Hrabalovu chatu za 12 milionů možná koupí kraj, otevřel by v ní spisovatelovo muzeum

ČTK ČTK
13. 10. 2021 14:33
Ministr kultury Lubomír Zaorálek a hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková s radním Václavem Švendou ve středu podepsali memorandum o vzájemné spolupráci, která by měla vést ke zpřístupnění chaty Bohumila Hrabala v Kersku veřejnosti. Kraj by měl o koupi chaty jednat v listopadu. Hejtmanka po podpisu řekla, že není jasné, zda kraj chatu koupí.
Bohumil Hrabal a jeho chata
Bohumil Hrabal a jeho chata | Foto: ČTK

"Poslední dobou máloco tak rozdělilo nejen kolegy, ale i veřejnost. Jedna část říká: bezpodmínečně to kupte, druhá část říká, že pozemek je předražen a stavba již není ve stavu, v jakém byla za Bohumila Hrabala. A říká: opravte nám silnice," uvedla Pecková.

"Všichni budeme mít odkaz Bohumila Hrabala na mysli a tohle (memorandum) je důležitý článek pro další jednání," uvedla. Doplnila, že jednání na kraji nejsou jednoduchá při dalších škrtech, které podle ní kraj činí, ale uvedla, že podobná příležitost se nemusí desítky let opakovat, a ona sama by nebyla ráda, kdyby ji kraj nevyužil.

"Není to byznys, je to příležitost, kterou bychom chtěli využít, je to poslední místo, kde žil Hrabal, figurovalo v jeho textech. Může to být centrum pro vzpomínku, ale i pro život literatury do budoucna," uvedl Lubomír Zaorálek.

Podle něj česká literatura nemá tolik hvězd, které se prosadily ve světě. "V Lipnici máme objekt, který připomíná Jaroslava Haška. Kundera žije v Paříži. Objekt, kde v Libni Hrabal žil, neexistuje. Takže jediné, co zbylo, je areál v Kersku. Nic dalšího se neobjeví," doplnil k tomu, proč je podle něj důležité Hrabalovu chatu získat. Na dotaz, proč chatu nekoupí stát, uvedl, že je třeba vědět, zda bude o daný objekt dobře postaráno v místě, kde se nachází, což podle něj dnešní memorandum naznačuje.

Radní pro kulturu Václav Švenda ve středu uvedl, že jednání zastupitelstva o koupi chaty je naplánováno na 29. listopadu. "Čekáme na oficiální nabídku s aktuální cenou i s konstrukcí ceny, jaká bude případně sleva z původní ceny pro Středočeský kraj. Doufám, že kraj bude koupi realizovat," řekl.

Chata s pozemkem se v létě objevila v nabídce realitní kanceláře za 11,9 milionu korun. Chatu tedy plánuje koupit kraj, stát by měl pomoci s provozem a obsahovou náplní budoucí expozice. Na tom by se podílely příspěvkové organizace obou institucí - za kraj Polabské muzeum, za ministerstvo Památník národního písemnictví. V případě, že vyjdou plány kraje, by se expozice měla otevřít v roce 2024 či 2025, zpřístupnit objekt by se mohl již v příštím roce.

Kersko je součástí obce Hradišťko na Nymbursku. Sousedé z chatové osady Kersko byli Hrabalovi předlohou pro knihu Slavnosti sněženek, podle níž vznikl i stejnojmenný film režiséra Jiřího Menzela. Spisovatel chatu koupil v roce 1965. Bezdětní Hrabalovi odkázali chatu sousedům.

Mohlo by vás zajímat: Kamil Fila o Slavnostech sněženek, které se natáčely v Kersku

Zabiják Kamila Fily - Slavnosti sněženek | Video: Kamil Fila, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Ruský plynárenský gigant Gazprom zastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud do prosince nebude nová smlouva

Ruský plynárenský gigant Gazprom pozastaví vývoz plynu do Moldavska, pokud nebude do začátku prosince podepsán nový dodavatelský kontrakt. Oznámila to dnes podle agentury Interfax firma. Moldavsko po vypršení dřívějšího kontraktu muselo kvůli nedostatku energie vyhlásit stav nouze, upozornila agentura Reuters.

Moldavská premiérka Natalia Gavrilitaová v pátek uvedla, že Moldavsko a Rusko se stále nedokázaly shodnout na ceně a dalších podmínkách nové dohody. Dlouholetý kontrakt s Gazpromem vypršel Moldavsku koncem září, podle listu Kommersant byl ale prodloužen do konce října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy