Dá se podle líčení obočí odhadnout vývoj ekonomiky? Někteří japonští analytici si myslí, že ano

Martin Brychta Martin Brychta
24. 2. 2018 7:30
Když je v módě silné obočí, ekonomika jde nahoru. Tenké obočí ženy naopak preferují v časech útlumu. Neobvyklý vztah mezi líčením a ekonomikou našli japonští finanční analytici.
Foto: Reuters

Vývoj akciového trhu je někdy nevyzpytatelný. Poznali to i investoři v Japonsku, kde zatím akciový trh nesplnil očekávání, která do něj byznysmeni na začátku roku vkládali.

Někteří finanční analytici se proto obrátili k módním trendům. Jak upozorňuje agentura Bloomberg, růst nebo pokles akcií může souviset s tím, jak silné obočí je u žen momentálně v módě.

Podle největší japonské kosmetické společnosti Shiseido bylo v zemi silné obočí oblíbené v 80. letech, kdy se japonské ekonomice dařilo. Tenké obočí přišlo naopak do módy v dobách poklesu, v 70. letech během ropných krizí a v 90. letech, kdy japonské hospodářství postihla dlouhá stagnace.

Může tak tento poznatek být užitečný japonským finančníkům i dnes? Špičková japonská kosmetička Setsuko Suzukiová upozorňuje, že silné obočí populární od roku 2013 nyní vychází z módy. Mohlo by to tedy znamenat nástup zpomalení trhu. 

Tuto myšlenku nezavrhuje ani Fumio Matsumoto, investiční manažer společnosti Dalton Capital Japan. Akciové trhy se teď podle něj totiž dostaly do zlomového bodu. "Konec obliby silného obočí může znamenat i změny v preferencích investorů," řekl agentuře Bloomberg.

Nakolik to je pravda, však ukáže až skutečný vývoj na trhu s akciemi. Je ale možné, že teď burzovní makléři a analytici budou cestou do práce víc sledovat, jaké obočí si ženy ten den namalovaly.  

 

Právě se děje

před 11 minutami

Ministryně financí Schillerová zvažuje zrušení několika daňových výjimek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) zvažuje zrušení několika daňových výjimek. Jedna z nich se týká takzvaného časového testu při prodeji investičních bytů. Další v dnešní Partii televize Prima Schillerová upřesnit nechtěla, protože nebyly projednány s koaliční sociální demokracií. Totéž se týká daňového osvobození příjmů z prodeje bytů.

Příjmy z prodeje investičních bytů se nedaní v případě, že je majitelé vlastní nejméně pět let, uvedla ministryně. Lhůtu by chtěla prodloužit na 15 let. Opatření by podle ministryně mohlo podpořit vlastnické bydlení lidí, kteří by byt také skutečně užívali, stát by mohl získat kolem 600 milionů korun ročně.

"Mám tam ještě tři, čtyři věci," uvedla Schillerová. Pokud by na nich byla v koalici shoda, ukončení těchto daňových výjimek by přineslo podle ní dvě až tři miliardy korun.

Koalice se nedávno dohodla na zavedení nedaněného stravenkového paušálu pro zaměstnance, který by měl fungovat vedle klasických stravenek. Daňové zvýhodnění paušálu by mělo zůstat stejné jako u stravenek, v případě stokorunové stravenky by tak zaměstnanci měli mít 55 korun za každý odpracovaný den. Změna kritizovaná zejména odbory má být součástí daňového balíčku, který by měl platit od roku 2021.

před 21 minutami

Na cenách Goya uspěl Almodóvarův film Bolest a sláva

Sedm španělských cen Goya včetně těch za režii a nejlepší film získalo Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara. Sošku za herecký výkon na galavečeru ve své rodné Malaze převzal Antonio Banderas. V Bolesti a slávě hraje stárnoucího režiséra, jehož předobrazem byl sám Almodóvar. Pět cen dostalo drama ze španělské občanské války Mientras dure la guerra (Dokud je válka) režiséra Alejandra Amenábara. Nejlepší herečkou je Belén Cuestaová z dramatu La Trinchera Infinita (Nekonečný zákop), jež vypráví o muži skrývajícím se za frankistické diktatury ve svém domě. Cenu pro nejlepší evropský film si odnášejí Bídníci francouzského režiséra malijského původu Ladje Lye.

Zdroj: ČTK
Další zprávy