Sklo ve vitríně, pod stromem panenka Barbie. Tak vypadaly první kapitalistické Vánoce

Sklo ve vitríně, pod stromem panenka Barbie. Tak vypadaly první kapitalistické Vánoce
Kromě velkých plyšáků byly populární také různé motivy z amerických kreslených pohádek pro děti. Například na míči Radka Blažka byly postavičky ze seriálu Looney Tunes.
"Duplo u nás bylo velký hit. Tohle je fotka přibližně z roku 1994. A lego (i když dnes už složitější) vlastně s tátou stavíme dodnes, takže to nějaké následky mělo," dodává Blažek.
Kolegyně z Aktuálně.cz Klára Elšíková zase svoje šesté Vánoce oslavila v mikině s obrázkem Pocahontas, kterou proslavil animovaný film od Walta Disneyho z roku 1995.
Ryze první kapitalistické Vánoce lze datovat už do roku 1990, kdy se v ulicích tehdejšího Československa objevily stovky prodejců, kteří nakoupili zboží na Západě a před Vánoci jej úspěšně prodali. Nejčastěji se tak pod stromečkem objevovaly dárky z Rakouska. Domek pro panenky, který je vidět na obrázku, vyráběli rodiče Veroniky Kabátové z Lhenic podle návodu v německojazyčném časopisu. Pod stromkem se schovává i Mickey Mouse.
Foto: Nika Havránková (archiv)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 22. 12. 2022 16:38
Přestože se na první svobodné Vánoce Češi a Slováci stále potýkali s nedostatkem některého zboží, pod stromečkem se už objevily první hračky ze Západu. Na ulicích je prodávaly stovky prodejců, kteří je o adventu sehnali v nedalekém Rakousku. Do rozdělení Československa se trh uvolňoval pozvolna, po roce 1993 byly k dostání i walkmany, panenky Barbie, první počítače i zakázané knihy.

"Právě cesty za nákupy zejména do Rakouska charakterizovaly první svobodné Vánoce. Druhý rozměr byl bezesporu duchovní, kdy se po letech výrazně o půlnoční mši naplnily kostely. Propojovala se tak na počátku svoboda s konzumem a upírání zraku na Západ s někdejším křesťanským charakterem," říká historik Michal Stehlík z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Hračky ze Západu byly zpočátku drahé a dovolit si je tak mohl málokdo. "Panenky, walkmany stály v řádu stokorun, což bylo hodně vzhledem k tomu, že průměrný příjem byl někde nad třemi tisíci korun," vysvětluje Stehlík. Časem se trh rozvolnil. tím klesla i cena hraček. Na televizních obrazovkách se objevil Santa Claus a Coca-Cola, obchody zaplavilo pestře barevné oblečení s motivy Walta Disneyho. 

Jak vypadaly Vánoce v prvních letech kapitalismu, ukazuje galerie fotografií od čtenářů i kolegů z vydavatelství Economia, pod které spadá Aktuálně.cz. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno teď

V kancelářské budově v Brně vyhrožoval muž se zbraní, policie ho zajistila

Policisté zasahují v Brně v Holandské ulici. V jedné z kancelářských budov tam vyhrožoval muž se zbraní. Policie evakuovala 200 lidí, muže zajistila. Budovu prohlíží, řekl mluvčí policie David Chaloupka. Na místě jsou i záchranáři, událost se obešla bez zranění. Policii asistují i strážníci. "Je potřeba prověřit ty prostory, proč ten člověk tam byl, co tam dělal a jestli nebyl s někým. Zásah ještě probíhá," řekl Chaloupka.

"Na místě máme inspektora provozu a také velkokapacitní sanitní vůz, z evakuovaných nikdo nevyžadoval naši péči," řekla mluvčí záchranářů Michaela Bothová. V péči měli záchranáři podle ní pouze zajištěného muže. "Po kontrole zdravotního stavu jsme jej převezli do zdravotnického zařízení. Nejednalo se o zranění," řekla mluvčí.

Policii asistuje i šest strážníků. "Naše hlídky působí ve venkovních prostorách. Zajišťují veřejný pořádek a především se starají o bezpečnost evakuovaných lidí. Ti byli zejména v první fázi rozrušení a někteří z nich mimo jiné neopatrně vstupovali na silnici," popsal v tiskové zprávě mluvčí strážníků Jakub Ghanem. Doplnil, že několik dalších hlídek městské policie včetně psovodů a pořádkové jednotky je připraveno v rezervě.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy