Manžel členky Švédské akademie 20 let vynášel jména budoucích nobelistů. Naposledy vyzradil Dylana

ČTK ČTK
10. 4. 2018 19:05
Jean-Claude Arnault údajně vynášel jména laureátů od roku 1996, není ale jasné, komu je prozrazoval.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Foter.com

Stockholm - Manžel členky Švédské akademie, která každoročně uděluje Nobelovu cenu za literaturu, opakovaně vyzradil jméno laureáta tohoto prestižního ocenění. Informoval o tom v úterý švédský list Dagens Nyheter.

Jean-Claude Arnault, významný představitel švédského kulturního života a ředitel kulturního centra ve Stockholmu, jména budoucích laureátů Nobelovy ceny za literaturu vynášel podle zjištění od roku 1996. Naposledy vynesl v roce 2016 jméno Boba Dylana. Není ale jasné, komu jména laureátů vyzradil.

Arnaultova manželka Katarina Frostensonová je členkou Nobelovy akademie, ve Stockholmu vede tento manželský pár soukromé kulturní centrum Forum, které Švédská akademie v minulosti finančně podporovala.

Kvůli Arnaultovi, který je s akademií úzce spojen, rezignovali minulý týden na své funkce tři členové Švédské akademie. Učinili tak vlivem aféry, která vyplula na veřejnost loni v listopadu v souvislosti s kampaní proti sexuálnímu obtěžování #MeToo. Švédský list Dagens Nyheter napsal, že 18 žen Arnaulta obvinilo ze sexuálních útoků.

Trojice na své posty rezignovala poté, co členové akademie hlasovali proti vyloučení Frostensonové.

Švédská akademie má 18 členů, kteří zastávají své funkce doživotně.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy