Mexická ministryně zpozdila letadlo o 38 minut. Byla to chyba, řekla a rezignovala

Magazín Magazín
28. 5. 2019 11:31
Zatímco pozdní příchody řadových pasažérů aerolinky netolerují, v případě mexické ministryně životního prostředí Josefy González Blancové udělaly výjimku. Členka vlády, která mířila minulý týden z hlavního města do Mexicali na hranicích se Spojenými státy, měla více než půlhodinové zpoždění, a poprosila proto manažera letecké společnosti Aeroméxico, aby na ni letadlo počkalo. Poté, co incident vyšel najevo, podala demisi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Levicově orientovaný mexický prezident Andrés Manuel López Obrador k incidentu uvedl, že Blancová využila svých kontaktů k tomu, aby na ni letadlo plné pasažérů počkalo. "Je to velmi politováníhodná situace," citoval Lópeze Obradora britský deník The Guardian

Josefa González Blancová přitom v souladu s novými nařízeními musela na jednání přes celé Mexiko odletět komerční linkou místo vládního speciálu. Jedná se o jeden z kroků, které zavedl mexický prezident s cílem stát se "prezidentem chudého lidu".

"Nemůžeme mít bohatou vládu a chudé lidi," nechal se slyšet populistický politik. On sám údajně v předvečer své inaugurace prodal prezidentské letadlo. 

Odložený start kvůli půlhodinovému zpoždění

Zpoždění ministryně životního prostředí, kvůli které musel být odložen start letadla Aeroméxico o 38 minut, zachytil na Twitteru jeden z cestujících. A přidal také fotografii 54leté Blancové, jak se v bílém kostýmku choulí do sedadla. 

Ministryně se po odhalení přiznala a podala demisi. Za svou chybu se omluvila s tím, že "neexistuje ospravedlnění" jejího kroku. "Pravá proměna Mexika vyžaduje absolutní poctivost a spravedlnost," napsala Blancová v omluvném dopise. 

Ve svém příspěvku na Twitteru pak dodala, že za zdržení letu může ona sama a nikoliv prezident, jak jeden z pasažérů konstatoval. 

Mexický prezident rezignaci ministryně přijal a prohlásil, že kvůli mexickému lidu nemohou politici selhat v žádném ohledu. Prezidentův úřad podle některých médií incidentem jasně ukázal, že nehodlá tolerovat zneužívání moci ze strany politiků v žádném ohledu. 

Video: Létání vestoje, v tomto letadle si moc pohodlí neužijete

Sedadla na stání | Video: China Morning Post
 

Právě se děje

před 37 minutami

Firma, které unikla palivo do řek na Sibiři u Norilska, se odvolá proti pokutě

Ruská společnost Norilsk Nickel, která patří k největším těžařům niklu na světě, se chce odvolat proti rekordní pokutě téměř 148 miliard rublů (asi 49 miliard Kč). Firmě ji vyměřila vládní agentura na ochranu přírody Rosprirodnadzor, a to za škodu při květnovém úniku ropných látek u Norilska. Firma je však nadále ochotna zaplatit odstranění způsobených škod, uvedla dnes agentura TASS. Po oznámení firmy cena jejích akcií na moskevské burze vzrostla o dvě procenta.

Norilsk Nickel podle listu Kommersant zpochybnil metodiku výpočtu pokuty, a sice to, že úřad použil koeficient určený znečišťovatelům, kteří nepomáhají při nápravě škod, což nebyl případ firmy Norilsk Nickel.

"Škoda na životním prostředí a likvidace následků havárie jsou dva různé pojmy. Pokud je společnost připravena dokázat u soudu, že není viníkem, má na to právo. My jsme ale viděli následky havárie, zaznamenali jsme všechny ukazatele a Rosprirodnadzor spočítal způsobené škody," řekl ministr podle agentury TASS.

Zdroj: ČTK
Další zprávy