Mariánský příkop i Molloy Deep. Američan navštívil nejhlubší místa všech oceánů

Magazín Magazín
11. 9. 2019 9:30
Americký dobrodruh Victor Vescovo a jeho výzkumný tým dokončili průzkum nejhlubších míst všech světových oceánů. Texaský investor a bývalý námořní důstojník se potopil nejen do Mariánského příkopu nebo k vraku Titanicu, ale jako jediný také do prolákliny Molloy Deep nedaleko Grónska v Severním ledovém oceánu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Poslední z pěti ponorů do Severního ledového oceánu se stal zároveň raritou. Victor Vescovo se totiž jako první dostal do prolákliny Molloy Deep nedaleko Grónska, která se nachází v hloubce více než 5,5 kilometru. Někdejší texaský námořní důstojník absolvoval výzkumné ponory během celého roku společně s týmem vědců. 

S ponorkou DSV (Deep Sea Vehicle) Limiting Factor podnikl také sestupy na dno Mariánského příkopu v Tichém oceánu, Portorického příkopu v Atlantiku, Jávského příkopu v Indickém oceánu a dále do nejnižšího bodu Jižního oceánu a již zmiňované prolákliny v Severním ledovém oceánu.

Vescovo ale také neminul příležitost potopit se k vraku Titanicu a pořídit nejen videozáběry, ale také několik snímků. Z nich vyplynulo, že části kdysi slavného parníku by se vlivem působení bakterií, koroze a mořských proudů mohly brzy rozložit. 

Z ponoru do nejhlubšího místa na Zemi - Mariánského příkopu, odvezl výzkumný tým řadu poznatků o dosud neobjevených druzích různonožců - korýšů podobných krevetám, ale i množství plastového odpadu. "Velmi mě zklamalo, že jsem na nejhlubším místě v oceánu viděl zřejmé důkazy lidského znečišťování," prohlásil v květnu Vescovo.

"Nejsme tady jen proto, abychom přežili"

Britský zpravodajský web BBC uvedl, že expediční tým sbíral také informace o teplotě a slanosti vody, aby tak bylo možné lépe porozumět cirkulaci oceánu. Tyto informace jsou zásadní i pro zpřesnění počítačových modelů předpovídajících budoucnost zemského klimatu. 

Výzkumná loď navíc po cestě zkoumala mořská dna všech pěti světových oceánů, poznatky mají přispět k celosvětovému výzkumu moří a oceánů. 

"Tyhle věci se musí dělat. Vycházím z filozofie, že tady nejsme jen proto, abychom přežili, nebo abychom si žili pohodlně, ale abychom se na něčem podíleli. A vybral jsem si dobrodružnou cestu, která nás zároveň jako druh posune někam dál," citovala BBC texaského investora a bývalého mariňáka. 

Z expedice vznikne dokument

Victor Vescovo již dříve stanul na obou pólech a zlezl nejvyšší vrcholy všech kontinentů. Jeho skutečnou vášní je však věda. Je absolventem prestižní Stanfordské univerzity, ale i Massachusettského technologického institutu a Harvardu. V roce 2002 spoluzaložil technologickou společnost Insight Equity. 

Vescovo a jeho tým věří, že jejich expedice s názvem Five Deeps Expedition inspiruje k dalším průzkumům častokrát neprobádaných hlubin. Samotný dobrodruh s průzkumem oceánů však nekončí. Příští rok by se rád vrátil do Pacifiku a bádal zde po dosud neobjevených proláklinách.

A z celé expedice vznikne dokument v produkci Atlantic Productions pro televizní kanál Discovery Channel, odvysílán by měl být příští rok. 

Video: Podívejte se na záběry Vescova z Mariánského příkopu

Bývalý námořník Victor Vescovo sestoupil v ponorce do hloubky 10 928 metrů, na dno prohlubně Challenger, která se nachází v Marianském přikopu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy