Mexická ministryně zpozdila letadlo o 38 minut. Byla to chyba, řekla a rezignovala

Magazín Magazín
28. 5. 2019 11:31
Zatímco pozdní příchody řadových pasažérů aerolinky netolerují, v případě mexické ministryně životního prostředí Josefy González Blancové udělaly výjimku. Členka vlády, která mířila minulý týden z hlavního města do Mexicali na hranicích se Spojenými státy, měla více než půlhodinové zpoždění, a poprosila proto manažera letecké společnosti Aeroméxico, aby na ni letadlo počkalo. Poté, co incident vyšel najevo, podala demisi.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Levicově orientovaný mexický prezident Andrés Manuel López Obrador k incidentu uvedl, že Blancová využila svých kontaktů k tomu, aby na ni letadlo plné pasažérů počkalo. "Je to velmi politováníhodná situace," citoval Lópeze Obradora britský deník The Guardian

Josefa González Blancová přitom v souladu s novými nařízeními musela na jednání přes celé Mexiko odletět komerční linkou místo vládního speciálu. Jedná se o jeden z kroků, které zavedl mexický prezident s cílem stát se "prezidentem chudého lidu".

"Nemůžeme mít bohatou vládu a chudé lidi," nechal se slyšet populistický politik. On sám údajně v předvečer své inaugurace prodal prezidentské letadlo. 

Odložený start kvůli půlhodinovému zpoždění

Zpoždění ministryně životního prostředí, kvůli které musel být odložen start letadla Aeroméxico o 38 minut, zachytil na Twitteru jeden z cestujících. A přidal také fotografii 54leté Blancové, jak se v bílém kostýmku choulí do sedadla. 

Ministryně se po odhalení přiznala a podala demisi. Za svou chybu se omluvila s tím, že "neexistuje ospravedlnění" jejího kroku. "Pravá proměna Mexika vyžaduje absolutní poctivost a spravedlnost," napsala Blancová v omluvném dopise. 

Ve svém příspěvku na Twitteru pak dodala, že za zdržení letu může ona sama a nikoliv prezident, jak jeden z pasažérů konstatoval. 

Mexický prezident rezignaci ministryně přijal a prohlásil, že kvůli mexickému lidu nemohou politici selhat v žádném ohledu. Prezidentův úřad podle některých médií incidentem jasně ukázal, že nehodlá tolerovat zneužívání moci ze strany politiků v žádném ohledu. 

Video: Létání vestoje, v tomto letadle si moc pohodlí neužijete

Sedadla na stání | Video: China Morning Post
 

Právě se děje

před 33 minutami

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu budou na mistrovství světa v Rogle bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

Nejrychlejší čas mezi ženami v kvalifikaci zajela vítězka Světového poháru Ramona Hofmeisterová z Německa, mužům kraloval Rus Igor Slujev. Vyřazovací jízdy začnou ve Slovinsku ve 14:00.

Další zprávy