Muslimka s hidžábem bude bojovat o titul Miss Anglie. I my jsme krásné, říká

Magazín Magazín
5. 9. 2018 14:07
Dvacetiletá studentka práv Sara Iftekharová ze západního Yorkshiru bude první dívkou v historii soutěže Miss Anglie, která o korunku královny krásy bude bojovat s hidžábem.
O titul Miss Anglie se bude poprvé ucházet finalistka s hidžábem | Video: sara_iftekhar

Sara Iftekharová je první muslimkou v historii soutěže Miss Anglie, která se rozhodla o titul královny krásy bojovat s tradičním muslimským šátkem. Upozornil na to zpravodajský server CNN.

"Jde o neuvěřitelnou zkušenost, na kterou nikdy nezapomenu. O možnosti ucházet se o titul královny krásy Anglie se mi nikdy nesnilo," napsala Iftekharová.

Příležitost nosit hidžáb během celonárodní soutěže krásy chce využít k tomu, aby ukázala, že každá žena je krásná bez ohledu na váhu, vyznání nebo barvu pleti.

Kromě studia práv se Iftekharová zajímá o udržitelnou módu. Už v 16 letech začala vytvářet první návrhy oblečení. A šaty z papírových kartonů nebo igelitových sáčků vyrábí i během soutěže. Modely z recyklovaných materiálů se rovněž chlubí na Instagramu.

S hidžábem se nechala vyfotit i jedna z bývalých soutěžících Halima Adenová, a to na květnovou titulní stranu britské mutace prestižního magazínu Vogue.

"Existuje mnoho muslimských žen, které mají pocit, že neodpovídají zažitým standardům krásy. Chtěla jsem jim jen ukázat, že je naprosto v pořádku být jiný a že i tak se mohou považovat za krásné," uvedla Adenová a poukázala na fakt, že muslimky jsou ve Velké Británii diskriminované. 

Podle britského výboru pro práva žen jsou to právě muslimské ženy, které v Británii trpí největšími ekonomickými nevýhodami.

Debata o ženách s hidžáby se ve Velké Británii vyostřila letos v srpnu, když bývalý ministr zahraničí Boris Johnson přirovnal muslimské ženy v šátcích k poštovním schránkám nebo bankovním lupičům. Jeho výroky vyvolaly četné stížnosti a čelil i obvinění z toho, že porušil etický kodex Konzervativní strany.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Kryštof přesouvá vánoční koncerty v O2 areně na prosinec 2021

Kvůli opatřením proti šíření koronaviru kapela Kryštof přeložila oba prosincové vyprodané koncerty v pražské O2 areně na příští rok. Prodáno bylo přes 30 tisíc vstupenek, které zůstávají v platnosti i na nové termíny. Lístky z pátku 4. prosince 2020 platí na nový termín 18. prosince příštího roku. Vstupenky ze soboty 5. prosince platí na 19. prosince 2021.

Na koncertě měla zaznít i píseň Vánoční, kterou Richard Krajčo a skupina Kryštof před dvěma lety nahráli s Karlem Gottem a po dohodě ji představili až nedávno, rok po Gottově loňském úmrtí. Skupina Kryštof kvůli opatřením proti šíření koronaviru vedle O2 areny již přeložila osm letních festivalů Kryštof Kemp.

Zdroj: ČTK
Další zprávy