Muslimové jsou mí přátelé, napsal Daniel Landa. A vyvolal na Facebooku bouři

Marek Pros Marek Pros
16. 11. 2015 15:24
Daniel Landa vložil na svůj oficiální profil na Facebooku fotku, jak se modlí společně s několika muslimy. Připojil k ní popisek, ve kterém lidi na fotografii označil za své přátele, kvůli kterým mu stojí za to riskovat. Zpěváka na Facebooku sleduje 315 tisíc lidí, stovky z nich jsou z Landova postoje zmateni a proti jeho angažovanosti píší ostré komentáře.
Daniel Landa v Afghánistánu
Daniel Landa v Afghánistánu | Foto: Facebook / Daniel Landa

Praha – Tři dny po teroristických útocích v Paříži vložil Daniel Landa na svůj profil na Facebooku fotku, kterou během prvních tří hodin „lajkovaly“ dva tisíce lidí a dalších šest stovek uživatelů ji sdílelo.

Landa na ní stojí v černé bundě s šátkem kolem krku vedle muslimů, se kterými sdílí modlitbu.

„Tito lidé kolem mne jsou muslimové. Tito lidé jsou mí úžasní přátelé. Tito lidé mi stojí za to riskovat. Pomáhají nám, jak jen mohou, i s obranou a bezpečím našeho vlastního domova a já rád činím totéž. Spojují mne s nimi stejné lidské hodnoty a dlouholeté přátelství,“ napsal Landa k fotografii a raději dodal, že není muslimským, ruským nebo americkým agentem.

Postoj Daniela Landy překvapil řadu jeho skalních příznivců, kteří pod fotografii napsali rozhořčené komentáře.

„Zjistili, že Landa může ovlivnit velkou skupinu lidí, tak si ho koupili!!! Islám totiž potírá zásadní životní hodnoty. A to nemluvím vůbec o postavení žen v tomhle divném náboženství!!!... Tenhle příspěvek je pro mě obrovské zklamání. Vždy jsem Landu bral jako bojovníka za národ,“ napsal například Zdeněk Seidl, jehož komentář získal od ostatních uživatelů nejvíce lajků.

Pro mě zklamání, pro mě vlastenec jsi byl jako hrom, myslel jsem, že svoje skladby bereš vážně a od srdce," dodal další fanoušek.

Řada lidí vnímá Landovu fotku jako recesi. „Vynikající, tohle je žitovina jak prase," píše producent a zakladatel politického hnutí Nevím Jakub Horák.

Žito v Kábulu

Fotka pochází z Landovy cesty do Afghánistánu, kam v říjnu odletěl navazovat spolupráci pod hlavičkou Nadace Aria Boiohaemum, kde je předsedou správní rady. Jedním z členů je například i Fawad Nadri, prezident Česko-afghánské smíšené obchodní komory. Nadace byla zapsána do obchodního rejstříku 22. října.

V Kábulu Landa podepsal spolupráci s řadou afghánských organizací napříč politickým i náboženským spektrem, od kterých chce získávat informace o stavu země. Setkal se zde mimo jiné s prezidentem olympijského výboru či bývalým prezidentem země Hamídem Karzáím. 

Zpěvák chce v Afghánistánu vytvořit takové podmínky, aby se do své rodné země mohli lidé zase vracet zpátky, řekl v rozhovoru pro televizi Prima, která ho na začátku cesty doprovázela.

„Nechceme se bavit o náboženství a matlat do toho politiku. Máme tři pilíře – kulturu, sport a vědu,“ dodal.  

Landa od října dává na svůj Facebook fotky z Kábulu a doprovází je nejasnými popisky, které jen prohlubují zmatení jeho fanoušků. Vysvětlení svého chování slibuje na letošních Slavících.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy