Mravenci napadli spisovatelce čtečku. Pak začali nakupovat knihy

Magazín Magazín
8. 8. 2022 14:06
Pro brazilskou spisovatelku Marianu Vieirovou to byl šok. V její čtečce Kindle se usídlila kolonie mravenců, kteří začali nakupovat knihy online. Oblíbili si třeba Isaaca Asimova.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Moje virtuální knihovna se proměnila v mraveniště," napsala Mariana Vieirová na svém blogu. Skutečnosti, že něco není v pořádku, si dvaatřicetiletá žena všimla, když se jí opakovaně nedařilo čtečku zapnout. Předtím týdny ležela ladem, zatímco její majitelka právě pracovala na nové knize. I po zapojení do zásuvky ale zařízení ani nebliklo. Když uživatelka zkusila powerbanku, vzápětí z ní vycupital dav bílých mravenců. O nepříjemnosti informoval New York Post.

Zprvu se spisovatelka obávala, zda mravenčí armáda nevymazala plody její práce. "Mám několik knih v digitální podobě, mnoho z nich už fyzicky není k dostání, bála jsem se, že jsem o ně přišla," svěřila se Vieirová. Stal se ale přesný opak. O týden později ohromená knihomolka obdržela e-mail s gratulací ke koupi vědecko-fantastické klasiky Roboti a impérium od Isaaca Asimova. Snažila se kontaktovat společnost Amazon, aby omyl vysvětlila, mezitím jí ale přišlo další blahopřání ke koupi publikace brazilského ekonoma a spisovatele Eduarda Giannettiho. Zdálo se, že si mravenci budují vlastní knihovnu.

Se situací se svěřila přítelkyni, která informaci sdílela na Twitteru. Na příspěvek reagovalo více než pětasedmdesát tisíc lidí. Vedle pobavených reakcí tweet přinesl i jednu dobrou radu - vložit napadenou čtečku do mrazáku. "Dosud nebyly objednány žádné nové knihy," vtipkuje Vieirová, která mezitím vypla volbu umožňující koupit knihu jediným kliknutím. "Možná si tituly objednané hmyzem přečtu," svěřila se.

Počítačoví mravenci v literatuře 

Zatímco mravenci nakupující knihy jsou spíše neobvyklou kuriozitou, některé druhy dokážou elektronická zařízení opravdu zničit. Obyvatelé amerického Texasu se potýkali s mravenci, kteří překonali mexickou hranici a vyzkratovali desítky televizí a klimatizací. 

Mravenci jako integrální součást počítače pravděpodobně nešokují čtenáře fantasy série o Zeměploše spisovatele Terryho Pratchetta. V jedné z knih na půdě takzvané Neviditelné univerzity funguje počítač s názvem Hex, jehož procesor sestává z bludiště skleněných trubiček plných mravenců. Pevný disk je tvořen včelím úlem. Nikdo na akademické půdě ve skutečnosti neví, jak funguje, každý si ale časem zvykl, že zařízení není pouhým strojem, ale svébytnou bytostí obdařenou vlastní vůlí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

USA a Korea odpálily čtyři rakety v reakci na balistický test KLDR

Armády Koreje a Spojených států dnes ve směru Japonského moře odpálily čtyři rakety země-země. Informovalo o tom jihokorejské ministerstvo obrany. Šlo podle něho o reakci na úterní test, při němž Severní Korea odpálila balistickou střelu, která poprvé od roku 2017 přeletěla japonské území.

Jihokorejský rezort obrany informoval, že jedna z raket se krátce po odpálení zřítila.

Úterní severokorejský test, který byl pátým během deseti dnů, ostře odsoudily jak Spojené státy, tak NATO. USA a Jižní Korea na test reagovaly leteckým cvičením, během něhož jihokorejský bojový letoun F-15K odpálil naváděné bomby na cíl v moři západně od korejského pobřeží. Armáda cvičení označila za "ukázku schopnosti přesného úderu".

V roce 2017, kdy Severní Korea naposledy odpálila raketu přes japonské území, podnikla jen o několik dnů později test atomové zbraně. Někteří analytici tvrdí, že je velmi pravděpodobné, že Pchjongjang koncem měsíce opět vyzkouší jadernou zbraň.

Rezoluce OSN zakazují Severní Koreji provádět zkoušky balistických raket jakéhokoliv doletu, které by byly schopné nést jadernou hlavici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy