Muslimové jsou mí přátelé, napsal Daniel Landa. A vyvolal na Facebooku bouři

Marek Pros Marek Pros
16. 11. 2015 15:24
Daniel Landa vložil na svůj oficiální profil na Facebooku fotku, jak se modlí společně s několika muslimy. Připojil k ní popisek, ve kterém lidi na fotografii označil za své přátele, kvůli kterým mu stojí za to riskovat. Zpěváka na Facebooku sleduje 315 tisíc lidí, stovky z nich jsou z Landova postoje zmateni a proti jeho angažovanosti píší ostré komentáře.
Daniel Landa v Afghánistánu
Daniel Landa v Afghánistánu | Foto: Facebook / Daniel Landa

Praha – Tři dny po teroristických útocích v Paříži vložil Daniel Landa na svůj profil na Facebooku fotku, kterou během prvních tří hodin „lajkovaly“ dva tisíce lidí a dalších šest stovek uživatelů ji sdílelo.

Landa na ní stojí v černé bundě s šátkem kolem krku vedle muslimů, se kterými sdílí modlitbu.

„Tito lidé kolem mne jsou muslimové. Tito lidé jsou mí úžasní přátelé. Tito lidé mi stojí za to riskovat. Pomáhají nám, jak jen mohou, i s obranou a bezpečím našeho vlastního domova a já rád činím totéž. Spojují mne s nimi stejné lidské hodnoty a dlouholeté přátelství,“ napsal Landa k fotografii a raději dodal, že není muslimským, ruským nebo americkým agentem.

Postoj Daniela Landy překvapil řadu jeho skalních příznivců, kteří pod fotografii napsali rozhořčené komentáře.

„Zjistili, že Landa může ovlivnit velkou skupinu lidí, tak si ho koupili!!! Islám totiž potírá zásadní životní hodnoty. A to nemluvím vůbec o postavení žen v tomhle divném náboženství!!!... Tenhle příspěvek je pro mě obrovské zklamání. Vždy jsem Landu bral jako bojovníka za národ,“ napsal například Zdeněk Seidl, jehož komentář získal od ostatních uživatelů nejvíce lajků.

Pro mě zklamání, pro mě vlastenec jsi byl jako hrom, myslel jsem, že svoje skladby bereš vážně a od srdce," dodal další fanoušek.

Řada lidí vnímá Landovu fotku jako recesi. „Vynikající, tohle je žitovina jak prase," píše producent a zakladatel politického hnutí Nevím Jakub Horák.

Žito v Kábulu

Fotka pochází z Landovy cesty do Afghánistánu, kam v říjnu odletěl navazovat spolupráci pod hlavičkou Nadace Aria Boiohaemum, kde je předsedou správní rady. Jedním z členů je například i Fawad Nadri, prezident Česko-afghánské smíšené obchodní komory. Nadace byla zapsána do obchodního rejstříku 22. října.

V Kábulu Landa podepsal spolupráci s řadou afghánských organizací napříč politickým i náboženským spektrem, od kterých chce získávat informace o stavu země. Setkal se zde mimo jiné s prezidentem olympijského výboru či bývalým prezidentem země Hamídem Karzáím. 

Zpěvák chce v Afghánistánu vytvořit takové podmínky, aby se do své rodné země mohli lidé zase vracet zpátky, řekl v rozhovoru pro televizi Prima, která ho na začátku cesty doprovázela.

„Nechceme se bavit o náboženství a matlat do toho politiku. Máme tři pilíře – kulturu, sport a vědu,“ dodal.  

Landa od října dává na svůj Facebook fotky z Kábulu a doprovází je nejasnými popisky, které jen prohlubují zmatení jeho fanoušků. Vysvětlení svého chování slibuje na letošních Slavících.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu. Nash ztratila na vítězku sedm sekund. Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy