Muslimka s hidžábem bude bojovat o titul Miss Anglie. I my jsme krásné, říká

Dvacetiletá studentka práv Sara Iftekharová ze západního Yorkshiru bude první dívkou v historii soutěže Miss Anglie, která o korunku královny krásy bude bojovat s hidžábem.
O titul Miss Anglie se bude poprvé ucházet finalistka s hidžábem | Video: sara_iftekhar

Sara Iftekharová je první muslimkou v historii soutěže Miss Anglie, která se rozhodla o titul královny krásy bojovat s tradičním muslimským šátkem. Upozornil na to zpravodajský server CNN.

"Jde o neuvěřitelnou zkušenost, na kterou nikdy nezapomenu. O možnosti ucházet se o titul královny krásy Anglie se mi nikdy nesnilo," napsala Iftekharová.

Příležitost nosit hidžáb během celonárodní soutěže krásy chce využít k tomu, aby ukázala, že každá žena je krásná bez ohledu na váhu, vyznání nebo barvu pleti.

Kromě studia práv se Iftekharová zajímá o udržitelnou módu. Už v 16 letech začala vytvářet první návrhy oblečení. A šaty z papírových kartonů nebo igelitových sáčků vyrábí i během soutěže. Modely z recyklovaných materiálů se rovněž chlubí na Instagramu.

S hidžábem se nechala vyfotit i jedna z bývalých soutěžících Halima Adenová, a to na květnovou titulní stranu britské mutace prestižního magazínu Vogue.

"Existuje mnoho muslimských žen, které mají pocit, že neodpovídají zažitým standardům krásy. Chtěla jsem jim jen ukázat, že je naprosto v pořádku být jiný a že i tak se mohou považovat za krásné," uvedla Adenová a poukázala na fakt, že muslimky jsou ve Velké Británii diskriminované. 

Podle britského výboru pro práva žen jsou to právě muslimské ženy, které v Británii trpí největšími ekonomickými nevýhodami.

Debata o ženách s hidžáby se ve Velké Británii vyostřila letos v srpnu, když bývalý ministr zahraničí Boris Johnson přirovnal muslimské ženy v šátcích k poštovním schránkám nebo bankovním lupičům. Jeho výroky vyvolaly četné stížnosti a čelil i obvinění z toho, že porušil etický kodex Konzervativní strany.

 

Právě se děje

Další zprávy