kábulu

Fotka pochází z Landovy cesty do Afghánistánu, kam v říjnu odletěl navazovat spolupráci pod hlavičkou Nadace Aria Boiohaemum, kde je předsedou správní rady. Jedním z členů je například i Fawad Nadri, prezident Česko-afghánské smíšené obchodní komory. Nadace byla zapsána do obchodního rejstříku 22. října.

V Kábulu Landa podepsal spolupráci s řadou afghánských organizací napříč politickým i náboženským spektrem, od kterých chce získávat informace o stavu země. Setkal se zde mimo jiné s prezidentem olympijského výboru či bývalým prezidentem země Hamídem Karzáím. 

Zpěvák chce v Afghánistánu vytvořit takové podmínky, aby se do své rodné země mohli lidé zase vracet zpátky, řekl v rozhovoru pro televizi Prima, která ho na začátku cesty doprovázela.

„Nechceme se bavit o náboženství a matlat do toho politiku. Máme tři pilíře – kulturu, sport a vědu,“ dodal.  

Landa od října dává na svůj Facebook fotky z Kábulu a doprovází je nejasnými popisky, které jen prohlubují zmatení jeho fanoušků. Vysvětlení svého chování slibuje na letošních Slavících.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy