Tady rodí Kate. Novináři jedou na směny, lidé spí ve stanech

Silvie Housková
29. 4. 2015 16:01
Velká Británie netrpělivě očekává narození druhého potomka Williama a Kate. Přečtěte si reportáž Silvie Houskové o tom, jaká vládne před porodnicí atmosféra.
Čekání na princeznu.
Čekání na princeznu. | Foto: Reuters

Londýn (Od naší zpravodajky) - Už desátý den čeká paní Maria se svou dcerou před nemocnicí sv. Marie v Londýně na narození druhého potomka prince Williama a jeho manželky Kate.

Ještě než se o porodu vévodkyně z Cambridge rozpovídá, vytáhne ze svého červeného stanu britskou vlajku a přehodí si ji přes ramena. "Jsme tady, abychom podpořili Williama a Kate. Je důležité říct, že to druhé dítě bude stejně výjimečné jako princ George," vysvětluje Maria.

Druhý potomek Kate a Williama bude totiž až čtvrtým v pořadí následníků trůnu.

Maria
Maria | Foto: Silvie Housková

"Byla jsem tady i na narození George, ale to bylo léto a třicet stupňů. Tehdy jsem tady byla ale jen pět dní," usmívá se a podívá se na oblohu, ze které se za malou chvíli spustí déšť. I když je její stan ukrytý v podloubí vchodu do nemocnice a nemůže se promočit, postěžuje si Maria na nízké teploty, které v noci padají k pěti stupňům.

"Vévoda a vévodkyně z Cambridge nám ale třeba dnes poslali snídani. To bylo velmi milé," říká Maria, která do Londýna přijela až z téměř 500 kilometrů vzdáleného Newcastlu.

Chlapec, nebo dívka? Hlavně ať je dítě zdravé

I jí je jedno, jestli to bude chlapeček, nebo holčička. Důležité je, ať jsou dítě a jeho matka zdravé. Při delším naléhání nakonec přizná, že by si přála radši holčičku, kdyby si měla vybrat. A má pro ni už i vybrané jméno. "Byla by to Charlotte Elizabeth Diana, Elizabeth po naší královně, Diana po matce Williama a Harryho," vysvětluje Maria. A proč Charlotte? "Je to zkrátka jen nádherné jméno," zasní se.

Čekání si spolu s desítkou věrných fanoušků, kteří před nemocnicí stanují, krátí rozhovory s novináři.  "Čekáme tady už čtrnáct dní," vysvětluje reportér významné světové tiskové agentury. Své jméno nemohl sdělit, neměl dovoleno za agenturu mluvit.

"Zázemí" novinářů.
"Zázemí" novinářů. | Foto: Silvie Housková

"Pracujeme na směny, točíme se po osmi hodinách," říká. "Královská rodina nikdy neřekne přesně, kdy má být termín porodu. Většinou je to tak, že se narození dítěte dá čekat od té doby do 14 dní. Takže tady můžeme být klidně až do poloviny května," usměje se útrpně jeho kolega.

Oceňují ale alespoň to, že se nemocnice i královská rodina poučily z velmi živelného reportování při narození George. Tehdy si fotografové a kameramani museli držet svá místa, aby jim je nikdo nezabral, a docházelo k potyčkám. Tentokrát jsou místa jasně určena, a to podle významnosti médií. Nikoho proto neudivuje, že místo pro kameru BBC je první v řadě za železným provizorním plotem s překrásným výhledem na vchod do nemocnice.

Dvojníci urozeného páru.
Dvojníci urozeného páru. | Foto: Silvie Housková

Zájem médií láká i různé šprýmaře. Před vchodem do nemocnice jsou k vidění třeba dvojníci prince Charlese a jeho druhé manželky Camilly.

"Falešný" pár bral ale svou roli velmi vážně a do kamer televizí z různých koutů světa zapáleně povídal, jak se na dalšího vnuka těší. Přál by si, aby to byla holčička, kluků už mají v rodině dost. A jméno? "Alenka, jako Alenka z říše divů,“ dodává Charlesův dvojník.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového tábora na ostrově Samos. Má kapacitu 3000 lidí

Řecké úřady začaly přemisťovat stovky migrantů do nového uprchlického táboru na ostrově Samos. Informovala o tom agentura AFP. Řecký ministr pro migraci Notis Mitarakis prohlásil, že do tábora bude zpočátku umístěno zhruba 500 lidí z provizorního tábora u vesnice Vathy. Nový tábor, který byl financován z prostředků z Evropské unie, má kapacitu až 3000 lidí.

Tábor má rozlohu 12.000 metrů čtverečních a obklopuje ho vysoký plot s ostnatým drátem. Nachází se na relativně odlehlé části ostrova Samos. U vstupů jsou umístěny detektory a skenery. "Někteří si myslí, že se jedná o vězení, ale já nejsem toho názoru," řekl agentuře AFP jeden z migrantů. Od nového tábora si slibuje zvýšení kvality života, ve starém táboře totiž podle něj panovaly špatné hygienické podmínky.

V novém táboře panuje režim "omezeného pohybu". Migranti mohou pobývat mimo tábor denně od 8 do 20 hodin. Někteří z nich však nemohou tábor opustit vůbec. Jedná se například o osoby, které čekají na vyhoštění. Tento režim kritizují organizace na ochranu práv migrantů.

Starý uprchlický tábor ve vesnici Vathy měl kapacitu zhruba 700 lidí, v minulých letech tam v jeden moment pobývalo ale i desetkrát více lidí. Řecko za to čelilo kritice ze strany mezinárodních organizací. Za finanční pomoci Evropské unie se řecká vláda rozhodla vybudovat na pěti ostrovech, na které směřuje největší počet uprchlíků z tureckých břehů, nová zařízení. Náklady na vybudování nového tábora na ostrově Samos dosáhly 43 milionů eur (přes jednu miliardu korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy