Sklo ve vitríně, pod stromem panenka Barbie. Tak vypadaly první kapitalistické Vánoce

Sklo ve vitríně, pod stromem panenka Barbie. Tak vypadaly první kapitalistické Vánoce
Kromě velkých plyšáků byly populární také různé motivy z amerických kreslených pohádek pro děti. Například na míči Radka Blažka byly postavičky ze seriálu Looney Tunes.
"Duplo u nás bylo velký hit. Tohle je fotka přibližně z roku 1994. A lego (i když dnes už složitější) vlastně s tátou stavíme dodnes, takže to nějaké následky mělo," dodává Blažek.
Kolegyně z Aktuálně.cz Klára Elšíková zase svoje šesté Vánoce oslavila v mikině s obrázkem Pocahontas, kterou proslavil animovaný film od Walta Disneyho z roku 1995.
Ryze první kapitalistické Vánoce lze datovat už do roku 1990, kdy se v ulicích tehdejšího Československa objevily stovky prodejců, kteří nakoupili zboží na Západě a před Vánoci jej úspěšně prodali. Nejčastěji se tak pod stromečkem objevovaly dárky z Rakouska. Domek pro panenky, který je vidět na obrázku, vyráběli rodiče Veroniky Kabátové z Lhenic podle návodu v německojazyčném časopisu. Pod stromkem se schovává i Mickey Mouse.
Foto: Nika Havránková (archiv)
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
25. 12. 2021 12:24
Přestože se na první svobodné Vánoce Češi a Slováci stále potýkali s nedostatkem některého zboží, pod stromečkem se už objevily první hračky ze Západu. Na ulicích je prodávaly stovky prodejců, kteří je o adventu sehnali v nedalekém Rakousku. Do rozdělení Československa se trh uvolňoval pozvolna, po roce 1993 byly k dostání i walkmany, panenky Barbie, první počítače i zakázané knihy.

"Právě cesty za nákupy zejména do Rakouska charakterizovaly první svobodné Vánoce. Druhý rozměr byl bezesporu duchovní, kdy se po letech výrazně o půlnoční mši naplnily kostely. Propojovala se tak na počátku svoboda s konzumem a upírání zraku na Západ s někdejším křesťanským charakterem," říká historik Michal Stehlík z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Hračky ze Západu byly zpočátku drahé a dovolit si je tak mohl málokdo. "Panenky, walkmany stály v řádu stokorun, což bylo hodně vzhledem k tomu, že průměrný příjem byl někde nad třemi tisíci korun," vysvětluje Stehlík. Časem se trh rozvolnil. tím klesla i cena hraček. Na televizních obrazovkách se objevil Santa Claus a Coca-Cola, obchody zaplavilo pestře barevné oblečení s motivy Walta Disneyho. 

Jak vypadaly Vánoce v prvních letech kapitalismu, ukazuje galerie fotografií od čtenářů i kolegů z vydavatelství Economia, pod které spadá Aktuálně.cz. Podívejte se.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

V širší nominaci Lotyšů na ZOH jsou čtyři hráči z extraligy

Čtyři hráči z české extraligy jsou v širší, jednatřicetičlenné nominaci hokejistů Lotyšska na únorové olympijské hry v Pekingu. Do výběru kouče Harijse Vitolinše, z kterého vypadne při uzavřením kádru ještě šest hráčů, se dostal obránci Uvis Janis Balinskis z Litvínova, Roberts Mamčics ze Zlína a útočníci Martinš Dzierkals z Plzně a Roberts Bukarts z Vítkovic.

Hokejisté Ruska mají v sedmatřicetičlenné nominaci sedm majitelů zlatých medailí z Pchjongčchangu. Šanci zopakovat triumf mohou mít v týmu kouče Alexeje Žamnova obránci Vjačeslav Vojnov z Dynama Moskva, Jegor Jakovlev z Magnitogorsku a Nikita Něstěrov s útočníky Sergejem Andronovem a Michailem Grigorenkem z CSKA Moskva a dalšími forvardy Nikitou Gusevem z Petrohradu a Vadimem Šipačovem, Vojnovovým klubovým spoluhráčem.

před 5 hodinami

Ukrajinský soud odročil na středu jednání o uvalení vazby na exprezidenta Porošenka, kterému ve vlasti hrozí zatčení kvůli podezření z vlastizrady

Další zprávy