Muslimové jsou mí přátelé, napsal Daniel Landa. A vyvolal na Facebooku bouři

Marek Pros Marek Pros
16. 11. 2015 15:24
Daniel Landa vložil na svůj oficiální profil na Facebooku fotku, jak se modlí společně s několika muslimy. Připojil k ní popisek, ve kterém lidi na fotografii označil za své přátele, kvůli kterým mu stojí za to riskovat. Zpěváka na Facebooku sleduje 315 tisíc lidí, stovky z nich jsou z Landova postoje zmateni a proti jeho angažovanosti píší ostré komentáře.
Daniel Landa v Afghánistánu
Daniel Landa v Afghánistánu | Foto: Facebook / Daniel Landa

Praha – Tři dny po teroristických útocích v Paříži vložil Daniel Landa na svůj profil na Facebooku fotku, kterou během prvních tří hodin „lajkovaly“ dva tisíce lidí a dalších šest stovek uživatelů ji sdílelo.

Landa na ní stojí v černé bundě s šátkem kolem krku vedle muslimů, se kterými sdílí modlitbu.

„Tito lidé kolem mne jsou muslimové. Tito lidé jsou mí úžasní přátelé. Tito lidé mi stojí za to riskovat. Pomáhají nám, jak jen mohou, i s obranou a bezpečím našeho vlastního domova a já rád činím totéž. Spojují mne s nimi stejné lidské hodnoty a dlouholeté přátelství,“ napsal Landa k fotografii a raději dodal, že není muslimským, ruským nebo americkým agentem.

Postoj Daniela Landy překvapil řadu jeho skalních příznivců, kteří pod fotografii napsali rozhořčené komentáře.

„Zjistili, že Landa může ovlivnit velkou skupinu lidí, tak si ho koupili!!! Islám totiž potírá zásadní životní hodnoty. A to nemluvím vůbec o postavení žen v tomhle divném náboženství!!!... Tenhle příspěvek je pro mě obrovské zklamání. Vždy jsem Landu bral jako bojovníka za národ,“ napsal například Zdeněk Seidl, jehož komentář získal od ostatních uživatelů nejvíce lajků.

Pro mě zklamání, pro mě vlastenec jsi byl jako hrom, myslel jsem, že svoje skladby bereš vážně a od srdce," dodal další fanoušek.

Řada lidí vnímá Landovu fotku jako recesi. „Vynikající, tohle je žitovina jak prase," píše producent a zakladatel politického hnutí Nevím Jakub Horák.

Žito v Kábulu

Fotka pochází z Landovy cesty do Afghánistánu, kam v říjnu odletěl navazovat spolupráci pod hlavičkou Nadace Aria Boiohaemum, kde je předsedou správní rady. Jedním z členů je například i Fawad Nadri, prezident Česko-afghánské smíšené obchodní komory. Nadace byla zapsána do obchodního rejstříku 22. října.

V Kábulu Landa podepsal spolupráci s řadou afghánských organizací napříč politickým i náboženským spektrem, od kterých chce získávat informace o stavu země. Setkal se zde mimo jiné s prezidentem olympijského výboru či bývalým prezidentem země Hamídem Karzáím. 

Zpěvák chce v Afghánistánu vytvořit takové podmínky, aby se do své rodné země mohli lidé zase vracet zpátky, řekl v rozhovoru pro televizi Prima, která ho na začátku cesty doprovázela.

„Nechceme se bavit o náboženství a matlat do toho politiku. Máme tři pilíře – kulturu, sport a vědu,“ dodal.  

Landa od října dává na svůj Facebook fotky z Kábulu a doprovází je nejasnými popisky, které jen prohlubují zmatení jeho fanoušků. Vysvětlení svého chování slibuje na letošních Slavících.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Jihomoravští policisté zadrželi loni na hranicích se Slovenskem 14 tisíc migrantů

Jihomoravští policisté zadrželi za loňský rok na hranicích se Slovenskem zhruba 14 tisíc nelegálních migrantů, od 29. září, kdy byly zavedené intenzivní kontroly, jich bylo téměř šest tisíc. V lednu už počet zadržených migrantů výrazně klesl díky kontrolám i počasí, řekl v sobotu novinářům jihomoravský policejní ředitel Leoš Tržil.

Od neděle kontroly skončí a budou pouze namátkové. Policie bude také nadále monitorovat pohyb na hraničních přechodech, na zelené hranici i situaci v příhraničních obcích. Na ostrahu hranic bude vyčleněno na denní směně 39 policistů, což je zhruba desetina stavu z doby nejvyššího nasazení.

Od neděle bude také možné znovu volně překračovat zelenou hranici. Zjednoduší to situaci turistům, kteří, ač je Česko a Slovensko součástí schengenského prostoru, přes zelenou hranici nemohli.

Drtivá většina, 93 procent, zadržených migrantů byli loni Syřané. "Převážně se jednalo o mladé muže, výjimečně o matky s dětmi. Letos v lednu už to nebyli Syřané, ale například Moldavané," řekl Tržil. 

Další zprávy