Dá se podle líčení obočí odhadnout vývoj ekonomiky? Někteří japonští analytici si myslí, že ano

Martin Brychta Martin Brychta
24. 2. 2018 7:30
Když je v módě silné obočí, ekonomika jde nahoru. Tenké obočí ženy naopak preferují v časech útlumu. Neobvyklý vztah mezi líčením a ekonomikou našli japonští finanční analytici.
Foto: Reuters

Vývoj akciového trhu je někdy nevyzpytatelný. Poznali to i investoři v Japonsku, kde zatím akciový trh nesplnil očekávání, která do něj byznysmeni na začátku roku vkládali.

Někteří finanční analytici se proto obrátili k módním trendům. Jak upozorňuje agentura Bloomberg, růst nebo pokles akcií může souviset s tím, jak silné obočí je u žen momentálně v módě.

Podle největší japonské kosmetické společnosti Shiseido bylo v zemi silné obočí oblíbené v 80. letech, kdy se japonské ekonomice dařilo. Tenké obočí přišlo naopak do módy v dobách poklesu, v 70. letech během ropných krizí a v 90. letech, kdy japonské hospodářství postihla dlouhá stagnace.

Může tak tento poznatek být užitečný japonským finančníkům i dnes? Špičková japonská kosmetička Setsuko Suzukiová upozorňuje, že silné obočí populární od roku 2013 nyní vychází z módy. Mohlo by to tedy znamenat nástup zpomalení trhu. 

Tuto myšlenku nezavrhuje ani Fumio Matsumoto, investiční manažer společnosti Dalton Capital Japan. Akciové trhy se teď podle něj totiž dostaly do zlomového bodu. "Konec obliby silného obočí může znamenat i změny v preferencích investorů," řekl agentuře Bloomberg.

Nakolik to je pravda, však ukáže až skutečný vývoj na trhu s akciemi. Je ale možné, že teď burzovní makléři a analytici budou cestou do práce víc sledovat, jaké obočí si ženy ten den namalovaly.  

 

Právě se děje

Další zprávy