Mexická ministryně zpozdila letadlo o 38 minut. Byla to chyba, řekla a rezignovala

Magazín Magazín
28. 5. 2019 11:31
Zatímco pozdní příchody řadových pasažérů aerolinky netolerují, v případě mexické ministryně životního prostředí Josefy González Blancové udělaly výjimku. Členka vlády, která mířila minulý týden z hlavního města do Mexicali na hranicích se Spojenými státy, měla více než půlhodinové zpoždění, a poprosila proto manažera letecké společnosti Aeroméxico, aby na ni letadlo počkalo. Poté, co incident vyšel najevo, podala demisi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Levicově orientovaný mexický prezident Andrés Manuel López Obrador k incidentu uvedl, že Blancová využila svých kontaktů k tomu, aby na ni letadlo plné pasažérů počkalo. "Je to velmi politováníhodná situace," citoval Lópeze Obradora britský deník The Guardian

Josefa González Blancová přitom v souladu s novými nařízeními musela na jednání přes celé Mexiko odletět komerční linkou místo vládního speciálu. Jedná se o jeden z kroků, které zavedl mexický prezident s cílem stát se "prezidentem chudého lidu".

"Nemůžeme mít bohatou vládu a chudé lidi," nechal se slyšet populistický politik. On sám údajně v předvečer své inaugurace prodal prezidentské letadlo. 

Odložený start kvůli půlhodinovému zpoždění

Zpoždění ministryně životního prostředí, kvůli které musel být odložen start letadla Aeroméxico o 38 minut, zachytil na Twitteru jeden z cestujících. A přidal také fotografii 54leté Blancové, jak se v bílém kostýmku choulí do sedadla. 

Ministryně se po odhalení přiznala a podala demisi. Za svou chybu se omluvila s tím, že "neexistuje ospravedlnění" jejího kroku. "Pravá proměna Mexika vyžaduje absolutní poctivost a spravedlnost," napsala Blancová v omluvném dopise. 

Ve svém příspěvku na Twitteru pak dodala, že za zdržení letu může ona sama a nikoliv prezident, jak jeden z pasažérů konstatoval. 

Mexický prezident rezignaci ministryně přijal a prohlásil, že kvůli mexickému lidu nemohou politici selhat v žádném ohledu. Prezidentův úřad podle některých médií incidentem jasně ukázal, že nehodlá tolerovat zneužívání moci ze strany politiků v žádném ohledu. 

Video: Létání vestoje, v tomto letadle si moc pohodlí neužijete

Sedadla na stání | Video: China Morning Post
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy