Baco (Texas) – Mobilní telefon s mnoha užitečnými aplikacemi by měl svým majitelům v první řadě usnadnit život. Jenže mladí lidé s ním tráví čím dál více času, varují experti.
Podle výsledků studie provedené na univerzitě v Texasu využívají dívky smartphone na posílání SMS zpráv, surfování po internetu a sociálních sítích. V krajních případech stráví s telefonem až 10 hodin denně, chlapci pak o dvě hodiny méně.
Podle Jamese Robertse, jednoho z autorů výzkumu, by se takto časté používání mohlo stát nebezpečnou a rozšířenou závislostí. "Někteří z dotazovaných totiž rovněž potvrdili nervozitu v momentu, kdy nemají mobil na blízku," dodal.
Místo reálného života ten virtuální?
Online průzkumu se zúčastnilo 164 univerzitních studentů. Z jejich odpovědí vyšlo najevo, že nejčastěji mobil používají na psaní zpráv, a to v průměru 96,4 minut denně, 48,5 minut si mailují a 36,6 minut jim zabere kontrola Facebooku.
Ženy sice podle studie pošlou stejný počet zpráv a mailů, ale zároveň tím stráví o dvě hodiny více času. To je podle Robertse způsobeno tím, že píší delší zprávy než jejich mužské protějšky.
"Mají totiž větší tendenci používat telefon pro budování vztahů prostřednictvím zpráv nebo posíláním mailů," dodal James Robert.
Studie uveřejněná v časopise Journal Behavioral Addictions zdůraznila, že přílišné používání mobilu vede až k zotročení, kdy se mobilní telefon přestává stávat užitečným pomocníkem v každodenním životě. Tuhle hranici je potřeba jednoznačně vymezit, dodal profesor Roberts.
Chytré telefony podle průzkumu začínají plnit i jiné funkce než ryze komunikační. Pro studenty jsou oblíbenou pomůckou, jak podvádět při testech a zkouškách a lidé je často využívají i jako nástroj, díky kterému se mohou vyhnout trapným situacím tím, že předstírají hovor nebo psaní zpráv.
Pro závislost na mobilním telefonu se na konci 20. století vžil název nomofobie, podle výzkumů jí trpí převážně lidé kolem 20 roku života.