Manžel členky Švédské akademie 20 let vynášel jména budoucích nobelistů. Naposledy vyzradil Dylana

ČTK ČTK
10. 4. 2018 19:05
Jean-Claude Arnault údajně vynášel jména laureátů od roku 1996, není ale jasné, komu je prozrazoval.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Foter.com

Stockholm - Manžel členky Švédské akademie, která každoročně uděluje Nobelovu cenu za literaturu, opakovaně vyzradil jméno laureáta tohoto prestižního ocenění. Informoval o tom v úterý švédský list Dagens Nyheter.

Jean-Claude Arnault, významný představitel švédského kulturního života a ředitel kulturního centra ve Stockholmu, jména budoucích laureátů Nobelovy ceny za literaturu vynášel podle zjištění od roku 1996. Naposledy vynesl v roce 2016 jméno Boba Dylana. Není ale jasné, komu jména laureátů vyzradil.

Arnaultova manželka Katarina Frostensonová je členkou Nobelovy akademie, ve Stockholmu vede tento manželský pár soukromé kulturní centrum Forum, které Švédská akademie v minulosti finančně podporovala.

Kvůli Arnaultovi, který je s akademií úzce spojen, rezignovali minulý týden na své funkce tři členové Švédské akademie. Učinili tak vlivem aféry, která vyplula na veřejnost loni v listopadu v souvislosti s kampaní proti sexuálnímu obtěžování #MeToo. Švédský list Dagens Nyheter napsal, že 18 žen Arnaulta obvinilo ze sexuálních útoků.

Trojice na své posty rezignovala poté, co členové akademie hlasovali proti vyloučení Frostensonové.

Švédská akademie má 18 členů, kteří zastávají své funkce doživotně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy