Mikuláš už jde a smrtka si nepřestává brousit kosu. Takový je svátek na české vesnici

Mikuláš už jde a smrtka si nepřestává brousit kosu. Takový je svátek na české vesnici
Mikuláš vypadal dobrotivě...
... zato Smrtka moc ne. Neustále si brousila kosu. Její přítomnost v průvodu připomínala, že svatomikulášské obchůzky vesnicemi se zdaleka neomezovaly jen na postavy Mikuláše, anděla a čertů, ale v průvodech se objevovaly i jiné postavy, často známé z masopustní doby. Smrtka chodívala s Mikulášem nejen v Čechách, ale třeba také na Valašsku.
Čeští čerti jsou rozhodně milejší stvoření než rakouští krampusové.
Mikulášská nadílka.
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
5. 12. 2022 13:07
Zatímco dnešní děti mají před Vánocemi jen Mikuláše, dříve to na české vesnici bývalo pestřejší. Pár dní před ním chodily po vsích Barborky a pár dní po něm vyplácel v Čechách neposlušné děti Ambrož. Zvyky našich předků si v neděli připomněli v kouřimském skanzenu Svatomikulášskou obchůzkou a adventní výzdobou. Voněl tam šípkový čaj, perníčky a jehličí.

Svatomikulášská obchůzka byla součástí programu národopisných pořadů,  kterých Muzeum lidových staveb v Kouřimi pořádá několik ročně, obvykle v souvislosti s různými svátky. Návštěvníci se mohli nejen bavit mikulášským průvodem, ve kterém šla kromě Mikuláše, anděla a čertů i smrtka, ale připomněli si také, že advent byl vnímán jako období, ve kterém se stírá hranice mezi přirozeným a nadpřirozeným světem. S tím na českých vesnicích kdysi souvisely adventní obchůzky různých maskovaných bytostí - Barborek, Lucií nebo třeba Percht, které rituálně očišťovaly příbytky před nadcházejícími svátky a lidé si je spojovali s koledou, obdarováváním či strašením.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Real Madrid porazil v dohrávce Valencii a snížil ztrátu na Barcelonu

Fotbalisté Realu Madridu zvítězili v dohrávce 17. kola španělské ligy nad Valencií 2:0 a v tabulce snížili na druhém místě ztrátu na vedoucí Barcelonu na pět bodů. O výhře úřadujících šampionů Ligy mistrů rozhodli po přestávce dvěma góly v rozmezí dvou minut Marco Asensio a Vinícius.

Real se mohl dostat do vedení už v nastaveném času prvního poločasu, trefu Rüdigera ale sudí po zásahu videorozhodčího kvůli faulu neuznal. V 52. minutě už se po Asensiově střele zdálky skóre změnilo a dvě minuty nato zvýšil po individuální akci Vinícius, jenž se v této sezoně trefil už posedmé.

Valencie dohrávala zápas v deseti poté, co byl v 72. minutě vyloučen Gabriel Paulista. Vítězství se nedočkala v pátém utkání v řadě a v tabulce je na 14. místě.

před 8 hodinami

FBI prohledá v kauze utajovaných dokumentů soukromý dům bývalého viceprezidenta Pence

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v rámci šetření kauzy utajovaných dokumentů v příštích dnech prohledá soukromý dům bývalého viceprezidenta Mikea Pence v Indianě, napsal ve čtvrtek list The Wall Street Journal. U Pence, stejně jako u prezidenta Joea Bidena, našli jeho spolupracovníci dokumenty označené jako tajné. Kauza utajovaných dokumentů začala loni v srpnu, když agenti FBI našli v soukromém sídle exprezidenta Donalda Trumpa na Floridě několik krabic materiálů, které měl Trump odevzdat po odchodu z Bílého domu.

Jak bývalí prezidenti a viceprezidenti zacházeli s utajovanými dokumenty nyní vyšetřuje ministerstvo spravedlnosti. Biden a Pence oba uznali, že malé množství citlivých materiálů neměli uchovávat ve svých soukromých nemovitostech a prohlásili, že s úřady budou "plně spolupracovat". V Bidenově washingtonské kanceláři a jeho dvou domech našli vyšetřovatelé "malé množství dokumentů" a k dalšímu přezkumu si odnesli materiály datované až desítky let do minulosti, kdy byl Biden americkým senátorem.

"Když ve funkci končí jeden prezident a nastupuje nový, v Bílém domě nejsou žádné dokumenty, žádné složky a počítače jsou naprosto prázdné," řekl WSJ David Marchik, autor knihy The Peaceful Transfer of Power (Nenásilné předání moci), která mapuje předávání moci mezi americkými prezidenty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy